מחר: האזכרה של השומרון ללוחם האצ"ל ברוך מזרחי - 0404
מחר: האזכרה של השומרון ללוחם האצ

מחר: האזכרה של השומרון ללוחם האצ"ל ברוך מזרחי

אזכרה ללוחם האצ"ל שנרצח בצפון השומרון. מחר (שני) יערך טקס האזכרה הממלכתי ללוחם האצ"ל וגר הצדק ברוך מזרחי הי"ד בבית העלמין הצבאי בנתניה. מזרחי נפל בצפון השומרון וגופתו נמצאה רק 19 שנים לאחר הרצחו, לאחר שחרור השומרון ב 1967. תושבי שא-נור ששמעו את הסיפור אימצו את זכרו ונשבעו לזכור אותו. לאחר הגירוש, החליטה מועצה אזורית שומרון והעומד בראשה יוסי דגן – מגורש משא -נור בעצמו – להמשיך בשימור זכרו.

גר הצדק ברוך מזרחי נולד בצפת כמוסלמי בשם חמודה אבו אל עניין, בן לאחת מהמשפחות המכובדות בקהילה הערבית בעיר. הוא נחשף ליהדות על-ידי שכניו וכילד הביע עניין רב במנהגים ובאורח החיים היהודי. כנער ערבי בעל חברים יהודים, מצא עצמו מבלה שעות בחברת אנשי בית"ר אשר היו מתכנסים במחלבת המאירי בעיר צפת. בתחילה חשדו בו היהודים וסברו כי מדובר במרגל, אולם בסופו של דבר חמודה עבר תהליך גיור בו הקפיד על קלה כחמורה והפך ל'אברהם בן אברהם'. בהמשך אימץ לעצמו את השם ברוך מזרחי על מנת שלא להסגיר את גיורו. לאחר שהתגייר הצטרף מזרחי לסניף בית"ר בחיפה והתגייס לארגון האצ"ל.

במסגרת גיוסו לאצ"ל, ביצע ברוך עבודה מודיעינית עבור המחלקה הערבית של הארגון. כחלק מפעילותו, נשלח ב-18 באפריל 1948, למשימת איסוף מודיעין כחלק מהיערכות האצ"ל לפוצץ את מפקדת קאוקג'י בג'נין. האוטובוס בו נסע ברוך בדרכו למשימה נעצר לבדיקה שגרתית במחסום של אנשי קאוקג'י באזור מגידו. לחוסר מזלו, השוטר הערבי ממשטרת בית ליד שהיה באותה העת במחסום זיהה אותו לפי שן הזהב בפיו. גורלו של ברוך נחרץ. הוא הובא בפני בית דין בכפר ג'בע והוצא להורג, יחד עם שלושה ערבים עימם התיידד במהלך הנסיעה, אך מקום קבורתו נשאר בגדר תעלומה לא פתורה. הוא הוכרז כנעדר עד לימים שלאחר מלחמת ששת הימים.

בשנת 1968 החל העיתונאי יחזקאל המאירי מצפת לחקור מה עלה בגורלו של ברוך מזרחי. הוא הגיע לכפר ג'בע הסמוך לשא-נור שם שמע מהמקומיים על ה"יהודי" שהוצא להורג ע"י חיילי קאוקג'י. בעזרת המידע שקיבל מהם, איתר את המערה בה היה קבור ברוך יחד עם שלוש גופות נוספות. גופתו של ברוך זוהתה ע"י שן הזהב שנמצאה בפיו.

לברוך מזרחי אמנם לא הייתה משפחה, אך הוא הובא למנוחת עולמים בטקס צבאי מלא, כיהודי, בחלקה הצבאית בבית הקברות בנתניה. בין המלווים אותו היה מפקד האצ"ל מנחם בגין והרב הראשי לצה"ל הרב שלמה גורן.

תושבי שא-נור שלמדו על סיפורו של ברוך מזרחי קיבלו על עצמם להנציח את זכרו ובכל שנה הקפידו לעלות לקברו ביום השנה לפטירתו. לאחר הגירוש מצפון השומרון, לקחה על עצמה המועצה האזורית שומרון לשמר את המסורת אותה החלו תושבי שא-נור והיא מארגנת סיורים מודרכים לזכרו של ברוך מזרחי ואת העלייה לקברו ביום השנה לפטירתו. במסגרת פעילתה של המועצה להנציח את זכרו, הוכר ברוך מזרחי כחלל צה"ל רשמי בשנת 2016.

ראש מועצת שומרון יוסי דגן קרא להגיע לאזכרתו של מזרחי "טקס האזכרה ללוחם האצ"ל וגר האמת ברוך מזרחי הי"ד הוא אירוע חשוב לפני כניסתם של ימי הזיכרון והעצמאות. סיפורו של ברוך מעורר השראה עצומה ומחדיר אומץ וגבורה בליבנו עד היום.

מועצת שומרון גאה להמשיך את מורשת היישוב 'שא-נור' ולכבד את זכרו של הלוחם שנפל בין שבילי השומרון. טקס האזכרה הזה מסמל את נצחיותו של עם ישראל ואת ההבטחה שעוד נשוב למקומות בהם ברוך דרך ולאדמה בה הוא נקבר עד שהועבר לבית העלמין הצבאי. יהיה זכרו ברוך".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]