פרס לטרור: זה מה שקיבלו בכפר לובאן א-שרקיה ממערכת הביטחון בתגובה לפיגועי האבנים - 0404
פרס לטרור: זה מה שקיבלו בכפר לובאן א-שרקיה ממערכת הביטחון בתגובה לפיגועי האבנים

פרס לטרור: זה מה שקיבלו בכפר לובאן א-שרקיה ממערכת הביטחון בתגובה לפיגועי האבנים

כפר המחבלים לובאן א-שרקיה בבנימין הסמוך לכביש 60, הפך מזמן למוקד טרור קבוע ומסוכן. אלפי פיגועי אבנים התרחשו על מקטע הכביש הסמוך לכפר בשנים האחרונות, רובם מאזור בית הספר בכפר השוכן מטרים ספורים מהכביש המרכזי.

בפיגועים נפצעו לא אחת תושבים מהאזור – בהם נשים וילדים, אך הסכנה לחיי אדם לא הביאה לנקיטת צעדים משמעותיים כנגד המסיתים הראשיים בכפר, שתפעלו את פעילות הטרור מאחורי הקלעים וכנגד המחבלים הצעירים ובית הספר בו הם לומדים.

בעקבות פיגועי האבנים שהתרחשו מצד תלמידי בית הספר שהיו מיידים מדי יום אבנים ובקבוקי תבערה לעבר רכבים יהודים, דרשו לפני מספר חודשים תושבי האזור מצה"ל, למגר לחלוטין את פיגועי האבנים או לכל הפחות למנוע את הליכת התלמידים בצד הכביש באמצעות שביל חלופי להולכי רגל במקום מרוחק.

בצה"ל ניאותו לבקשה, אך הקמת השביל התעכבה ופיגועי האבנים המשיכו מדי יום. במשך למעלה מחודשיים דרשו התושבים לדעת מדוע לא נמנעה עדיין הליכת התלמידים על הציר, אך נענו בגרירת רגליים ותשובות ש"בקרוב יתחילו העבודות". 

לאחרונה, נדהמו התושבים לגלות כי מערכת הביטחון החליטה לאמץ את בקשתם אך ה"שביל" אותו דרשו, הפך לכביש אספלט דו נתיבי שמשתרע על פני מאות מטרים בשטח C ומחבר בין הכפרים לובאן א-שרקיה וסוויה ומשמעותו מתן פרס לטרור וכביש אסטרסגי בתוך שטח C.

התושבים שהבחינו בסלילת הכביש שמאות מטרים ממנו עוברים בשטח C, פנו למנהל האזרחי ולצה"ל שיעצרו את העבודות, אך נענו כי "העבודות מאושרות" מבלי לפרט את סיבת האישור החריג והתמוה. תושבים ביישובים הסמוכים, האשימו את המנהל האזרחי בכניעה לטרור וטענו כי מדובר ב"דיל" שנסגר מאחורי הקלעים וכי "במקום להעניש בחומרה – מעניקים מתנות לטרור".

תושב עלי וחבר בוועד הפעולה האזורי, יצחק צוקרמן, מסר: "על פי כל הממצאים בשטח, נראה שנסגר כאן דיל מקומם מאחורי הקלעים. במערכת הביטחון במקום לטפל ביד קשה בזורקי האבנים ופשוט למנוע את גישתם למקום, ביקשו מבכירי הכפר שמעודדים בעצמם את זריקות האבנים, להעביר את מסלול התלמידים למקום אחר.

בכפר, שראו בכך הזדמנות לסחיטה נוספת, היתנו את העברת שביל התלמידים במתן אישור בכתב או בהעלמת עין לסלילתו של הכביש המרכזי והאסטרטגי בשטח C. אנו קוראים למערכת הביטחון להתעשת ולעצור במיידי את העבודות שרק נותנות רוח גבית לטרור, ולטפל ביד קשה במיידי האבנים ובמסיתים הראשיים".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]