רה"מ: "צריכים לעבור את פורים במינימום תחלואה - למנוע התארגנויות בניגוד להנחיות" - 0404
רה עמוס בן גרשום, לע"מ

רה"מ: "צריכים לעבור את פורים במינימום תחלואה – למנוע התארגנויות בניגוד להנחיות"

ראש הממשלה בנימין נתניהו נשא היום (שני) דברים בפתח ישיבת הממשלה. רה"מ אמר: "אתמול יצאה לדרך הפעימה השנייה של תכנית היציאה מהסגר. אנחנו פתחנו שכבות נוספות במערכת החינוך, את המסחר, בתי המלון, חדרי הכושר, תרבות וספורט. כמובן גם שירותים נוספים למחזיקי תו ירוק.

המשימה העיקרית שלנו היא סיום חיסון בני ובנות 50 ומעלה. אלה הגילים עם כמעט כל התחלואה והתמותה. אבל חשוב גם שאלה מתחת לגיל 50, יתחסנו כי המוטציה מכה גם בהם, והיא מכה גם בילדים. מי שעוד לא התחסן זה הזמן – לכו להתחסן. אני שומע דיווחים כאילו יש מחסור בחיסונים, אלה דיווחים לא נכונים. חיסוני פייזר ימשיכו להגיע גם במהלך חודש מארס וחמישה מיליון בוגרים יוכלו להתחסן.

בנוסף, יגיעו עד אמצע חודש מארס מאות אלפי חיסוני מודרנה ובהמשך עוד מיליוני חיסונים. כלומר, אנחנו נוכל לחסן את כל האוכלוסייה הבוגרת של ישראל במידה ו100% ירצו להתחסן ואני מאוד מקווה שכך יהיה. אנחנו המדינה היחידה בעולם שיש לה האפשרות לחסן את כל אזרחיה בזמן כל כך קצר.

זה לא אומר שאנחנו יכולים לפרוק כל עול. שמעתי שיש ראשי ערים המתכננים לפתוח את החינוך בעריהם, בכיתות שעדיין לא אושרו. אבל שמעתי גם בסיפוק שכמה וכמה מראשי הערים שנכללו ברשימת 15 הערים הודיעו שלא ינהגו כך ובצדק. משום שהמגפה עדיין פה וכפי שאמרתי המוטציה הבריטית מכה בצעירים. ילדים עדיין לא מחוסנים, החיסון יגיע רק בהמשך, לפי מה שאני שומע ממודרנה ופייזר, באפריל צפויים להגיע אישורים והחיסונים לילדים זמן קצר לאחר מכן.

אנחנו פתחנו את המסחר שרובו מיועד למבוגרים ללא תו ירוק, לא כי רצינו בזה אלא משום שהקניונים מכילים שירותים חיוניים שאי אפשר למנוע אותם מכלל האזרחים. למשל, מרפאות, בתי מרקחת, או שירותי מזון. כלומר אנחנו פועלים ופותחים בזהירות ובהדרגתיות וחובה להתנהל באחריות. לכן אני קורא לכל ראשי הערים לא לפרוק עול, לא לעשות דין לעצמם ולפעול על פי הנחיות משרד הבריאות ששומרות על התיעדוף הנכון של שמירה על החיים והבריאות של הבוגרים והילדים כאחד".

ביחס לחג הפורים אמר רה"מ: "אני ביקשתי את כינוס הממשלה מחר לישיבת שתדון במגבלות חג הפורים. אני מזכיר לכם שבפורים האחרון הייתה עלייה עצומה של תחלואה ואנחנו לא רוצים שהדבר הזה ישנה הפעם. אנחנו רצינו מלכתחילה לפתוח את הסגר ולהנהיג את התו הירוק אחרי פורים, מאחר שלא הייתה הסכמה על זה לצערנו בממשלה, החלטנו לפתוח קודם ולשים מגבלות.

בינתיים מקדם התחלואה עולה, זה קורה ולכן אנחנו צריכים לעשות הכל כדי לעבור את חג הפורים הזה במינימום תחלואה. אנחנו שומעים על התארגנויות של מסיבות בניגוד להנחיות בימי החג, ועלינו למנוע זאת. לכן ביקשתי ממשרד הבריאות והמל"ל שיציגו מתווה שמצד אחד יאפשר את שמחת החג בצורה מבוקרת, ומצד שני לא יביא להתפרצותה המחודשת של המגיפה. כאמור, אביא את הנושא הזה להחלטת הממשלה מחר. השאננות יכולה להרוג ועל כולנו להמשיך ולהקפיד על הנחיות משרד הבריאות".

על אסון הזפת אמר רה"מ: "אתמול סיירתי בחוף הים באשדוד, יש כאן אסון אקולוגי עצום של אלף טונות נפט וזפת שנערמים על חופינו. אנחנו חייבים לפעול מהר ולאסוף אותם. אם לא נעשה זאת, זה יחלחל לתוך הקרקע, במיוחד בשטחים הסלעיים וזה נזק שיישאר איתנו שנים ארוכות, לכן צריך לפעול מהר.

ביקשתי מהשרה גמליאל להציג היום סקירה על הנעשה בחופי הים ולהביא תכנית מתוקצבת לניקוי החופים באופן מיידי. התרשמתי מאוד מהתגייסותם של האזרחים, שוחחתי עם ראשי ערים אתמול והיום ואני מאוד מתרשם מהערבות ההדדית ומהסיוע שנותנים אחד לשני. כמובן גם הסיוע שהממשלה תספק בכל הכוח כדי להציל את החופים הנהדרים שלנו".

בהמשך הוסיף: "אנחנו נצביע היום בממשלה על כך שוועדת בדיקה שהקמנו בנושא מניעת אסונות במכינות הקדם צבאיות תקבל סמכויות של ועדת חקירה. אנחנו צריכים להבטיח שבני נוער שמגיעים למכינות יחזרו הביתה בשלום. יש לחקור את האסון הנורא הזה שהתרחש בנחל צפית בכל האמצעים ולדאוג שהטרגדיה הנוראה הזאת לא תשנה. אני לא יכול לשכוח את המפגש המטלטל שלי עם המשפחות, עם האבות והאימהות הצעירים רובם, שאיבדו את ילדיהם. זה דבר שפשוט אסור שיחזור ויקרה. אני בטוח שכולם יתמכו בהחלטה הזאת.

אני מביא היום לאישור הממשלה גם החלטה לפיצוי המשפחות שנפגעו בפרשת ילדי תימן, המזרח והבלקן. זו עוד פרשה, אחת הכואבות בתולדות מדינת ישראל. הגיעה העת שהמשפחות שהתינוקות שלהם נלקחו מהן יקבלו הכרה מהמדינה וממשלת ישראל וגם פיצוי כספי. אינני אומר שהפיצוי הכספי יכפר על הסבל הנורא שהמשפחות עברו ועוברות, זה פשוט בלתי נסבל ובלתי ניתן לטשטוש.

אני מבקש מכל שרי הממשלה לתמוך בכך ולהביא למשפחות שסבלן גדול מנשוא את מעט הנחמה שמגיעה להן. אני גם מבקש משר החינוך לכלול את פרשת ילדי תימן בספרי הלימוד של תלמדי ישראל, כי צריך להכיר את הדבר הזה. אני רוצה להודות לשרים ולשרות, לחברי הכנסת ולחברות הכנסת, כולל לחברת הכנסת לשעבר נורית קורן, שפעלו בעניין הזה בנמרצות ואנחנו רואים שיש שכר לעמלן".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]