מדוע חשוב לבדוק את תלוש השכר? - 0404
מדוע חשוב לבדוק את תלוש השכר? freepik

מדוע חשוב לבדוק את תלוש השכר?

האם כל אחד צריך לבדוק את תלוש השכר שלו? מה כדאי לבדוק? מה אנחנו אמורים לראות בתלוש השכר?

בכל חודש בתאריך נקוב אנחנו פותחים את האפליקציה ומסתכלים כמה כסף נכנס לנו לבנק ממקום העבודה. עם זאת, לא מעט אנשים בכלל לא מתייחסים לתלוש עצמו, וגם אם הם כן מתייחסים אליו, רובם לא יודעים לקרוא ולהבין מהנתונים האם התלוש טומן בחובו טעויות או חישובים שאינם מדויקים. אז מה צריך לבדוק ומתי? הכנו עבורך מדריך מדויק שיסביר אחת ולתמיד מדוע חשוב כל כך לבדוק את תלוש השכר.

מתי מבצעים את הבדיקה?

מומלץ לבצע בדיקת תלושי שכר בכל שלב, ובמיוחד אם מביטים על התלוש ולא ממש מבינים מה כתוב בו והאם הסכומים בו מסתדרים עם ההיגיון. במקרים רבים אנשים ימצאו טעויות, בין אם מכוונות ובין אם לא, ולאורך שנים טעויות אלה יכולות להיות בסכומים לא מבוטלים. בסוף, מדובר על הזכויות של אנשים, על הכסף שלהם עבור העבודה הקשה הם עושים, ולכן יש לאנשים החובה לבדוק שהם מקבלים את מלוא התמורה עבורה.

מדוע הבדיקה חשובה?

בדיקת תלוש שכר חשובה מכמה סיבות. ראשית, לרוב האנשים אין הידע המקצועי כדי להבין מה בדיוק כתוב בתלוש, מדובר בסכומים לא קטנים ועל זכויות חשובות להמשך הפרנסה והעתיד הפנסיוני. גם אם אתם סומכים על המעסיק, בדיקה שכזו אינה מזיקה כי לעיתים יכולות להיות גם טעויות. אנשים יופתעו לגלות עד כמה טעויות כאלה נפוצות, וכל שיש לעשות לאחר מכן הוא לבקש מהמעסיקים לתקנן, כי לעיתים מדובר על טעויות שנעשות בתום לב.

מה בודקים בתלוש השכר ואיך?

למי שאין זמן ויכולת ללמוד לעומק את רזי תלוש המשכורת מומלץ להיעזר בחברה המתמחה בתחום בדיקת זכויות עובדים ובפרט בדיקת תלושי שכר. נשאלת השאלה מדוע לא לפנות לחשב השכר של העבודה כדי לבחון את הנושא? ובכן, לא תמיד הם ישמחו לבצע את הבדיקה, ולו בשל העובדה שהם לא ירצו להודות בטעות, או שלא יאהבו את הביקורת שנמתחת עליהם מבלי שיהיו לכך סימוכין.

רצוי שהבדיקה תכלול 12 תלושי שכר בשלב ראשוני, במסגרתה תהיה בדיקה האם יש טעות כל שהיא בחישוב המס או השכר. בוחנים האם ניתנות כל נקודות הזיכוי המקלות במיסים, האם ישנן הפרשות לפנסיה, האם קרן הפנסיה מקבלת את הכסף שהופרש עבורה, האם יש דמי חג, גמול שעות נוספות, נסיעות, דמי הבראה ועוד.

ואילו פרטים חייבים להיות בכל תלוש שכר ואם הם אינם הדבר צריך להדליק נורה אדומה?

בכל תלוש שכר חייבים להיות הפרטים הבאים: פרטי העובד, פרטי החברה כולל מספרה וכתובתה. צריך להיות כתוב תאריך תחילת העבודה, השכר והתשלומים הנוספים לשכר, מספר שעות העבודה ביום ומספר ימי העבודה ופרטים על צבירת ימי החופשה והמחלה.

ומה אם משהו מהנושאים הללו אינו תקין? קודם כל כדאי לדעת שאם משהו לא תקין בתלוש עצמו, אין זה אומר שהעובד איבד מזכויותיו, וגם, מעסיק שלא מוסר תלושי שכר תקינים עלול להתמודד עם קנס בעת ביקורת של משרד העבודה. במידה ויש טעויות והמעסיק לא מוכן לתקנן, ישנן כמה דרכים להתמודד עם המצב, בין היתר באמצעות הגשת תלונה למשרד העבודה, שליחת מכתב התראה מעורך דין ואף הגשת תביעה.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]