דגן מאיים בעתירה לבג"ץ נגד משרד הבטחון: "גדר ההפרדה - בדיחה על חשבון אזרחי ישראל" - 0404
דגן מאיים בעתירה לבג מועצה אזורית שומרון

דגן מאיים בעתירה לבג"ץ נגד משרד הבטחון: "גדר ההפרדה – בדיחה על חשבון אזרחי ישראל"

המחבל אשר ביצע את הפיגוע הקשה בו נרצחו ארבעה אזרחים ושוטר הגיע מהכפר יעבד. על פי תחקיר ראשוני המחבל חצה אתדרך גדר ההפרדה הפרוצה בצפון השומרון, יחד עם עוד אלפי שוהים בלתי חוקיים אחרים אשר חוצים את גדר ההפרדה מידי יום בצורה בלתי חוקית ממספר פרצות בגדר.

הבוקר (שני) הוציא עו"ד אריה ארבוס בשם המועצה האזורית שומרון התראה לפני הגשת עתירה לבג"ץ כנגד משרד הבטחון בה דורשת מועצת שומרון ממשרד הביטחון לפעול מידית לתיקון הפרצות בגדר, ולעצירה מוחלטת של מעבר אלפי השב"חים לשטחי המועצה האזורית שומרון ולעבר ערים במרכז הארץ. מכתב זה מצטרף להתרעות רבות של ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן אשר מתריע בסוגיה במשך מספר שנים בפני מערכת הביטחון ובכירי משרד הביטחון.

בין השאר נכתב במכתב ההתראה: "מפרצות אלו עוברים מדי יום ובאין מפריע מאות שבח"ים מידי יום לשטחי יישובי המועצה אשר מעבר לגדר, שערי תקווה, עץ אפרים, סלעית, ריחן , שקד, חיננית, טל מנשה וכ ך גם לשטח ערי מרכז הארץ. המדובר בפרצות גדולות ומסודרות אשר הולכי רגל וכלי רכב עוברים בהם באין מפריע. למרות ההתראות הרבות על הפרצות מערכת הביטחון עליה אתם אמונים, לא נוקטת באף פעולה למנוע את הכניסות, הן בהימנעות מנקיטת פתרונות זמניים ל מניעת הכניסה השוטפת באין מפריע והן במחדל החמור של הימנעות מ תיקון הפרצות בגדר בתיקון של קבע.

פניות מרשתנו נערכו על ידי אנשי אגף הביטחון של מרשתנו, הנהלת המועצה וראש המועצה מר יוסי דגן. הפניות נעשו לכל הגורמים האמונים על הביטחון החל מגורמי השטח, מתפ"ש ועד לצמרת משרד הביטחון. אך לפני חודשים מספר נערך סיור ייעודי לעניין זה על ידי ראש המועצה מר יוסי דגן ואנשי אגף הביטחון במועצה – לסגן שר הביטחון ה"ה מר אלון שוסטר, נערך לו סיור בשטח והוצגו בפניו הפרצות, הפערים והסיכון המוחשי לחיי אדם שבפרצות אלו. כן הוצגו בפניו עשרות אירועי החדירה למטרות פח"ע שאירעו תוך תקופה של מ ספר חודשים מפרצות אלו".

בנוסף, צויין כי לא יתכן שתושבי המועצה יעמדו במחסומים, בעוד שהשב"חים עוברים את הגדר ללא מפריע: "תושבי המועצה עומדים שעות רבות בהמתנה במחסומי הדרכים של גדר ההפרדה אשר נועדה כביכול למנוע הסתננות מעבר למערך ביטחוני זה. אולם בו בזמן בהם הם מחכים במחסומי הגדר – המחבלים והשב"חים, שאת חדירתם הגדר מנסה למנוע, עוברים באין מפריע עם כלי רכבם דרך הפרצות. מערכת הביטחון יודעת – ולא עושה דבר. חובתכם לפעול לסגירת הפרצות בגדר היא לא רק משי קולים ביטחונים אלא גם בשל חובתכם ולמנוע כניסת שב"חים דרך פרצות אלו", כתב עו"ד ארבוס.

לסיום דורשים במוא"ז שומרון: "לאור האמור נבקשכם לפועל בדחיפות לחסימות הפרצות, אחרת תאלץ מרשתנו לפנות לבית המשפט המוסמך שיכוף א תכם למל אות חובתכם לה סרת ומניעת מפגעי ביטחון אלו הפוגעים ומסכנים את חיי אזרחי ישראל בכלל ובתושבי מרשתנו בפרט".

נזכיר כי רק לפני כ-3 חודשים, במהלך השבעה של יהודה דימנטמן הי"ד שנרצח סמוך לחומש, נפגש ראש מועצת שומרון יוסי דגן עם סגן שר הבטחון אלון שוסטר סמוך לגדר ההפרדה והראה לו את הפרצות בגדר והתריע מפני כניסת שבחים לישראל ופגיעה בבטחון תושבי השומרון והעורף הישראלי.

"את הפיגוע הזה, היה אפשר למנוע", אומר יוסי דגן ראש המועצה האזורית שומרון, "מדי יום נכנסים אלפי שבחי"ם למדינת ישראל, דרך גדר ההפרדה בצפון השומרון, ומשם הם מגיעים היישר למרכז הארץ. במשך שנים ישראל מפקירה את גדר ההפרדה ומתעלמת מכניסת שוהים בלתי חוקיים למדינה תחת תירוץ "הומניטרי". במקום לקיים כניסה מסודרת של פועלים על פי חוק. מדינת ישראל טומנת את ראשה בחול בפני סכנה ברורה וממשית, ואת המחיר שילמו השבוע משפחות הנרצחים. מזה שנים אני מתריע על כך בפני בכירי מערכת הבטחון, רק לפני 3 חודשים קיימתי סיור בנושא עם סגן שר הבטחון. ההפקרות הזו מסכנת הן את תושבי צפון השומרון והן את תושבי מרכז הארץ", הוסיף דגן.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]