החל משישי: חובת בידוד גם ללא מחוסנים תצומצם, מתווה 'בודקים לומדים' בבתי הספר יבוטל - 0404
החל משישי: חובת בידוד גם ללא מחוסנים תצומצם, מתווה 'בודקים לומדים' בבתי הספר יבוטל פלאש 90

החל משישי: חובת בידוד גם ללא מחוסנים תצומצם, מתווה 'בודקים לומדים' בבתי הספר יבוטל

ועדת הבריאות האריכה עד לסוף החודש את צו בריאות העם נגיף הקורונה הנוגע לחובת בידודים ועטיית מסכה, עם שינוי משמעותי בהגדרת חובת הבידוד אשר מעתה יהיה רק בחשיפה לחולה בן בית ולא בכל חשיפה אחרת.

תיקון זה יחול החל מיום שישי הקרוב, השינוי בהגדרת חובת הבידוד מייתר לחלוטין את כל מתווה בודקים לומדים כאשר שם נקבעו הוראות רק לגבי חשיפה עם תלמידים. לגבי חשיפה עם בני הבית, חלה חובה בידוד על ילדים שאינם מחוסנים או מחלימים. הוראה זו תהיה מעתה זהה גם לגבי כלל האוכלוסייה שאינה מחוסנת או מחלימה שיחויבו בבידוד רק בחשיפה לחולה בן בית (המחלימים והמחוסנים פטורים מבידוד גם במקרה זה).

בדברי ההסבר לשינוי נכתב בצו כי בהתאם לנתוני תחלואה שנאספו בגל התחלואה האחרון, מעל שני שליש מאירועי התחלואה התרחשו בעקבות חשיפה ביתית לחולה מאומת, עם סיכון מוגבר להדבקה של בני הבית אשר אינם מחוסנים או מחוסנים וותיקים. בנוסף, עדיין נצפים אחוזי הדבקה גבוהים גם בקרב בני משפחה מחוסנים ומחלימים במידה ולא נשמרת הפרדה בתוך הבית בית חולה מאומת ליתר בני המשפחה. "לאור מגמת הירידה בהיקפי התחלואה לצד מידע מדעי מבוסס על מידת אלימות נמוכה של ווריאנט האומיקרון שהינו הזן הדומיננטי בישראל.

בדיון הובהר כי חובת בידוד עבור מחוסנים ומחלימים כן תחול במקרה שהורים שוהים במקום בידוד יחד עם קטין מתחת לגיל 12 או חסר ישע שהוא חולה ובלבד שהם נמצאים במגע הדוק ומתמשך עימו.

עוד הודגש כי לאור צמצום חובת הבידוד, מוצע למחוק את ההוראה לעניין פטור מחובת בידוד לנותן שירות חיוני שהיה במגע הדוק עם חולה במקום עבודתו בעת שעטה מסיכה בכפוף להצהרה.

עוד אישרה הוועדה בתיקון חוק זה כי בהתבסס על הערכה שהסיכון לתחלואה חוזרת בפרק הזמן הסמוך להחלמה הינו נמוך מאוד מוצע, יהיה פטור מחובת בידוד של 24 שעות לחוזר שקיבל אישור החלמה על בסיס תוצאה חיובית שביצע בחו"ל ולא חלפו יותר מ 60 ימים או אישור החלמה על בסיס תוצאה חיובית שביצע בארץ.

בדיון הודגש כי מאחר וישנם דיווחים על אירועי תחלואה חוזרת גם בחלון זמנים זה לצד ניטור ווריאנטים מחו"ל שעלולים לעקוף את מנגנון ההגנה החיסוני גם של המחלימים הטריים, יהיה קיים עדיין הצורך בהמשך ביצוע הבדיקות לחוזרים אל לא יחויבו בבידוד.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]