זעם בקרב סטודנטים על נשיאת אוניברסיטת בן גוריון שהחליטה לקבל ערבים ללא פסיכומטרי: ״אפליית יהודים״ - 0404
זעם בקרב סטודנטים על נשיאת אוניברסיטת בן גוריון שהחליטה לקבל ערבים ללא פסיכומטרי: ״אפליית יהודים״

זעם בקרב סטודנטים על נשיאת אוניברסיטת בן גוריון שהחליטה לקבל ערבים ללא פסיכומטרי: ״אפליית יהודים״

סטודנטים וכן מועמדים ללימודים באוניברסיטת בן גוריון זועמים על נשיאת האוניברסיטה שהודיעה כי ערבים יוכלו להתקבל ללימודים ללא כל צורך במבחן פסיכומטרי.

סטודנטית כתבה לחדשות 0404 כי, ״עבדתי קשה מאוד עד שהצלחתי להגיע לרמה הדרושה כדי להתקבל. אני אחרי שירות צבאי… למה ערבים יכולים ואנחנו לא? זו אפלייה מסוכנת״.

סטונדט בבן גוריון לחדשות 0404: ״מרתיח, מרגיז וכל מילה אחרת קשה יותר מתאימה להרגשה שלנו. כולם מדברים על זה. מה הם תרמו למדינה שמגיע להם להכנס ללא מבחן? למה אני כן הייתי צריך לעבור״?

דקל בן דוד, שסיים שירות משמעותי בצה״ל, לא הצליח עדיין להתקבל לאוניברסיטת בן גורין והוא נזקק לשפר את הפסיכומטרי שלו. דקל, זעם על הצהרת נשיאת האוניברסיטה, פרופ׳ רבקה כרמי, ושלח אליה מכתב תחת הכותרת: ״אפלייה ופגיעה בזכות לשיוויון״ את המכתב שלח דקל גם לשר החינוך, נשיא המדינה וראש הממשלה. 

דקל כתב: "הזכות לשוויון משמעה שיש לתת יחס שווה לאנשים בעלי תכונות רלוונטיות זהות. יחס שונה לאנשים בעלי תכונות שוות על רקע שאין לו קשר ענייני כגון על רקע גזעני אסור על פי חוק ומכונה אפליה פסולה. על פי פרשנות מורחבת, החובה לכבד זכות זאת חלה לא רק על רשויות השלטון, אלא גם על גופים פרטיים חלה החובה להתייחס באופן שוויוני לאנשים. כך לדוגמה, אי קבלת אדם לעבודה על רקע מין, גזע ודת כאשר נתוניו מתאימים לעבודה – אסורה על פי חוק שוויון ההזדמנויות.

אז אחרי שרעננו את זיכרוננו על חוקי השוויון במדינת ישראל, אוכל להציג את עצמי. בעצם שמי לא באמת משנה, וגם מקום מגוריי אינו ישנה דבר, כי הקול הנשמע כאן נוגע לעוד מאות אלפי אם לא מיליוני אנשים במדינת ישראל. האנשים המדוברים הללו הם "הבנים והבנות של כולנו" אלה שאתם יודעים להריע להם כאשר מתבצע הישג לצה"ל אלה שאתם גאים בהם כאשר מביאים גאווה למוסד הלימודים, ובמיוחד אלה שאתם מזכירים להם עוד מהיותם קטנים איזו מדינה דמוקרטית היא מדינת ישראל.

פרופ' רבקה כרמי, לפני מספר ימים יצאת בהצהרה כי "סטודנטים מהמגזר הערבי יתקבלו לבן גוריון ללא פסיכומטרי" וכל מה שאני שואל זה למה? האם סטודנט מהמגזר הערבי לא קיבל משהו שאני קיבלתי? האם הוא לא מקבל את אחד המקצועות בבית ספרו כמו שאני קיבלתי? האם אין ביכולתו ללמוד למבחן הפסיכומטרי (שהותאם לשפה הערבית) כמו שממני דורשים? או שאולי בעצם לא היה לו מספיק זמן להתכונן למבחן הפסיכומטרי אז סך הכל רצית להקל עליו. אז לפי בדיקתי האחרונה.. השוויון במדינה עדין קיים (לפי החוק לפחות) וסטודנטים מהמגזר הערבי מקבלים מהמדינה בדיוק מה שאני מקבל, כל המקצועות הנלמדים בבית ספרי נלמדים גם אצלם, הבחינה הפסיכומטרית מונגשת בשפה הערבית בכדי לעזור להם להצליח, ולשאלה שהכי מסקרנת אותי האם לא היה לו מספיק זמן להתכונן לזה? כי מהפעם האחרונה שבדקתי בזמן שאני התאמנתי כדי להגן על המדינה ב-"עמוד ענן, צוק איתן" ועוד עשרות פעילויות שגם את וגם הם כנראה לא ידעו עליהם לעולם הם יכלו לעשות פסיכומטרי גם בשבילי וגם בשביל כל הפלוגה שלי.

אז האם זה נראה שוויוני בעינייך לגרום לנו לחכות לפחות ארבע שנים עד שנוכל להתקבל לאוניברסיטה (צבא, השלמות, פסיכומטרי) ומהצד שני (פסיכומטרי) שבעצם גם עכשיו את רוצה לבטל אותו. אז תודה רבה שגרמת לי להבין שוב כמה המדינה תמשיך להקשות עלי ומצד שני להקל על מי שכבר קל לו, תודה שהזכרת לי שוויון מהו, והכי תודה על זה שגרמת לי להבין שלפחות את הערכים שקיבלתי בשנים הללו, את לא תוכלי לקחת״.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com