איגוד הדייגים נגד משרד החקלאות: מעדיפים לייבא דגים מעזה ופוגעים באלף משפחות בישראל - 0404

איגוד הדייגים נגד משרד החקלאות: מעדיפים לייבא דגים מעזה ופוגעים באלף משפחות בישראל

איגוד הדייגים בישראל קיים היום (שני) מחאה מול משרד החקלאות בבית דגן בשל מדיניות הייבוא של המשרד, שמחסלת לדברי הארגון את ענף הדייג הימי בישראל. במהלך המחאה חסמו הדייגים את הכניסה למשרד בארגזי דגים והניפו שלטים.

האיגוד אשר מייצג 1000 משפחות דייגים יצא במחאה כנגד המדיניות האכזרית ודורסנית של משרד החקלאות שמתבטאת ברפורמה, שתביא לדברי הדייגים, לחיסול הדייג הימי בישראל. הדייגים טענו כי הרפורמה היא רק הגבלות מחמירות ואיסורים לא מבוססים על מחקר או מידע, אשר צמצמו משמעותית את הדיג, פגעו בענף ובאלפי משפחות שמתפרנסות מהדיג. לדבריהם, "במקום שהמדינה תתמוך בדיג המקומי ותכונן מדיניות ותוכנית לפיתוח הענף, היא דורסת את הדייגים ומגבירה את הייבוא ממצרים, סניגאל ועזה ומעוד מדינות על חשבון הדיג המקומי, הורידו את המכס על ייבוא דגים, ואין תקציב שיפוי לדייגים".

גיל ססובר יו"ר איגוד הדייגים: "בכל העולם שומרים על הדיג המסורתי ומטפחים אותו, רק במדינת ישראל זה המקום היחיד בעולם שמשביתים דיג מסורתי. וזה לא מקרה. זו מדיניות. רבע מיליארד שקל הולך בשנים האלה למגדלי הדגים. ואת הדייגים, אלף משפחות נשלכות לרווחה, למצוקה, לעוני, לחרפה. זו מדיניות כל כך רעה ואכזרית. משרד החקלאות צריך להעביר תמיכות אמיתיות  לדייגים ומשפחותיהם. לא ייתכן שיציעו 1,300 שקלים למשפחה לחודש על אובדן פרנסה. זו בדיחה.

תעצור את הזוועה הזאת אדוני שר החקלאות. זה לא יכול להיות. 4500 טון מיובא מעזה ועוד אלפי טונות ממדינות אחרות על חשבון פרנסתם של 1000 משפחות ישראליות שזה עיסוקן היחיד. אנחנו אחרי שנתיים קשות בהן היה משבר קורונה ונכנסנו למשבר כלכלי עמוק בעקבות האיסורים שצמצמו את הדיג ופגעו לנו בפרנסה. אותם איסורים והחלטות הרות גורל נקבעו בלי לקיים דיון במשרד לקראת הרפורמה. יתרה מכך למשרד אין תכנית, אין חזון ואין אג'נדה, ואי לכך הוא נכנע ללחצים של גורמים אינטרסנטים. נהיינו שמורת טבע בשביל עזה, מצריים, לבנון וסוריה.

סעדו זינב אבו עטא, דייג דור שביעי למשפחת דייגים :"האבסורד הוא שאת הדיג בישראל חיסלו ומעניקים לקבוצת יבואנים תמריצים. טונות של דגים מיובאים מעזה ומצרים.

אז הדגים הם אותם דגים. הים הוא אותו ים. אך את הפרנסה גוזלים מאתנו העניים. לא מאוחר מידי, שר החקלאות והצוותים שלו יכולים להציל אותנו".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]