חשש בקהילה היהודית במחוז הבדלני במולדובה: "אנחנו הבאים בתור אחרי אוקראינה" - 0404
חשש בקהילה היהודית במחוז הבדלני במולדובה:

חשש בקהילה היהודית במחוז הבדלני במולדובה: "אנחנו הבאים בתור אחרי אוקראינה"

סדרת פיצוצים החרידו אתמול (שני) את טריאספול, בירת החבל הבדלני טרנסניסטריה שמרד במולדובה. הפיצוצים הביאו לחרדה גדולה ולתמונות של מאות ואלפי בני אדם שמבקשים להימלט מהאזור מחשש שהוא יהיה היעד הבא של נשיא רוסיה פוטין – כחלק מניסיונותיו להשתלט על דרום אוקראינה הגובל בחבל הארץ המולדובני המורד.

טרנסניסטריה הכריזה על עצמה כרפובליקה בספטמבר 1990, עוד בזמן שמולדובה הייתה חלק מברית המועצות. פחות משנה אחר כך, במארס 1991, התקיים משאל עם במדינה ו-90% הצביעו בעד הקמת מדינה עצמאית. במארס 1992 פרצה מלחמה בין המולדובנים לטרנסניסטרים וזו הסתיימה ביולי של אותה שנה בהסכם הפסקת אש. אף מדינה לא הכירה בטרנסניסטריה שמשתרעת על חבל ארץ באורך של 400 קילומטרים וברוחב של 10 ק"מ. המדינה העצמאית כוללת דגל משלה, המנון, מטבע וכוחות משטרה וצבא.

בטרנסניסטריה מתגוררים כ-5,000 יהודים מתוך אוכלוסיה של כחצי מיליון נפש והם מתגוררים בעיקר בעיר הבירה טירספול וקהילות יהודיות קיימות גם בערים בנדרי, דובסרי ובריבניצה. ריבניצה מוכרת היטב בקרב יהודי ברית המועצות לשעבר, משום שזמן קצר לפני מלחמת העולם השנייה מספר היהודים שם עמד על 38% מקרב תושבי העיר והתגורר בה הצדיק רבי חיים-זנוויל אברהמוביץ', הידוע בכינוי "הרבי מריבניציה".

בימים שבשגרה, שלוחי חב"ד במולדובה פועלים במשך השנה גם בטרנסניסטריה ובחג הפסח האחרון הם קיימו ליל סדר ציבורי ב-4 ערים. זאת, בנוסף לשיעורי תורה שמתקיימים בערים הללו.

בעקבות ההסלמה שם, עם סדרת הפיצוצים, נציגי הקהילות היהודיות פנו לרב מענדי אקסלרוד שליח חב"ד בקישינב וביקשו ממנו להתפנות לקישינב. לדברי הרב אקסלרוד: "אנשים דואגים וביקשו שנפנה אותם למקום מבטחים, במטרה לעלות בהמשך לישראל. גם 'הסוכנות היהודית' וה'ג'וינט' פועלים בערים הללו".

הרב זושא אבלסקי, מנכ"ל הקהילה היהודית במולדובה, התייחס לבהלה בקהילה היהודית והחשש הגדול בפלישה רוסית למקום: "אנחנו מוצפים בפניות ביומיים האחרונים. אנשים בטוחים שהם הבאים בתור, אחרי אוקראינה. שכרנו כאן 5 מלונות ומחנות עבור פליטים מאוקראינה ואנחנו נערכים לקבל גם פליטים מטרניסטריה. יש לנו מערך לוגיסטי גדול, בסיוע ידידים מקומיים וחברי הקהילה ברחבי העולם ואני מקווה שלא יפרוץ כאן משבר הומניטרי כמו באוקראינה".

עו"ד אלכס גלפרין, שמסייע לפעילות של הקהילה היהודית וחב"ד, מסר: "יש חשש גדול מהסלמה. בטרנסינסטריה מתגוררת אוכלוסיה דוברת רוסית גדולה, לצד קהילה אוקראינית ומלחמת אזרחים יכולה לפרוץ שם בכל רגע".

הרב מנדי גוצל מבית חב"ד בקישינב הוסיף: "החשש מפני פלישה רוסית הפך מוחשי יותר. אני שומע עדויות על רבים שכבר אורזים מזוודות".

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]