אושרו המכסות לייצור ביצי מאכל בשנת 2019 - 0404
אושרו המכסות לייצור ביצי מאכל בשנת 2019

אושרו המכסות לייצור ביצי מאכל בשנת 2019

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ איתן כבל, אישרה ביום חמישי האחרון את תקנות המועצה לענף הלול, הקובעות את הכללים בדבר מכסות לייצור ביצי מאכל לשיווק בשנת 2019, שהגיש משרד החקלאות. על פי התקנות, המכסה הארצית לשנה הבאה תעמוד על 2.44 מיליארד ביצים, לעומת 2.33 מיליארד ביצים השנה (תוספת של כ-5%). במהלך הדיון הבהיר היו"ר כבל כי יאבק בכל כוחו על מנת לסייע לחקלאים ולאפשר למשק המשפחתי לשרוד במקום שהמדינה שלחה אותו אליו ואז שכחה אותם. הוא הוסיף כי אישור התקנות הוא הדרך הנכונה לאפשר אספקת ביצים סדירה למשק במחיר ראוי לצרכן.

היו"ר כבל פתח את הישיבה היום והזהיר מפני מצב שמישהו ינצל את המצב במידה והתקנות לא יאושרו, על מנת לגדל ביצים מעבר למכסה. "כרגיל, משרד החקלאות ברוב חוצפתו מביא את התקנות אחרי הדקה ה-90 ואני מוצא את עצמי בסד שעלול לייצר מצבים לא נעימים, בין היתר כדוגמת מה שקרה בשנה שעברה. כבר היה מישהו שניסה וקיבל על הראש מבית המשפט", אמר כבל בהתייחס למקרה של שבו מגדל ניצל זמן קצר שהתקנות לא היו בתוקף כדי להכניס מטילות ללול ללא אישור.

סמנכ"ל גורמי ייצור במשרד החקלאות, ד"ר אסף לוי,  אמר כי נקודות המחלוקת הן על אופן חלוקת המכסה, האם היא תהייה קבועה כמו בעבר או תוספת זמנית שתטופל בתקנות 2020 כדי למנוע סחר בתוספת. הוא הוסיף כי התוספת הרוחבית למכסה עומדת על 3-5 אחוזים – 3% תוספת רוחבית ועוד 155 מכסות חדשות כדי להכניס גורמים חדשים לענף. עוד ציין לוי כי ניתן מענה ליישובי ההטלה בצפון וליצרני הפטם שהפסיקו לגדל.

כבל התייחס לאפשרות שמגדלים יסחרו בתוספת המכסה ואמר: "כל מי שמשתמש בהחלטות פה ולא עושה בהן את השימוש שהתכוונו אליו אני תובע שהענישה כלפיו תהייה בלי רחמים. כשאתה נותן מכסה למישהו זה על חשבון מישהו אחר שיכל לגדל ואולי כן רוצה להיות חקלאי. קומבינות לא יקרו". ח"כ יצחק וקנין, שפתח בגילוי נאות והזכיר כי הוא מגדל ביצים במושב יערה בצפון, תמך בדברי היו"ר כבל. ח"כ חיים ילין הוסיף כי החקלאים צריכים לקחת אחריות. "כשאנחנו מספסרים בקרקע, במים ובמכסות לא פלא שחושבים עלינו כנדל"ניסטים וטייקונים ואחראים על יוקר המחייה. אנחנו צריכים להיות הכי נקיי כפיים ולהיות חקלאים. אדם שיהפוך את הקרקע שלו לנדל"ן באותו רגע הוא מפיל את כולם", אמר ח"כ ילין. ח"כ איתן ברושי אמר כי חייבים להעביר את התקנות היום, והוסיף כי אם יש מחלוקת בנושא מסוים צריך לקבל את מה שאושר בשנה שעברה.

מזכיר ארגון מגדלי העופות, מוטי אלקבץ, מחה על ההתייחסות של משרד החקלאות ליושרה של המגדלים ואמר: "ראינו מי סייע לאותו מנוול בשנה שעברה". חבר ארגון מגדלי העופות יוסי אדוני אמר: "אנחנו לא חוששים ממנהרות החיזבאללה אלא מהמנהרות שחופרים לנו מבית דגן (משרד החקלאות). ב-2015-2016 המשרד ניסה לבטל את התכנון ומאז הם עסוקים בהכל חוץ מלייצג את החקלאות. לשר ולמנכ"ל יש אינטרסים אחרים ולצערי יש מתוכנו מי שמשתפים איתם פעולה".

מנגד, נציג פורום קהלת, מאיר רובין, אמר כי הגידול במכסות בצפון התחיל לפני 30 שנה כמעשה ציוני, כדי לייצר מקור הכנסה יציב בגליל, אבל מאז עברו 30 שנה והמגדלים התרגלו לקבל כסף בלחיצת יד לחברי הכנסת. "אנשים שיש להם הכנסה בטוחה מתנוונים. אדם שיודע שההכנסה שלו תלויה בזה שהוא יהיה טוב, יותר תחרותי, יותר יעיל, קם כל בוקר ואומר לעצמו אני עשיתי, אני בניתי, ואף אחד לא יכול להחליט או לא לתת תקנות ומענקים. אתם חיים על סובסידיות, בגלל התכנון המחיר של הביצים הוא מהגבוהים בעולם המערבי. תפסיקו את זה אתם, כי בסוף התכנון בביצים ייגמר".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com