שבועות אחרי שבג"ץ אישר: מדוע עדיין מתעכב הרס ביתו של המחבל מהפיגוע בחומש? - 0404
שבועות אחרי שבג

שבועות אחרי שבג"ץ אישר: מדוע עדיין מתעכב הרס ביתו של המחבל מהפיגוע בחומש?

בית המשפט העליון קבע כבר לפני שלושה שבועות כי צה"ל רשאי להרוס את ביתו של המחבל אחמד גארדת, שסייע למחבלים מהחוליה שרצחה את יהודה דימנטמן הי"ד בפיגוע הירי סמוך לישיבה בחומש.

למרות פסיקת בג"ץ ועל אף המלצת המומחים להרוס בתי מחבלים בסמוך לביצוע הפיגוע על מנת להגביר את ההרתעה, עד כה לא הוציאו בצה"ל את הריסת בית המחבל אל הפועל.

הרקע לעיכוב בביצוע הוא ככל הנראה החשש מהסלמה במהלך הרמאדן וייתכן בנוסף שבממשלה הנחו את צה"ל להימנע מפעולות שעלולות להרגיז את הסיעות הערביות בכנסת, בהם תלויה הממשלה לחלוטין, ובפרט להימנע מהריסת בתים בזמן של משבר קואליציוני וסכנה בפירוק הממשלה.

בית המחבל צפוי להיהרס בקרוב אך ככל הנראה לא לפני תום חודש הרמאדן והתייצבות מסויימת במצב הקואליציה.

מנכ"ל בצלמו, שי גליק, המייצג את משפחת דימנטמן, מסר: "ישנה חשיבות רבה להרס בית המחבל בסמיכות לפיגוע על מנת להגביר את ההרתעה. מצער שאנחנו כבר מספר חודשים לאחר הפיגוע הקשה ועדיין בית המחבל עומד על תילו בגלל תירוצים שונים ומשונים. אנחנו דורשים מצה"ל לא לעכב ולו ביום אחד את ההרס ולבצע אותו באופן מידי כפי שגורמי הביטחון ממליצים בסמיכות לפיגוע. הרס בתי מחבלים מציל חיים ומונע פיגועים".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "מועד הריסת בית המחבל נקבע על פי שיקולים מבצעיים ובהתאם להערכת המצב". 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]