תיאסר העסקת הורה יחידני מחצות הלילה עד שבע וחצי בבוקר - 0404
תיאסר העסקת הורה יחידני מחצות הלילה עד שבע וחצי בבוקר שיר תורם, פלאש 90

תיאסר העסקת הורה יחידני מחצות הלילה עד שבע וחצי בבוקר

וועדת העבודה והרווחה אישרה היום (רביעי) לקריאה ראשונה את הצעת החוק אשר מאפשרת לאשה לסרב לעבוד בשעות הלילה, מחצות הלילה ועד 07:30 בבוקר, במקום עד חמש או שש בבוקר, הקבוע בחוק כיום.

אחת מיוזמי החוק, אימאן חט'יב יאסין, הסבירה כי חוק עבודת נשים, התשי"ד–1954, מגדיר "עבודת לילה" כפרק זמן של אחת עשרה שעות ובהן השעות שבין 24.00 ובין 06.00, ובחקלאות בשעות שבין 24.00 ובין 05.00, כאשר בפרק זמן זה לא ניתן לחייב אשה להגיע לעבודה, למעט במקרים מיוחדים שפורטו בחוק.

מטרת התיקון המוצע היא להקל על נשים שהן הורה עצמאי שמגדלות את ילדיהן ללא בן זוג, ולהרחיב את פרק הזמן המוגדר כלילה לשעות שבין 24.00 ובין 07:30, והיא נועדה לסייע לנשים אשר צריכות לטפל בילדיהן עד ליציאתם לבתי הספר ומוסדות החינוך. יאסין הדגישה כי בעיקר בגיל צעיר של הילדים, האישה היא זו שמטפלת בהם בבית, ויש לאפשר לה את מילוי תפקידה כהורה וכאם. "הדבר יביא לרווחתם הנפשית וההורית של הילדים והאימהות", ציינה. לדבריה, "ילד" הוא עד גיל 12, והחוק לא יפגע ברצון המעסיקים להעסקת-נשים כיוון שמי שלא מעוניין להעסיק אשה, ימצא סיבות אחרות.

ענת בן שבת, היועצת המשפטית של וועדה, ציינה כי החוק מתייחס בעיקר לעבודות המתרחשות בלילה, ולא למורים. בנוסף, לא ניתן לסרב לעבודת-לילה במקום המטפל בחולים, וכן במלונאות, תפקידי הנהלה שונים ומקרים נוספים שנקבעו בחוק עבודת נשים. מי שנדרש לעבוד בלילה – יצטרך להצהיר על סירובו לעבודה זאת בשלב הקבלה לעבודה.

עילם שניר, ממחלקת הייעוץ והחקיקה במשרד המשפטים, הדגיש כי לא תוקנה הדגרת "לילה" לחבות המעביד לכל חוק אחר, למשל הגבלת שעות העבודה מעל 12 שעות, הסעות למקום העבודה ועוד. בנוסף ציין שניר, את חלות החוק גם לגבי הורה יחידני שהוא גבר.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]