זק"א: מאמצים רבים לחילוץ גופות באוקראינה והבאתם לקבורה - 0404
זק

זק"א: מאמצים רבים לחילוץ גופות באוקראינה והבאתם לקבורה

כ-450 בקשות לחילוץ חירום הגיעו לחמ"ל הסיוע שהקימו בזק"א למען אזרחי אוקראינה מיד עם תחילת הלחימה. לצד בקשות מאתגרות לחילוצים מורכבים של אלו שאינם מסוגלים לברוח בכוחות עצמם, בימים האחרונים מתגברות הפניות למוקד אודות יהודים שמצאו את מותם באזורי הלחימה ובני משפחתם זקוקים לעזרת זק"א בהבאתם לקבורה יהודית.

באחת הפניות שהגיעו למוקד החירום נתבקשו מחלצי זק"א לסייע בחילוץ מבוגרת סיעודית בעיר בוצ'ה המופגזת. כלל צוותי החילוץ המקומיים סרבו להגיע לאזור מתוך חשש לחייהם, אך אמש כשהתפרסמה הידיעה על שחרורה של העיר, השיגו בזק"א אישור מיוחד להכניס למקום אמבולנס חילוץ למרות שטרם פונו המוקשים מהרחובות, במטרה לבדוק את שלומה של הקשישה הסיעודית שננטשה ע"י המטפלת. למרבה הצער, צוות האמבולנס שנשכר ע"י זק"א נכנס לבית וגילה את הקשישה ללא רוח חיים.

בפנייה נוספת שטופלה במוקד זק"א, סייעו מתנדבי זק"א להבאתו לקבורה של יהודי שחולץ מחרקוב ונפטר בבית החולים בפולין, לבקשתה של אחייניתו שחולצה יחד עימו ועמדה על רצונה לערוך לו קבורה יהודית עפ"י ההלכה למרות היותו חיובי לקורונה. מתנדבי זק"א יחד עם יהודים מקומיים ליוו את בני המשפחה ואת רבני פולין בביצוע הפעולות הדרושות להבאתו של היהודי לקבורה יהודית בהנחייתו של הרב רוז'ה יו"ר ועד רבני זק"א. משפחתו של המנוח: "לו היה נשאר בחרקוב לא היה לו כל סיכוי שיקבר בלווית מניין יהודי או שיאמר קדיש לעילוי נשמתו".

במוקד הסיוע של זק"א מציינים כי עד כה עיקר הפניות ביקשו לחלץ חסרי ישע, אך ביממות האחרונות מתרבות הבקשות לסייע באיתור נעדרים שמתגלים למרבה הצער כהרוגים, וכן בחללים הרבים שנהרגו בהפגזות וגופותיהם מתגלות ברחובות.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]