השפלה לאומית: הסוהרים פותחים הכל על התנאים המפנקים של המחבלים בכלא הישראלי | צפו בתחקיר ערוץ 14 - 0404
צילום: ערוץ 14

השפלה לאומית: הסוהרים פותחים הכל על התנאים המפנקים של המחבלים בכלא הישראלי | צפו בתחקיר ערוץ 14

בחודשים האחרונים, פנה פורום המשפחות השכולות לסוהרים בשירות בתי הסוהר, והציע להם לשבור שתיקה, ולדווח על תנאי הכליאה המפנקים של האסירים הביטחוניים בכלא הישראלי.

מספר סוהרים נענו לקריאה, וחלקם אף הסכימו להתראיין לעכשיו 14.

עקיבא ביגמן, נפגש עם הסוהרים וחשף בתחקיר ששודר הערב בערוץ 14 מציאות עצובה של תבוסתנות ישראלית מול המחבלים הכלואים, שמנהלים בפועל את בתי סוהר ומשפילים את הסוהרים.

"לא כל אחד יכול להיות סוהר. זו עבודה בין הקשות שאני מכיר. אתה נמצא בלחץ, לא פיזי, מנטלי. אתה צריך להיות דרוך כל הזמן. אתה כמעט ולא ישן בלילה. אתה נמצא בתוך הכלא, אין לך כמעט תקשורת עם שום דבר חיצוני. ובבית סוהר ביטחוני, על כל פיפס מעכבים אותך, משאירים אותך. משחקים איתך כאילו אתה מריונטה".

וסוהרים הם גם אלה שבעצם מתחככים כל הזמן עם האסירים הביטחוניים "נכון". את השקט התעשייתי הזה, אתה סופג אותו. איך זה מרגיש הדבר הזה? שיש מצב שאם תעשה משהו לא טוב, אז אתה תקבל בראש. האסיר, מה אכפת לו? הוא יקרא לקמ"ן, יסגור איתו איזה משהו, ואתה תלך שפוף, כמו שאומרים. תמיד הקצין יאשים אותך. אף פעם לא יעמוד לצידך, תמיד הסוהר ייצא מושפל מול האסיר הביטחוני.

יצא לך להיות ממש ליד מחבלים כבדים, עם דם על הידיים, עם פיגועים? בטח. איך זה מרגיש, לדעת שבן אדם מולך הוא רוצח? "קשה, קשה. במיוחד קשה לי עם הרוצחים של משפחת פוגל. אין, זה משהו שאתה לא יכול להבין. איך הוא מחייך. זה כל פעם לראות את הבן אדם, שאתה יודע שהבן אדם הזה עזר לרצוח תינוקת". הוא גיבור? "מבחינתם בטח, מה". איך היחסים עם האסירים האלה? "יש מין שגרה כזאת, של כיפים ושלום ואח שלי, שאומרים האסירים הביטחוניים. בואנה, הבן אדם עוד עם דם על הידיים. אני בחיים שלי לא אגיע למצב שאני אשב עם מחבל".

האגף בעצם הכי קשה תמיד זה החמאס? "החמאס, ברור, כן. זה ארגון עם היררכיה כמו צבא, שם שום דבר לא קורה ללא ידיעה של הראש. הוא מנחה את כולם. הפת"ח הם יותר סחבקים כאלה, בוא נגיד ככה. הם כמו פליליים. כל אחד עושה מה בא לו. יש קצת היררכיה, אבל הם פלאחים כאלה".

משב"ס נמסר בתגובה: "בציבור הישראלי יש הרבה מידע חלקי ושגוי בכל הנוגע לאופן החזקת אסירים ביטחוניים בתוך בתי הסוהר. האסירים הביטחוניים מוחזקים בבתי הכלא עפ״י החוק הישראלי ובהתאם לאמנות בינ״ל שעליהן חתומה מדינת ישראל.

כמו כן, החזקת האסירים נעשית בשיתוף הדוק עם קובעי המדיניות וארגוני ביטחון מקבילים. שב"ס עושה לילות כימים למימוש האחריות המוטלת עליו וממשיך לפעול באמצעות אנשיו המסורים – קצינים, סוהרים ולוחמי היחידות המיוחדות – העומדים בחזית הלחימה בטרור בבתי הכלא, במקצועיות ובנחישות לסיכול הכוונת פעילות חבלנית ולשמירה על הסדר והמשמעת".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]