לוחם הנח"ל לשעבר הורשע בהמתה בקלות דעת של יונתן גרנות ז"ל - 0404
לוחם הנח

לוחם הנח"ל לשעבר הורשע בהמתה בקלות דעת של יונתן גרנות ז"ל

היום (חמיש) הרשיע בית הדין הצבאי את סמ"ר מ׳, לוחם לשעבר בחטיבת הנח"ל, בעבירה של המתה בקלות דעת בגין גרימת מותו של סמ"ר יונתן גרנות ז"ל בפברואר 2021.

בהכרעת הדין התקבלו טענות התביעה הצבאית ונקבע כי סמ"ר מ׳ ביצע שורת פעולות בנשק מסוג "רוגר", הגם שלא הוכשר להשתמש בו, ובפרט לחץ על הדק כלי הנשק באופן שהוביל לירי הקטלני שפגע בסמ"ר יונתן גרנות ז"ל והביא למותו. משכך, סמ"ר מ' הורשע בעבירה של המתה בקלות דעת.
עונשו של החייל ייגזר בהמשך. טרם נקבע מועד לשמיעת הטיעונים לעונש. 

עם הגשת כתב האישום, התביעה הצבאית ביקשה את מעצרו של סמ"ר מ׳ עד לתום ההליכים המשפטיים בעניינו. לאחר שסמ"ר מ׳ שוחרר מהשירות הצבאי על רקע נפשי, שנובע בין היתר מהאירוע הקשה, הוא שוחרר למעצר בית מלא, בו הוא מצוי גם כיום.

לאחר מותו הטראגי של יונתן ז"ל, מונתה ועדת המומחים לבחינת ההיבטים הפיקודיים ביחס לנסיבות מותו של סמ"ר יונתן גרנות ז"ל. הוועדה מצאה שורה של פערים ברמת המשמעת, המקצועיות והתרבות בהכנת האימון ובשגרת הפלוגה, ובעקבותיה ננקטו שורה של צעדים פיקודיים נגד המפקדים המעורבים. על פי הנחיית הרמטכ"ל בעת קבלת ממצאי הוועדה, ובהמשך לאירועים חריגים נוספים, התקיים בחודש מרץ האחרון בכלל יחידות צה"ל שבוע בסימן ׳סדרי בראשית' – תכנית המסדירה שורה של נורמות ונהלים לניהול השגרה ביחידות צה״ל ולמניעת עבריינות בנשק. הרמטכ"ל הדגיש, במסגרת סיכום הוועדה, שמדובר באירוע חמור מאוד ומצער, שיש ללמוד אותו וממנו לעומק.

מצה"ל נמסר: "צה"ל ימשיך לפעול למיגור התופעה ולהוקעתה, וכן למיצוי הדין במקרי עבריינות בנשק. צה"ל משתתף בצערה של משפחת גרנות ז"ל וימשיך ללוותה".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]