חשד למחלת ה"עכברת" בגבר שרחץ במקור מים ברמת הגולן - 0404
חשד למחלת ה

חשד למחלת ה"עכברת" בגבר שרחץ במקור מים ברמת הגולן

בהמשך לשמועות על אנשים שחשו ברע לאחר רחצה ברמת הגולן, הגיע היום (ראשון), בחור בשנות העשרים לחייו, למרכז הרפואי זיו בצפת לאחר שרחץ באחד ממקורות המים בגולן במהלך יום חמישי. הבחור סובל מסימפטומים שונים ובבית החולים נערכות בדיקות דם בכדי לבדוק האם חלה במחלה זו.

הבחור הגיע כבר ביום חמישי לבדיקה בחדר המיון בזיו אך החליט לחתום על טופסי שחרור מאחר וחש טוב יותר, היום כאמור, הגיע שוב עם סימפטומים דומים ויעבור את כלל הבדיקות לזיהוי המחלה.

ד"ר שמעון אדלשטיין יועץ לבקרת זיהומים ומחלות זיהומיות במרכז הרפואי זיו בצפת: "הלפטוספירוזיס, עכברת, הינה מחלה זיהומית חיידקית הנגרמת על ידי חיידקים פתוגניים סלילוניים, המפושטת בכל העולם, הנגרמת מהפרשת החיידק דרך דרכי השתן של חיה – בעיקר עכברים, חולדות וכד'.

מחלה זואונוטית, מועברת לאנשים ובעלי חיים אחרים כמו כלבים ופרות באמצעות הפרשות למקורות מים. הדלקת מתקיימת בכליה של החיה הנגועה, כאשר החיה עצמה אינה חולה אלא רק נושאת את המחלה. אדם או חיה, הנחשפים למקורות מים נגועים על ידי הפרשות החיה הנגועה, באמצעות פצעים חשופים, שטיפת עיניים, או בליעת המים וכדומה – עלולים להידבק במחלה.

הסימפטומים אצל האדם – כאבי ראש, חום, כאבי שרירים, בעיות במערכת העיכול ובהמשך עלולה להוביל לאי ספיקת כליות, דלקת קרום המוח ועד תמותה, במידה ולא מטפלים במחלה. כאמור, הזמן הדרוש לשם הופעת הסימנים הקליניים בבני אדם מרגע ההדבקה, נע בממוצע בין 3-10 ימים.

לפטוספירוזיס מתאפיינת בקשת רחבה של סימנים שנעים מהיעדר מוחלט עד לתסמינים המעידים על מחלה חמורה. בבני אדם מופיעה המחלה לרוב בשני שלבים: השלב הראשון: סימפטומים של מחלה הדומה לשפעת – חום, התקררות, כאבי ראש, כאבי שרירים, כאבי בטן, דלקת עיניים, הקאות שיעול וכדומה. השלב השני: עלייה שניה ומחודשת בחום הגוף, מלווה באותם סימנים אך עלול לגרום לפגיעה קשה בכבד, דלקת קרום המוח ואף מוות".

עוד מוסיף ד"ר אדלשטיין כי, "הטיפול בשלבים הראשונים של המחלה הינו פשוט – מתן אנטיביוטיקה באמצעות כדורים או דרך הוריד. בכל מקרה כל מי שמגלה סימפטומים אלו להגיע מידית לחדר המיון בבית החולים ולא להמתין, מאחר והאבחון אורך זמן, והשאיפה היא כי הטיפול יינתן מוקדם ככל האפשר לזמן גילוי המחלה". (צילום: ארכיון).

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]