אגף המבצעים - ללקוח הבדואי / אביעד גדות - 0404
אגף המבצעים – ללקוח הבדואי / אביעד גדות דובר צה"ל

אגף המבצעים – ללקוח הבדואי / אביעד גדות

המצב השפל בהגנת מחנות צה"ל – הגיע השבוע לשיא.

בחודש שעבר (25.1.21 למניינם) קיימה וועדת החוץ והבטחון דיון חירום בנושא הפריצות הסיטונאיות לבסיסי צה"ל על ידי שודדים בדואים, בעקבות גניבת 80 כלי נשק וכמויות אדירות של אמל"ח ותחמושת.

לדיון זומן ראש אגף המבצעים אלוף אהרן חליווה, אשר ניסה לספק הסברים ולהציג תהליכים שנעשים בצה"ל בנושא שבאחריותו האישית.
הוועדה קראה לצה"ל ולממשלה להחיל ריבונות ומשילות, ולקיים חוק וסדר בנושא זה, אשר הגיע להיקפים בלתי מתקבלים על הדעת.
הסבריו של אלוף חליווה על 'המצב הנפלא' של הגנת המחנות לא הניחו את הדעת, ולא בוצעה שום לקיחת אחריות אישית כמקובל בצה"ל בדרגים נמוכים, כמו במקרה של טירון שמאבד כובע ב' או מ"פ שחתום על אוהל. יתירה מזאת, בשבוע החולף הציבור בישראל, הכולל את משרתי צה"ל בסדיר ובמילואים, עד להחרפת הגניבות והתעוזה של מחבלי האמל"ח הבדואים ואנו מסכמים שבוע שיא במצב השפל של הגנת מחנות צה"ל, וכדלהלן:

1. בתאריך ה 03/02 -מחנה צריפין-התגלתה פריצה לימ"ח -נתגלו חוסרים ב 113 ערכות נשק.

2. 04/02 – מחנה שדה תימן- ניסיון גניבה במהלך מטווחים.

3. 05/02 מחנה נתן- פריצה למספר מחסנים, נגנב ציוד כללי.

4. 08/02- מחנה שדה תימן- פריצה למחנה, נגנבה תחמושת קליעית.

5. 8/2, פריצה למחנה קציעות, הפורץ חדר כ100 מטרים עד שהגיע למכולה ריקה נכנס לתוכה כדי לחפש ציוד ויצא מהבסיס.

6. באותו היום, פריצה לבסיס חיל האוויר נבטים, ניהול מרדף מוסק, התערבות יחידות מיוחדות וחשש לפגיעה במטוסי קרב של חיל האוויר. הפורצים הבדואים היתלו בכוחותינו, וחמקו ללא פגע.

בדיוק בערב בו הסכים שר האוצר ישראל כץ להעביר 2.3 מיליארד שקל לצה"ל לבקשת הרמטכ"ל כוכבי, הוכח בפעם האלף, שכסף איננו הבעיה העיקרית של הצבא. צוות שודדים בדואים מקים "על הרגליים" צבא שלם, יחידות מיוחדות, טייסי קרב וגדודי אבטחה. צה"ל אמור להיות מסוגל לנצח את איראן אבל בינתיים בכירי צה"ל לא יודעים איך להתמודד עם שמירת המחנות. מי שלא מסוגל לתת הנחיה לירות בפורעים הגונבים אמל"ח פוגע קשות בכח ההרתעה של צה"ל ובריבונות בנגב, הוא פוגע בערך האחריות בצה"ל וצריך לתת תשובות לעם ולממשלה.

קיים חשש ממשי, כי במלחמה, כאשר הציוד יתפרס מחוץ לבסיסים ולימ"חים, בשיירות ובשטחי כינוס – מחבלי האמל"ח יזנבו ויחבלו בכוחות צה"ל עשרות מונים, והמצב החמור הנוכחי יתגמד לעומת מה שיתרחש בעת חירום.

לא צריך להיות גנרל כדי להיות חרד מהיעדר לקיחת האחריות פיקודית במטה הכללי. מספיק להיות אזרח, ומומלץ להיות אזרח עירני. יש לפתוח מיידית בהליך תיחקור חיצוני לצה"ל בנושא הגנת מחנות הצבא, הסקת מסקנות אישיות כלפי מפקדים ובפרט כלפי ראש אגף המבצעים אלוף אהרן חליווה הנושא באחריות אישית למחדל העצום (מי שנכשל במבצעים, מתקדם לאמ"ן?), ולבצע בדק בית בתהליכי ההתפוררות הערכיים בפיקוד הבכיר של צה"ל. אנו ב"תורת לחימה" נמשיך להצביע על התהליכים בדרג זה, עד שיקום לנו צבא מנצח, בהגנה ובהתקפה.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]