ארגון ההסדרה העולמי Global G.A.P מגיע לראשונה לישראל - 0404
+
ארגון ההסדרה העולמי Global G.A.P מגיע לראשונה לישראל זוהר עזר

ארגון ההסדרה העולמי Global G.A.P מגיע לראשונה לישראל

חברת, מובילה עולמית בפיתוח, ייצור ושיווק חומרי הדברה ביולוגיים ידידותיים לסביבה בתחום הגנת הצומח, מודיעה כי בהמשך להעלאת המודעות בישראל לשימוש בהדברה ירוקה ולצורך הגובר בקידום הסדרה חדשה בתחום, צפוי ארגון Global G.A.P, הארגון המוביל בעולם בנושא חקלאות ברת-קיימא, קיימות, והתאמת החקלאות לדרישות הצרכן, להגיע לראשונה לישראל.

Global G.A.P הוקם ב-1997 כיוזמה של 17 רשתות מזון מובילות באירופה בעקבות לחץ צרכני למזון בטוח יותר, שמתחשב בסביבה ובבריאות הצרכן. הארגון פיתח עם השנים נהלים ומערכת אישורים עצמאית שמגדירה התנהלות חקלאית נכונה (Good Agricultural Practice G.A.P). רשתות ויצרני מזון בעולם מאמצים כיום את הנהלים של הארגון, ביניהם ניתן למנות את ארגון המזון והחקלאות (FAO – Food and Agriculture Organization) של האומות המאוחדות ומשרד החקלאות האמריקאי (USDA – United States Department of Agriculture).

בשנה האחרונה עלתה המודעות בישראל לחשיבות ההדברה הירוקה ולצורך בהקטנת שארתיות כימיקלים בפירות וירקות. הנושא אף הוזכר על ידי מבקר המדינה בדוח האחרון שפורסם ב-16 במאי, 2017 ועלה לדיון בוועדות הכנסת בניסיון ראשוני לגיבוש חקיקה בנושא. מדו"ח המבקר עולה תמונה מדאיגה לפיה קיים שימוש בחומרי הדברה בישראל, שנים לאחר שבאירופה ובארצות הברית נאסר או הוגבל השימוש בהם. יתר על כן, בעקבות חוסר מודעות ורגולציה לקויה, כמעט ולא קיים שימוש בחומרי הדברה ירוקים/ ביולוגיים בישראל.

קבוצת STK הישראלית פיתחה מוצרי הדברה ירוקה ומכירות החברה נאמדות כיום ב-70 מיליוני דולרים בשנה. ארגון AgroPages הסיני בחן לאחרונה 29 חומרי הדברה וטיוב ביולוגיים של חברות שונות במשך תקופה של 3 חודשים, ואסף חוות דעת ממגדלים חקלאיים ומומחי אגרונומיה ברחבי העולם. הארגון קבע כי מוצר הדגל של STK, ה-Timorex Gold, הינו "תכשיר ההדברה הביולוגי המוביל לשנת 2017". התכשיר השני שציין הארגון הוא ה-Serenade של ענקית האגרוכימיה Bayer CropScience.

בשנת 2016 נאמד שוק חומרי ההדברה העולמי בכ-56 מיליארד דולר כאשר שוק החומרים הביולוגי נאמד בשנה זו בכ-3 מיליארד דולר. הצפי הוא כי במהלך 5 השנים הקרובות יגדל השוק בהתמדה ויהווה 15% משוק חומרי ההדברה העולמי.

גיא אליצור, מנכ"ל STK: "אנו מברכים על הגעת ארגון Global  G.A.P לישראל. אנו מאמינים כי ביקור זה ייצר הבנה ותשתית טובה יותר לקראת קידום והסדרה של הדברה ירוקה גם בישראל. העובדה שמוצר ישראלי נחשב כיום לטוב בעולם מסוגו וגבר על מוצריהן של חברות ענק בתחום האגרוכימיה מעידה על ההכרה הבינלאומית הגוברת למוצר וליכולות הפיתוח הקיימות בישראל. בעולם מבינים כיום את החשיבות במזון בריא יותר, עם שארתיות כימיקלים מופחתת. השילוב של מודעות גוברת ומוצרים קיימים וזמינים יוכל להבטיח גם את המעבר של ישראל לשימוש ועידוד הדברה ירוקה".