דיפלומטיה עברית! - על פרשת השבוע ״חיי שרה״ - 0404
+
דיפלומטיה עברית! – על פרשת השבוע ״חיי שרה״ 0404

דיפלומטיה עברית! – על פרשת השבוע ״חיי שרה״

גם ברכישת הקרקע הראשונה בהיסטוריה שלנו, נזקק אבינו אברהם לנקוט במיטב התחבולות הדיפלומטיות כדי להביא את העיסקה לסיומה המוצלח. המשא ומתן עם בני חת מתארך בעוד גופת שרה אמנו מוטלת ללא קבורה. משא ומתן זה מהווה מקור לרכיבים חיוניים לגאולת הקרקע גם בימינו. להלן תמצית הרכיבים בשפה עכשווית:
הצידוק לבקשה 'הבלתי שגרתית' של אברהם מבני חת הוא צידוק משפטי – Legal justification, גֵּר־וְתוֹשָׁ֥ב אָנֹכִ֖י עִמָּכֶ֑ם תְּנ֨וּ לִ֤י אֲחֻזַּת־קֶ֙בֶר֙ עִמָּכֶ֔ם. על אף ההבטחה 'לזרעך אתן את הארץ', לאברהם עצמו אין זכויות בארץ, ועל כן הוא מבסס את בקשת הקנייה על טיעון משפטי.

וַיַּעֲנ֧וּ בְנֵי־חֵ֛ת אֶת ־ אַבְרָהָ֖ם לֵאמֹ֥ר לֽוֹ, אין כאן משא ומתן ישיר, מוסד השליחות המשפטית מהווה פתרון לסיטואציה המביכה מצד בני חת. השליחות מפורסמת וגלויה לכל, ברם, היא מאפשרת נסיגה או התכחשות לעניין אם המשלח יצטרך לכך.

שְׁמָעֵ֣נוּ׀ אֲדֹנִ֗י נְשִׂ֨יא אֱלֹהִ֤ים אַתָּה֙ בְּתוֹכֵ֔נוּ בְּמִבְחַ֣ר קְבָרֵ֔ינוּ קְבֹ֖ר אֶת־מֵתֶ֑ךָ אִ֣ישׁ מִמֶּ֔נּוּ אֶת־קִבְר֛וֹ לֹֽא־יִכְלֶ֥ה מִמְּךָ֖ מִקְּבֹ֥ר מֵתֶֽךָ. זו אמירה on the record לציטוט ולפרסום. שידע העולם כי אנו מכבדים את אברהם ואיננו בורחים ממנו בעת צרתו. בבקשה, הדרך פתוחה, הוא יכול לקבור את שרה בכל אחד מקברינו! מה לא מסר השליח? שאברהם אינו יכול לקנות חלקת קבר בארץ כנען! זו דרכה של שליחות בעלת אופי פוזיטיבי עם מסר סמוי.

וַיָּ֧קָם אַבְרָהָ֛ם וַיִּשְׁתַּ֥חוּ לְעַם־הָאָ֖רֶץ לִבְנֵי־חֵֽת, אברהם משחק את המשחק אף הוא רק למראית עין. הוא מבין היטב את המסר, ועל כן הוא מחדש את בקשתו, הפעם עם כתובת ברורה ואמירה שאינה משתמעת לשני פנים, Direct call -פנייה ישירה. שְׁמָע֕וּנִי וּפִגְעוּ־לִ֖י בְּעֶפְר֥וֹן בֶּן־ צֹֽחַר: וְיִתֶּן־לִ֗י אֶת־מְעָרַ֤ת הַמַּכְפֵּלָה֙ אֲשֶׁר־ל֔וֹ אֲשֶׁ֖ר בִּקְצֵ֣ה שָׂדֵ֑הוּ בְּכֶ֨סֶף מָלֵ֜א יִתְּנֶ֥נָּה לִ֛י בְּתוֹכְכֶ֖ם לַאֲחֻזַּת־קָֽבֶר: גם גוש – חלקה, גם שם הבעלים, וגם צורת הבעלות.

עפרון, מכיר אף הוא את רזי הדיפלומטיה בבאזר המזרחי, ואינו מתרגש כל כך מן הקידה של אברהם. …וַיַּעַן֩ עֶפְר֨וֹן הַחִתִּ֤י אֶת־אַבְרָהָם֙ בְּאָזְנֵ֣י בְנֵי־חֵ֔ת לְכֹ֛ל בָּאֵ֥י שַֽׁעַר־עִיר֖וֹ לֵאמֹֽר: לֹֽא־אֲדֹנִ֣י שְׁמָעֵ֔נִי הַשָּׂדֶה֙ נָתַ֣תִּי לָ֔ךְ וְהַמְּעָרָ֥ה אֲשֶׁר־בּ֖וֹ לְךָ֣ נְתַתִּ֑יהָ לְעֵינֵ֧י בְנֵי־עַמִּ֛י נְתַתִּ֥יהָ לָּ֖ךְ קְבֹ֥ר מֵתֶֽךָ: הסכים? לא הסכים? מוכן למכור? לא מוכן? מה פירוש לא אדוני? את מה הוא שלל? לא-אדוני הוא ביטוי המשתמע לשני פנים, אוטואַנטוֹנים. מוכן למכור בתנאי. תנאי זה לא ניתן לפרסום, הוא עלול ליצור רושם שלילי באווירה הכללית שכל כולה רצון 'לעזור' לאברהם העברי.

בזאת הפעם, השליחות הינה Off the Record. וַיַּ֧עַן עֶפְר֛וֹן אֶת־אַבְרָהָ֖ם לֵאמֹ֥ר לֽוֹ, רק לאוזני אברהם. תוכן ההצעה מנצל את להיטות אברהם להמשיך במשא ומתן ואת מצבו הקשה. בשל כך הוא מציע הצעה שאברהם אינו יכול לסרב לה. בלשון 'הדיפלומטית', an offer that you could not refuse.

אבל 'הצוחק צוחק אחרון', המשימה הושלמה לשביעות רצון אברהם. לא רק פתרון לקבורת שרה אמנו, לא רק קניית מערה לקבורה, לא רק קניית כל השדה שבו המערה, אלא שקנייה זו היא מעתה רשומה בקושאן. וַיָּ֣קָם׀ שְׂדֵ֣ה עֶפְר֗וֹן אֲשֶׁר֙ בַּמַּכְפֵּלָ֔ה אֲשֶׁ֖ר לִפְנֵ֣י מַמְרֵ֑א הַשָּׂדֶה֙ וְהַמְּעָרָ֣ה אֲשֶׁר־בּ֔וֹ וְכָל־הָעֵץ֙ אֲשֶׁ֣ר בַּשָּׂדֶ֔ה אֲשֶׁ֥ר בְּכָל־גְּבֻל֖וֹ סָבִֽיב: כדברי ספורנו על אתר, " נתקיים בחותמיו של ספר המקנה". נתקיים עד ימינו אנו.

להערות: hazutg@gmail.com