תשעה עולים שחולצו מהמלחמה באוקראינה, בהם ניצולי שואה, הגיעו ארצה - 0404
תשעה עולים שחולצו מהמלחמה באוקראינה, בהם ניצולי שואה, הגיעו ארצה דוברות זק"א

תשעה עולים שחולצו מהמלחמה באוקראינה, בהם ניצולי שואה, הגיעו ארצה

תשעה ניצולי שואה ועולים נוספים הגיעו הערב לישראל במטוס חילוץ רפואי של זק"א בסיוע הקרן לידידות וארגון יד ישראל כחלק ממערך הטסה מיוחד של פורום הארגונים זק״א, חב״ד מולדובה, הג׳וינט, הסוכנות היהודית והקרן לידידות.

לפני כשעה נחת בישראל מטוס החילוץ הרפואי ועליו קשישים ניצולי שואה, חולים ופצועים שחולצו ע"י מתנדבי זק"א מאזורי הלחימה בלב אוקראינה. צוות מיוחד של רופאים ופראמדיקים של זק"א ליוו את הטיסה הרפואית ממולדובה לישראל.

דוברות זק"א

בנוסף הובאה גם גופתו של שורד השואה אהרון סקמורובסקי ז"ל, שחולץ יחד עם אשתו מקייב ע"י מתנדבי זק"א ונפטר בבית החולים בקישינב כשהוא מוקף בבני משפחתו.

את פניהם של העולים קיבלו שרת העלייה והקליטה פנינה תמנו שטה, מנכ"ל זק"א דובי ויסנשטרן ומנכ״לית הקרן לידידות איילת שילה תמיר ועובדי משרד העלייה והקליטה בליווי אמבולנסים של זק"א ועזר מציון שהסיעו את העולים החדשים לבתי חולים, בתי אבות ודירות יעודיות שהוכנו להם מבעוד מועד.

חיים אוטמזגין מפקד היחידות המיוחדות בזק״א ומנהל מוקד החירום של זק״א אוקראינה בישראל: ״ארגון זק"א נטל על עצמו להיות ראשון ומוביל במקומות מהם אחרים בורחים, כך במשימות זק"א בארץ בכבוד המת וכך בהובלת משימות חילוץ פליטים ניצולי שואה, פצועים וקשישים מלב אוקראינה כשלא הייתה כל דרך אחרת להצילם. מתחילת ימי הלחימה פועלים המתנדבים סביב השעון ובמסירות בהובלתם של סגן מפקד זק״א אוקראינה נחמן דיקשטיין ורעייתו וולרי אשר בזכות פועלם ניצלו חייהם של מאות פצועים וחולים ועשרות ניצולי שואה. המחולצים מגיעים למתחם הרפואי של זק"א במולדובה, שם זוכים לבית חם בשיתוף חב"ד מולדובה וטיפול רפואי עד להגעתם לישראל".

מנכ"ל זק"א, דובי וייסנשטרן: "המבצע הרביעי להטסה רפואית ממולדובה הסתיים בהצלחה. עשרות הפליטים שהובאו לישראל חולצו מאוקריאנה במבצעים מורכבים שהובלנו ובזכות שילוב כוחות ושיתוף הפעולה עם הארגונים והקרנות הפועלים לצידנו בשותפות אמיצה בראשם הקרן לידידות, ארגון יד ישראל ע״י הרב משה פימה, חב״ד מולדובה בנשיאות הרב זושא אבלסקי, נציגי משרד החוץ במולדובה, נציגי נתיב, שגריר ישראל במולדובה מר יואל ליאון, ג'וינט ישראל, הסוכנות היהודית, הרב יצחק חלפון ורעיתו למרות המצב המורכב, מתנדבי זק"א ממשיכים לפעול בכל זירה למען הצלת חיים וכבוד המת".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]