קצף לבן - חום במספר חופים במפרץ אילת - זו הסיבה - 0404
קצף לבן – חום במספר חופים במפרץ אילת – זו הסיבה עוז גורן, המשרד להגנת הסביבה

קצף לבן – חום במספר חופים במפרץ אילת – זו הסיבה

המשרד להגנת הסביבה מעדכן בעקבות דיווחים על כתמי קצף לבן – חום במספר חופים במפרץ אילת כי מבדיקה שביצעו מדעני המכון הבין אוניברסיטאי באילת נמצא שמדובר בפריחה של אצות מיקרוסקופיות.

ד"ר דרור צוראל, מרכז מדעי לניטור ומחקר בים ביחידה הארצית להגנת הסביבה הימית של המשרד להגנת הסביבה: "במשך השנה נכנסים חומרי דשן (חנקן וזרחן) לים משלל מקורות, לרבות מתקן ההתפלה, תעלת הקינט, מימי השקיה ועוד. במהלך החורף אמור להתרחש תהליך של 'ערבוב עמוק', שבו המים הרדודים מתקררים ושוקעים ומתערבבים עם המים העמוקים. הדבר גורם לכל חומרי הדשן שהצטברו במים העמוקים לעלות לפני הים ולהתפזר, מה שמנקה עודפי דשן מהמפרץ.

בשל התחממות הים, השכבה הרדודה לא התקררה מספיק בחורפים האחרונים והערבוב עמוק לא התרחש כבר עשור, מה שגרם להצטברות חומרי דשן במי המפרץ. חומרי דשן אלה, יחד עם התחממות מי הים, גורמים לפריחת האצות שאנו רואים במפרץ בימים אלה. תופעה זו צפויה להתרחב עם המשך התחממות מי הים.

תופעה דומה אירעה בים מרמרה בטורקיה באוגוסט 2021, שם הקצף הדביק (אשר כונה 'קרום לבן' או 'נזלת ימית'), השבית את כל הפעילות בים במשך שלושה חודשים. לאור ממצאי הניטור הלאומי באילת, קיים חשש כי מצב דומה יתרחש באביב ובקיץ גם באילת. פריחת אצות זו מדגישה עד כמה מפרץ אילת רגיש לכל פעילות אנושית, לרבות פעילות הכוללת הזרמה לים של חומרי דשן דוגמת התפלת מי תהום, השקיה וחקלאות ימית".

 

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]