ממצא ארכיאולוגי נדיר: שם ה' נמצא על קמע מתקופת יהושע בן נון בהר עיבל | צפו - 0404
ממצא ארכיאולוגי נדיר: שם ה' נמצא על קמע מתקופת יהושע בן נון בהר עיבל | צפו מועצה אזורית שומרון

ממצא ארכיאולוגי נדיר: שם ה' נמצא על קמע מתקופת יהושע בן נון בהר עיבל | צפו

רגע היסטורי בשומרון. במסיבת עיתונאים של ABR יחד עם הארכיאולוגים סקוט סטריפלינג, פרופ' גרשון גליל מאונ' חיפה, פיטר גרט ואן דר וין וג'ונס גטנברג מהאקדמיה למדעים של צ'כיה ומומחים בפענוח טקסטים עתיקים, הוצג קמע עתיק עם שם ה' עליו.

הארכיאולוגים הודיעו כי הצליחו לפענח את הכתב העברי הקדום, על גבי הקמע שהתגלה במזבח יהושע בדצמבר 2019 ע"י הארכיאולוג ד"ר סקוט סטריפלינג ובחודש ינואר השנה פורסם כי זוהתה עליו האות א בעברית עתיקה.

הקמע נחשף במהלך סינון עפר שנותר מחפירות שעשה בעבר פרופ' אדם זרטל. הסינון נעשה בשבי שומרון, והקמע נחשף ע"י דר' סקוט סטריפלינג שהראה את הממצא לראש מועצת שומרון יוסי דגן במקום.

החוקרים חשפו, באמצעים מתקדמים, בסיוע חוקרים באוניברסיטת פראג, כי על הקמע נמצאו המילים:

ארור, ארור, ארור – ארור ע"י ה' י.ה.ו.ה.
אתה תמות מקולל.
אתה בוודאות תמות מקולל.
ארור ע"י י.ה.ו.ה – ארור, ארור, ארור.

החוקרים משערים כי הקמע מתקופת הברונזה המאוחרת ומתאים לתגלית של פרופ' אדם זרטל ז"ל, שגילה את מזבח יהושע במהלך סקר הר מנשה בשנות ה-80, שתיארך את האתר לרבע האחרון של המאה ה-13 לפנה"ס. זרטל הגיע למסקנה שהאתר הוא שריד של מזבח, וזיהה אותו עם המזבח המתואר בספר דברים, פרק כ"ז, פסוקים א'-י', ובספר יהושע, פרק ח' כחלק מרכזי ממעמד הברכה והקללה, ולכן קרא לו 'מזבח יהושע'.

זהו הכתב העברי הקדום ביותר שנמצא אי פעם. החוקרים סבורים כי הקמע הוא מתקופת הברונזה המאוחרת. המתאימה לזמן שבו יהושע בן נון הגיע עם עם ישראל לכניסה לארץ ולמעשה לזמן בו התקיים מעמד הברכה והקללה.

גודל הקמע הוא 2 ס"מ על 2 ס"מ. ומופיע עליו שם ה' המפורש, ככל הנראה בהופעה המוקדמת ביותר שלו אי פעם.

משה גוטמן, מנהל "שומרים על הנצח", מסר כי "הגילוי המרעיש נושא בחובו סיכון גדול לאתר, ולפיכך אנו בשומרים על הנצח מגדירים אותו כאתר בסיכון ברמת הסיכון הגבוהה ביותר. הגילוי גם מוכיח שאין מדובר ב'עניין מקומי'- אלא בערך מורשת עולמי, מושא התעניינות של מאות מליונים ברחבי העולם. לא ייתכן שממשלת ישראל מסירה אחריות ולא שומרת על האתר.

אם האתר ייפגע, האחריות תהיה כולה של שר הביטחון, ראש הממשלה וממשלת ישראל. מגוחך שאנו צריכים לומר זאת, אך אנו קוראים להם לפעול באופן מיידי להגנת האתר והמרחב הארכיאולוגי שסביבו. ראש הממשלה התחייב שדין המזבח כדין הכותל. עכשיו הגיע זמן המימוש שמרו על ההיסטוריה שלנו".

יוסי דגן, ראש המועצה האזורית שומרון: "לא ניתן להפריז בחשיבות הממצא הזה לעם ישראל לדורותיו ולמדינת ישראל. קיבלנו דרישת שלום מיהושע בן נון, ועם ישראל בתקופת התנ"ך, הוכחה נוספת לקשר הבלתי ניתן להתרה בין עם ישראל לשומרון ולארץ ישראל. אנחנו כמועצה נמשיך לפעול כדי לשמר את המקום ודורשים מהרשויות להידרש לנושא ולדאוג להגן על המקום".

מועצה אזורית שומרון

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]