שערים נטושים: רכזי הבטחון בעוטף ירושלים ביצעו בעצמם בידוק לכלי רכב | צפו - 0404
צילום: מטה המאבק "דורשים ביטחון לעוטף ירושלים"

שערים נטושים: רכזי הבטחון בעוטף ירושלים ביצעו בעצמם בידוק לכלי רכב | צפו

תושבי יישובי עוטף ירושלים הכוללים את יישובי גוש אדומים ויישובים נוספים, תפסו הבוקר (ראשון) את מקומם של הצבא והמשטרה בשמירה על הגזרה בה הם מתגוררים, כאשר רכזי הביטחון של היישובים, חסמו את הצירים המרכזיים, ביצעו פעולות תשאול, עיכוב ובידוק לכלי רכב ערבים שנסעו בסמוך ליישובים שלהם.

האירוע הבוקר מגיע בעקבות חשש התושבים לבטחונם לאחר שהצבא עזב את הגזרה לפני כשבועיים ומאז לא נמצא מענה בטחוני ל-10,000 תושבים המתגוררים ביישובים.

כזכור, האחריות לביטחון הגזרה הועברה מהצבא אל משטרת ישראל בעבר, אך המענה הביטחוני של המשטרה לא מתאים לצרכי הביטחון של הגזרה בה ערבים וישראלים מתגוררים ונוסעים זה לצד זה. במשך שנים פנו נציגי היישובים אל הגורמים המוסמכים בבקשה שימצאו פתרון חלופי שיאפשר כיסוי ביטחוני מלא אך הועברו מגורם אחד לשני ונותרו ללא מענה.

לאחרונה חלה התדרדרות בטחונית נוספת כאשר הוחלט על ידי גורמים בצבא, שסייע למשטרה במספר משימות ביטחוניות באזור עוטף ירושלים, להעביר את החיילים ששמרו בשערי היישובים למשימות אחרות בגזרות מרוחקות, כך שהש.ג בכניסה ליישובים ננטשו, והתושבים הם אלה שממלאים את השמירה בלילות בשערי היישובים.

לפני כשבוע וחצי, לאחר שננטש ש.ג בישוב כפר אדומים, אירעה פריצה לישוב ונגנב רכב, לאחר תקופה ארוכה בה לא אירעו כלל אירועים דומים. ניסיון העבר מלמד שאירועים כאלה יכולים להתפתח לאירועי פח"ע שעלולים לגבות חיי אדם.
 
אביחי שורשן, רבש"ץ היישוב כפר אדומים ותושב היישוב: "המצב היום בלתי נסבל. מצד אחד צהל אומר "לא שלי" ומצד שני מג"ב והמשטרה אומרים "לא קיבלנו את התקציבים לזה". בסוף אנחנו, גוש יישובים עם אלפי משפחות, נמצאים בתווך ללא הגנה ומופקרים לחלוטין.
הכביש שעובר בין כפר אדומים לאלון הוא אחד הכבישים הראשיים לאוכלוסיה הפלסטינית שנעה בין גוש עציון לאזור רמאללה, והציר הזה מופקר לחלוטין. הכביש הזה שאמור להיות בידיים ביטחוניות של צה"ל ומשטרת ישראל נמצא חשוף לחלוטין.
 
לצערנו הרב, מה שהממשלה והמדינה לא עושה – אנחנו, רכזי הביטחון וחברי כיתות הכוננות, צריכים לעשות בעצמנו. הבוקר ירדנו לבצע בידוק קפדני על הכביש, מכיוון שאנחנו מרגישים שאף אחד לא מוכן לקחת אחריות, וכשאף אחד לא מוכן לקחת אחריות – לצערי הרב אנחנו נעשה את זה בעצמנו".

ממשטרת ישראל נמסר: כוחות משמר הגבול מבצעים פעילויות במרחב עוטף ירושלים וביישובי העוטף תוך מתן מענה לאירועים, סיורים בגדר ופעילויות יזומות. בימים אלו מתקיימים דיונים בדבר העברת האחריות המלאה למשטרת ישראל/משמר הגבול, ההמלצות הועברו לגורמים הרלוונטיים לגבי הגדרת היישובים וסל האבטחה שמגיע להם. נמשיך לפעול סביב השעון בכדי להגן על תושבי עוטף ירושלים.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]