הזיה | תכנית חאן אל אחמר נחשפת: העתקה של 150 מטרים לכיוון כפר אדומים - 0404
הזיה | תכנית חאן אל אחמר נחשפת: העתקה של 150 מטרים לכיוון כפר אדומים

הזיה | תכנית חאן אל אחמר נחשפת: העתקה של 150 מטרים לכיוון כפר אדומים

חאן אל אחמר תועתק לגבעה הסמוכה כ-150 מטרים בלבד ממיקומו הנוכחי, כך חושף גורם בכיר המעורה בפרטים. לדברי הגורם כעת ישנם 2 מתווים העומדים על הפרק, האחד, המועדף כעת, הוא העתקת החאן לגבעת האנטנות הסמוכה כ-150 מטר צפונית מערבית למיקום החאן הנוכחי, לכיוון היישוב כפר אדומים.

האפשרות הנוספת אשר נידונה, אך כעת ככל הנראה ירדה מהפרק, היא העתק החאן לצד שני של כביש מספר 1 המוביל לירושלים. מדובר בשטח בגדול של מועצה מקומית, אשר יחלוש מסמוך לצומת כפר אדומים ועד בסמוך לצומת אזה"ת מישור אדומים, מדובר באורך של כקילומטר בצמוד לכביש מס' 1 המוביל מבקעת הירדן וים המלח לירושלים. שם ע"פ התוכנית שעלתה, הכוונה להצמיד את החאן למספר מתחמים בדואיים נוספים ולהכשיר את כלל הבנייה הבלתי חוקית באזור, תכנית אשר כאמור בשלב זה זזה הצידה לטובת מתווה גבעת האנטנה.

בשבועות האחרונים אף בוצעו סיורים שונים של מספר גורמים בשטח החאן ובסביבתו. במסגרתם נבדקו האפשרויות השונות ובמשרד הביטחון שוקדים בימים אלו על התוכניות ועל הפתרונות המשפטיים לביצוע המתווה. ע"פ התוכניות במקום אשר אליו יועתק החאן, תוסדר הקמתו של יישוב מוסדר, חלוקת מגרשים מוסדרת ואישורים למבני ציבור, מוסדות חינוך ועוד. מדובר בהקמת יישוב ערבי חדש ומוסדר, בשטחי c, מהלך תקדימי וייחודי שלא קרה זמן רב, אם בכלל בשטחי יו"ש. התוכניות השונות נידונו לאחרונה במל"ל, בהשתתפות שרים, אנשי משרד הביטחון וגומרים נוספים.

בפורום עוטף ירושלים, המאגד את תושבי יישובי האזור, הביעו דאגה מהתוכנית המוצעת: "מדובר באסון. המשמעות היא הקמת ערי ערבית חדשה בצמוד ליישובים ולכביש מספר 1 והכל כפרס לפורעי החוק. המדינה כבר הכשירה להם מגרשים, במיליוני דקלים, בצמוד לאבו דיס שממתינים ריקים, זה הפתרון הטוב ביותר, ולא להקים כאן בין יישובי גוש אדומים עיר ערבית חדשה על כל המשתמע מכך", הוסיפו בפורום.

תנועת רגבים אשר עתרה לבימ"ש מסרה: "מאז 2009 מדינת ישראל הצהירה פעמים רבות בפני בג"ץ כי בכוונתה לפנות את המתחם הלא חוקי. משמעות שני המתווים המדוברים הוא למעשה קיבוע במקום של חאן אל אחמר, וכניעה מוחלטת לאלימות ולהשתלטות של הרשות הפלסטינית. חאן אל אחמר הוא מאחז הדגל מתוך כ-800 מקבצים של הרשות הפלסטינית, וכניעה במקרה הזה תהווה סנונית ראשונה שתכשיר מהלך מסוכן למדינת ישראל".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]