נשיאת מולדובה הודתה לקהילה היהודית על הטיפול בפליטים - 0404
נשיאת מולדובה הודתה לקהילה היהודית על הטיפול בפליטים הקהילה היהודית במולדובה

נשיאת מולדובה הודתה לקהילה היהודית על הטיפול בפליטים

נשיאת הרפובליקה של מולדובה, מאיה סנדו, נפגשה היום עם הרב זושא אבלסקי, יו"ר הקהילה היהודית במדינה, לרגל יום השנה ה-119 לפרוץ "פרעות קישינב" הידועות לשמצה, כדי להודות לו על פעולתו למען קליטת אלפי פליטים יהודים שנמלטו מהקרבות באוקראינה ועל בניית חמש מחנות פליטים שמשכנים אותם תוך דאגה לכל מחסורם.

בפתח הפגישה ביניהם, בחלקה נטלו חלק גם עוזרת הנשיאה לענייני מיעוטים ומנהלת משרדה אמרה נשיאת מולדובה כי היא זוכרת את אביו של הרב, הגאון הרב זלמן אבלסקי זצ"ל, שהיה רבה הראשון של מולדובה עם נפילת הקומוניזם לפני כ-32 שנים וכיצד הרים מעפר את הקהילה היהודית.

סנדו שמחה לשמוע על הפעילות הענפה של הקהילה היהודית מסביב לשעון ובכללם על מוסדות החינוך לילדים הכוללים גנים ובית ספר יהודי, על קליטת הפליטים ועל ההכנות לליל הסדר הקרב ובא, בו יערכו לא פחות מ-5 סדרים שונים ברחבי מולדובה, ואמרה: "אני שמחה לשמוע שקישינב הפכה ממקום שבו פורעים ביהודים וגורמים להם לברוח, למקום שהיהודים רואים בו בית שמגן עליהם מבלי שיחוו רדיפה ואירועי אנטישמיות".

נשיאת מולדובה גם שמחה לשמוע מהרב אבלסקי על פועלו יחד עם אחיו הרב יוסף – שעם פטירת אביהם נבחר לפני עשור על ידי כלל הקהילות היהודיות במולדובה לכהן כרבה הראשי, וכן על הדור השלישי של משפחת אבלסקי שפועל בה במסירות עם אלפי יהודי המדינה גם בימים שבשגרה. כיום, אגב, פועלות במולדובה 6 משפחות של שלוחי חב"ד וצוות נרחב של 75 עובדים בשלל המוסדות והארגונים השונים שהם מפעילים.

משרד הנשיאות המולדובי העלה בעצמו פוסט נרגש בפייסבוק הרשמי בו נכתב בין היתר: "בני השיח הנציחו את קורבנות הפוגרום היהודי שפרץ לפני 119 שנים בקישינב, אך גם את קורבנות המלחמה שמנהלת רוסיה באוקראינה בימים אלה. הם גם הביעו את תקוותם בהשבת השלום.

הנשיאה מאיה סנדו הזכירה כי אחד מסדרי העדיפויות שלה הוא לבנות חברה מאוחדת והרמונית במולדובה, שבה כל אדם מרגיש בטוח ויודע שזכויות האזרח והפרט שלו מכובדות. כמו כן, הודה ראש המדינה לקהילת חב"ד ליובביץ' על תמיכתה בניהול זרם הפליטים מאוקראינה, לרבות סיוע הומניטרי שמעניקה מדינת ישראל באמצעות הקהילה היהודית ברפובליקה של מולדובה.

הרב אבלסקי מצדו שיבח את מעורבותם של אזרחי מולדובה בסיוע לפליטים ואת הנדיבות שגילו העם", לשון הודעת לשכת הנשיאה.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]