בשל ניגוד עניינים: דרישה למנוע מהשופטת החדשה בעליון לדון בהריסת בתי מחבלים - 0404
בשל ניגוד עניינים: דרישה למנוע מהשופטת החדשה בעליון לדון בהריסת בתי מחבלים אתר הרשות השופטת

בשל ניגוד עניינים: דרישה למנוע מהשופטת החדשה בעליון לדון בהריסת בתי מחבלים

השופטת החדשה שתכהן בבית המשפט העליון, רות רונן, נמצאת לכאורה בניגוד עניינים בכל הנוגע לענייני הקרן החדשה לישראל לאחר שבעלה כיהן כחבר במועצת המנהלים של הקרן ואף תרם לה מאות אלפי שקלים.

בשנת 2011 קבע נציב התלונות על שופטים, שופט בית המשפט העליון בדימוס אליעזר גולדברג, כי תלונה כי השופטת קיבלה עתירת עמותה הנתמכת על ידי הקרן החדשה, כשבעלה חבר הנהלה בקרן, תוך ניגוד עניינים, נמצאה מוצדקת.

אחד מארגוני השמאל הקיצוני הממומנים על ידי הקרן החדשה לישראל הוא המוקד להגנת הפרט, שאחראי על הגשת עשרות עתירות נגד הריסת בתי מחבלים. ארגון השמאל הקיצוני, קיבל בין השנים 2008-2018 כמעט מיליון דולר מהקרן החדשה לישראל.

המוקד להגנת הפרט מגיע לעיתים קרובות לעתירות נגד הריסת בתי מחבלים בבית המשפט העליון ומייצג בעתירות את המחבלים ומשפחותיהם והשופטת רות רונן צפויה לעסוק בעתיד בעתירות הללו.

על רקע נגיעתה האישית ומעורבות בעלה של השופטת רות רונן בקרן המממנת את השמאל הקיצוני ואת העתירות לבג"ץ נגד הריסת בתי מחבלים, פנו מארגון בצלמו לנשיאת העליון, אסתר חיות, בדרישה למנוע מהשופטת לעסוק בענייני הקרן החדשה לישראל ובפרט בנושאים הנוגעים למוקד להגנת הפרט במאבקם למען המחבלים ומשפחותיהם.

יש לציין כי בעלה של השופטת כבר איננו חבר בהנהלת הקרן החדשה לישראל מזה כחמש שנים, אך הזיקה הברורה לקרן ולארגוני השמאל אותם היא מממנת נותרה בעינה.

במכתב ששיגר מנכ"ל בצלמו, שי גליק לאסתר חיות, נכתב: "אני פונה בעניינה של השופטת רות רונן. בעלה של הגברת רות רונן היה בעבר חבר הנהלה בכיר בקרן החדשה לישראל ואף תרם להם מכספו מאות אלפי שקלים.

בעבר הגברת רונן דנה בעתירה של ארגון גישה ופסקה לטובתה. בעוד ארגון גישה נתמך על ידי הקרן החדשה. בעקבות כך הוגשה נגדה תלונה והנציב קבע שהיה עליה להימנע מלדון בתיק זה.

אני פונה כעת בטרם מעשה ומבקש ממך לפעול שאף תיק שקשור לנושא של הרס בתי מחבלים אשר מנוהל על ידי המוקד להגנת הפרט, שהינו אחד מארגוני הדגל של הקרן החדשה, לא תדון בו כבוד השופטת רות רונן וכן שהגברת רונן לא תדון באף תיק של ארגון הנתמך על ידי הקרן החדשה.

יודעני שלפי החוק היבש ייתכן שאין חובה היות שעברו מספר שנים מהתרומה וכן מניהול הקרן, יחד עם זאת ישנו עניין של מראית עין.

כמי שבוודאי מבינה את חשיבות אמון הציבור דמייני לעצמך מה יקרה לו השופטת רות רונן תאסור להרוס בית מחבל בעתירה שהוגשה על ידי ארגון שהיא בעצמה מכספה הפרטי בעבר תמכה בו.

לסיכום, דווקא בשל חשיבות אמון הציבור אני קורא לך להורות לכבוד השופטת רות רונן להכניס את הקרן החדשה וכל ארגוניה לרשימת ההימנעויות. ישנם מספיק תיקים חשובים שלא קשורים לקרן החדשה וארגוניה לדון בהם".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]