כחלון מתרץ: זה לא גירעון, זו חריגה - 0404
+
כחלון מתרץ: זה לא גירעון, זו חריגה מרק ישראל סלם, פלאש 90

כחלון מתרץ: זה לא גירעון, זו חריגה

בהמשך לחשיפת גלי צה"ל כי השנה עתיד התקציב להכנס לגירעון, מנסה שוב כחלון להנמיך את גובה הלהבות ולמתן את הביקורת. לדברי השר, יעד הגירעון שנפרץ אינו מהווה גירעון אלא סטייה מההערכות המוקדמות. "אין גרעון במדינת ישראל, סטייה של 0.2%-0.5% זה לא גרעון, זה לא 3.6% ולא 3.5%, רחוק מזה"נזכיר כי יעד הגירעון של מדינת ישראל עומד על 2.9% עפ"י החלטת משרד האוצר, כלומר, הממשלה מגבילה את עצמה בחלוקת תקציבים עד 2.9% מהתקבולים (מותר יהיה לממשלה להכנס למינוס של עד כ-40 מליארד ש"ח).

יעד הגירעון מאפשר "מרחב תמרון" במקרה של משבר כלכלי או מלחמה קשה והוצאות לא צפויות אחרות. עפ"י הפרסומים האחרונים, אנו צפויים לפריצה של יעד הגירעון שיגיע לכ-3.6% כלומר 0.7% יותר מהצפוי. גירעון או חריגה? זה לא ממש משנה, מישהו יצטרך לכסות את זה.

בתוך כך חשפו בגלי צה"ל כי בחודש האחרון נרשמה ירידה חדה ולא מוסברת של כ-25% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד, בהוצאות משרד הביטחון זאת דווקא ב"תקופה בטחונית רגישה" וגורמים באוצר חוששים כי מאגף החשב הכללי הועברה בקשה אל משרד הביטחון לדחות רכישות והוצאות נוספות לשנה הבאה על מנת "לשפץ" את נתוני התקציב. באגף לא השיבו האם בכוונתם לדחות תשלומים למערכת הביטחון ל־2019, ומשרד האוצר הבהיר כי "האגף לא הורה על דחיית הוצאות ל־2019, ולא בוצעה כל דחייה כזאת".