בעקבות הפרסום ב-0404: קריב נכנע - ועדת חוקה תתכנס לאשר את תקנות חוק החרם - 0404
בעקבות הפרסום ב-0404: קריב נכנע – ועדת חוקה תתכנס לאשר את תקנות חוק החרם אוליבר פיטוסי, פלאש 90

בעקבות הפרסום ב-0404: קריב נכנע – ועדת חוקה תתכנס לאשר את תקנות חוק החרם

אחרי דחיות רבות, בשבועות הקרובים תתכנס ועדת החוקה לאשר את תקנות חוק החרם המאפשרות למדינת ישראל לשלול מימון ממשלתי, הטבות מס והתמודדות במכרזים מגופים וארגונים שקוראים לחרם על ישראל.

חוק החרם נחקק בשנת 2011 על ידי חברי הכנסת זאב אלקין מהליכוד דאז ודליה איציק ממפלגת העבודה תוך הסכמה רחבה בין חברי כנסת מקצוות פוליטיים שונים. בשנת 2012 הוגשה עתירה נגד החוק ובג"ץ קבע שחובה להתקין תקנות לחוק שיקבעו את הכללים זכות שימוע למי שנטען נגדו שקרא לחרם ועוד. למרות פסיקת בג"ץ התקנות לא תוקנו מעולם.

בשנת 2017 נחשף כי ארגון אמנסטי שקורא לחרם על ישראל מקבל מישראל מימון ממשלתי וכן הטבת מס (סעיף 46), הקצאת בנות שירות לאומי ועוד. בעקבות כך פנה שי גליק, מנכ"ל בצלמו לשר האוצר דאז משה כחלון בבקשה לשלילת ההטבות והמימון.

כחלון החל בכתיבת התקנות לחוק החרם ואף חתם עליהן אולם התקנות לא הוגשו לוועדת חוקה שכן הכנסת התפזרה. לאחר מכן שר האוצר, ישראל כץ, חתם אף הוא על התקנות אולם שר המשפטים אבי ניסנקורן סרב לחתום אף הוא ושוב הכנסת התפזרה.

בחודשים האחרונים הופעל לחץ רב על שרי האוצר והמשפטים לחתום על החוק על ידי גורמים שונים, בניהם גם מנכ"ל בן אנד גריז ישראל, שנמצא בסכנת סגירה בשל ביטול הזיכיון שלו בעקבות ארגוני חרם.

בעקבות הלחצים הסכימו שרי האוצר והמשפטים לחתום על התקנות אך הן נחסמו עד כה בידי יו"ר ועדת החוקה, גלעד קריב, שסרב לקיים דיון בעניין למרות פנייתם של למעלה משליש מחברי הוועדה.

אתמול חשפנו כאן בחדשות 0404 כי למרות הבטחת קריב שהוועדה תתכנס בפגרה הוא מסרב לקבוע תאריך. בעקבות הפרסום והלחצים שהופעלו עליו, נכנע קריב קריב וקבע דיון בעוד שבועיים, למרות הפגרה.

שי גליק, מנכ"ל בצלמו, מסר: "שהחיינו וקיימנו והגיענו לזמן הזה. אנחנו שמחים שסוף סוף הכנסת תדון ותאשר את התקנות. נפעל לוודא שאכן לא תהיה כל דחיה והתקנות יאושרו בישיבה שנקבעה. לאחר מכן נפעל שאכן כל מי שמחרים את ישראל יענש. הבושה עוברת צד. ידע כל מחרים שהוא יהפך למוחרם. לא נגיש יותר את הלחי השניה".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]