ניצחון נוסף לאופוזיציה | הקבלת התקופה המרבית לכהונת שופט בית המשפט העליון - 0404
ניצחון נוסף לאופוזיציה | הקבלת התקופה המרבית לכהונת שופט בית המשפט העליון עדינה ולמן, דוברות הכנסת

ניצחון נוסף לאופוזיציה | הקבלת התקופה המרבית לכהונת שופט בית המשפט העליון

מליאת הכנסת אישרה בקריאה ראשונה את הצעת חוק-יסוד: השפיטה של חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' וקבוצת חברי הכנסת. 34 תמכו בהצעה מול 3 מתנגדים וההצעה תועבר לוועדת הכנסת.

מוצע לקבוע שהכהונה המרבית לכהונת שופט בבית המשפט העליון תהיה זהה לתקופה המרבית לכהונת ראש הממשלה. להצעה זו הוצמדה הצעה של ח"כ אבי מעוז המבקשת לקבוע שכהונת שופט בית המשפט העליון תסתיים בתום 10 שנים מיום תחילת כהונתו בערכאה זו.

בדברי ההסבר להצעה נכתב: "תפקיד שופט בבית המשפט העליון הוא תפקיד מרכזי בחברה וברשות השופטת במדינת ישראל, שבעוצמתו ובחשיבותו קשה להפריז. הכהונה בתפקיד זה מעניקה לאדם הנושא במשרה כוח שיפוטי וציבורי רב הנוגע, במישרין ובעקיפין, למרבית תחומי החיים במדינה. כמו כן הוא נושא בסמכויות משמעותיות בכל הקשור לפעולת הרשות השופטת, ליצירת תקדימים שיפוטים ולקביעת נורמות חוקתיות. שופטי בית המשפט העליון הם שלא פעם מנווטים את דרכה ומדיניותה וקובעים את סדר יומה של המדינה. בידיהם, על אף שמעולם לא ניתנה בחוק, הסמכות לבטל או להכשיר חוקים, להתערב בעבודת הכנסת והממשלה ועוד.

מטבע הדברים, כהונה ממושכת בתפקיד רב עוצמה זה עלולה להביא לריכוז מופרז של כוח בידי האדם שמכהן בו, ולכך עלולות להיות השלכות מזיקות. הגבלת התקופה המרבית לכהונה בתפקיד שופט בית המשפט העליון, באמצעות קביעת הסדר לעניין זה בחוק-יסוד: השפיטה (להלן – חוק היסוד) כפי שמוצעת בהצעת חוק זו, יכולה לסייע ביצירת איזון בין היעילות השיפוטית לבין ההשפעה המזיקה של ריכוז עוצמה מופרזת בידי אדם אחד".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]