ארגוני הנכים: אין אכיפה על חניה אסורה בחניית נכים, אינפלציה בהענקת התג - 0404
ארגוני הנכים: אין אכיפה על חניה אסורה בחניית נכים, אינפלציה בהענקת התג דוברות מאבק הנכים

ארגוני הנכים: אין אכיפה על חניה אסורה בחניית נכים, אינפלציה בהענקת התג

ועדת המשנה לנגישות עירונית, דנה היום (שלישי) במצוקת החניה הגוברת והולכת בחניות המסומנות לנכים ברשויות המקומיות. לדברי ח"כ שירלי פינטו בשנים האחרונות חלה אינפלציה במספר תווי הנכה המונפקים בישראל בשל שורת הקלות. ארגוני הנכים, שהשתתפו בדיון העלה טענות כי אין אכיפה על חניה אסורה בחניית נכים וכי קיימת אינפלציה בהענקת התג.

ההקלות הופכים את התג לכזה שמי שמצליח "לסדר" אחד לעצמו – נהנה לא רק מהאפשרות לחנות ללא תשלום בכחול לבן, אלא גם במקומות בהם החניה אסורה כמו מדרכות ובסמוך למעברי חציה. פינטו הדגישה כי אין די אכיפה ופיקוח ברשויות המקומיות על כלי רכב בחניות נכים: "מעבר לתופעה הבזויה אך "הרגילה" של חניית רכב ללא תו נכה בחנייה השמורה לנכים, יש גם מקרים אחרים – כאשר רכב עם תו נכה מחנה במקום חניה שמור של נכה עם מספר רישוי ספציפי ייעודי למקום. אין חולק שהנושא הזה נמצא בתת אכיפה".

לדברי טל זימנבודה, ממונת נגישות בנציבות שוויון זכויות אנשים עם מוגבלויות, למשטרה אין אפשרות להיכנס לחניות בשטחים פרטיים, כמוסדות וקניונים, ולאכוף חנייה בחניית נכים.

תמר גלפין, אם לילדה סיעודית, הדגישה את הצורך בחניות נכים לרכב עם מעלון ואת דו"חות החניה העירוניות שנכים מקבלים, לפי הראל דמתי מאגף התכנון במשרד התחבורה, אין הקצאה או מכסה לחניות נכים והוא נתון לשיקול הרשות המקומית, לטענת עדי אבירם, מנהלת הנגישות במרכז השלטון המקומי, רק המשטרה יכולה לאכוף חניית נכה בחניית נכה אחר, ואילו יובל וגנר, מעמותת 'נגישות ישראל', הציע תו טכנולוגי שיאפשר שימוש רק כאשר הנכה עצמו נוסע ברכב.

אסנת אלגום-מזרחי, חוקרת במרכז המחקר והמידע של הכנסת ציינה כי על פי נתוני משרד התחבורה כיום רשומים 405,722  כלי רכב בעלי תג נכה, מתוכם 378,431 רכבים (93.3%) בעלי תג נכה רגיל ("תג ירוק"), ו-27,291 רכבים (6.7%) בעלי תג כיסא גלגלים ("תג כחול"). מספר האזרחים הרשומים כבעלי תג נכה ברשות הרישוי הוא 268,014 איש, מתוכם –  250,140 (93.3%) בעלי תג רגיל, ואילו 17,874 אזרחים (6.7%) בעלי תג כיסא גלגלים, כלומר רובם המכריע של מחזיקי תג נכה הם בעלי תג נכה רגיל.

מספר כלי הרכב עם תג נכה, הוא פי 1.5 לערך ביחס למספר האנשים הרשומים כבעלי התג, כיוון שהחוק מתיר לשייך שני כלי רכב לתג אחד. שיעור האזרחים בעלי תג נכה בירושלים הוא הגבוה ביותר: 23,266 (8.7%) ו-36,370 מספר רכבים בעלי תג נכה (9.0%), ולאחריה תל אביב עם 14,460 (5.4%) אזרחים בעלי תג נכה ו-21,964 אלף רכבים (5.4%). בשנת 2022 מספר האזרחים בעלי תג נכה עלה לכ-268 אלף איש, בשיעור שינוי של כ-262% ביחס לשנת 2006, ו- 122% ביחס ל-2012. (צילום: ארכיון)

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]