בדיקת לידר טופ קפיטל: שיא כל הזמנים בשוק האשראי החוץ בנקאי לנדל״ן - 0404
+
בדיקת לידר טופ קפיטל: שיא כל הזמנים בשוק האשראי החוץ בנקאי לנדל״ן

בדיקת לידר טופ קפיטל: שיא כל הזמנים בשוק האשראי החוץ בנקאי לנדל״ן

תחרות למערכת הבנקאית בתחום האשראי למימון פרויקטי נדל״ן נמצאת בשיאה, כאשר היקף האשראי החוץ בנקאי לענף הנדל״ן ב-2017 הגיע לשיא כל הזמנים והוא מסתכם ביותר מ-112.5 מיליארד ש"ח. כך עולה מבדיקה שערכה מחלקת המחקר בחברת לידר טופ קפיטל, מבית ההשקעות לידר.

מהמחקר, שהתבסס בין היתר על נתוני בנק ישראל ונתוני הגופים המוסדיים, עולה כי היקף האשראי החוץ בנקאי לשוק חולש כבר על נתח של יותר מ-50% מהיקף האשראי לענף הנדל״ן בישראל, המסתכם ב-225 מיליארד ש"ח.

כלכלני לידר טופ קפיטל מציינים לשם ההשוואה כי לפני עשור (בשנת 2007), הסתכם היקף האשראי במשק לנדל״ן ובינוי ב-140 מיליארד ש"ח, כאשר היקף האשראי החוץ בנקאי ממנו היווה 37 מיליארד ש"ח, כלומר 26% בלבד.

לדברי פולי טטרו, מייסד ומנכ״ל משותף בלידר טופ קפיטל, התפתחות זו של היקפי המימון החוץ בנקאיים בישראל אינה מקרית ולמעשה נתמכת במסגרת מדיניות הממשלות השונות לאורך השנים. לדברי טטרו, ״בארה"ב לדוגמה מהווים הבנקים רק 30% מהיקף האשראי במשק בעוד יתרת האשראי מונפק באמצעות הגופים החוץ בנקאיים. סביר מאוד להניח כי לאור המגמות בענף בתמיכה ממשלתית ובדומה למצב בארה"ב, בשנים הקרובות האשראי החוץ בנקאי בישראל יהווה את מרבית האשראי במשק ובכלל זה גם לענף הנדל"ן״.