1 מכל 10 ילדים סבל מבריונות ברשת - לממשלה אין מדיניות בנושא | דו"ח מבקר המדינה - 0404
1 מכל 10 ילדים סבל מבריונות ברשת – לממשלה אין מדיניות בנושא | דו

1 מכל 10 ילדים סבל מבריונות ברשת – לממשלה אין מדיניות בנושא | דו"ח מבקר המדינה

דו"ח מבקר המדינה בנוגע למוגנות ילדים ברשת האינטרנט התפרסם היום (שני). מדו"ח המבקר עולה כי כ-20% מכלל הסרטונים המיניים נוצרים בידי קטינים. מדובר על עשרות אלפי סרטונים בשנה, וכל זה קורה בזמן שהשהות מול המסכים גברה בשנתיים האחרונות. 70% מהילדים ובני הנוער שנפגעו ברשת, לא דיווחו על כך לאיש, כ-17% מהפוגעים הם קטינים ו60% מהתיקים נסגרו, מרביתם בעילה של "עבריין לא נודע".

בנוסף, דו"ח מבקר המדינה מציין שבמרבית המקרים (בין 80%-100%) החברות מפרות את חובתן ליידע את המנויים שלהן, על אפשרותם לקבל שירות סינון תכנים ללא עלות, ועל עלייה חדה בשימוש באפליקציות שמספקות הכנסה עבור יצירת תכנים מיניים אצל ילדים ונוער.

כמו כן נכתב בדו"ח כי 1 מכל 10 ילדים סבל מבריונות ברשת וכי למרות הנתונים הקשים – לממשלה אין כל מדיניות לגבי הנושא. עוד עלה מדו"ח המבקר כי בני הנוער אינם מכירים את המוקד המשטרתי לטיפול בנושא הפגיעות ברשת וכי המוקד אינו נגיש להם בשל העובדה שניתן לפנות אליו רק בטלפון ולא דרך רשת האינטרנט. גם בתי הספר נמצאו לא מוכנים וללא תכניות טיפול מתאימות לאירועי פגיעה ברשת.

על פי הדו"ח, בידי המשטרה ישנה רשימה של כ-200 עברייני מין הפועלים ברשת אך רבים מהם נותרו ללא פיקוח כלל.

אוהד עזרן, ממייסדי 'הפורום הדיגיטלי' למוגנות ילדים ברשת, ומי שהשתתף בוועידה עם מבקר המדינה לקראת פרסום הדו"ח, בתגובה לדו"ח מבקר המדינה: "הדוח הזה צריך להדיר שינה אצל הורים ומורים כאחד. המבקר מצביע על שורה של כשלים שהיו ידועים למקבלי החלטות בנוגע למוגנות ילדים ברשת, ושהטיפול בהם הוא רשלני ופושע. גיל החשיפה המוקדם, מכשירים שאינם מוגנים, חוסר בהכשרת מורים והורים, והרשלנות של חברות הסלולר מופיעים פעם אחר פעם בדו"ח.

זה כבר עבר את שלב הצריכה של חומר פורנוגרפי על ידי קטינים. אלא מדובר על יצירה ושליחה של חומרים פורנוגרפיים על ידי קטינים. קרוב לחמישית מהפוגעים ברשת הם קטינים. אלו ילדים שמצלמים את חבריהם במצבים אינטימיים ושולחים לאחרים. מדובר על עשרות אלפי סרטונים בשנה. זוהי מגיפה שקטה, הפושה בכל חלקי החברה הישראלית, כשנבחרי ציבור מודעים במשך שנים לנתונים ומעלימים עין. המבקר מצביע פעם אחר פעם על החלטות ממשלה שלא יושמו ולא נעשו עמם דבר. עכשיו זה מתפוצץ לכולנו בפנים. ללא התייחסות ברורה לנושא ההתמגנות הטכנולוגית וקביעתו כברירת מחדל אצל ילדים לא יהיה שום שינוי בנושא. תוכניות חינוך הן טובות, אבל לא ייתנו מענה הולם. בדיוק כשם שבתאונות דרכים, סמים ואלכוהול, יש רגולציה מובהקת".

יוסף שפייזר, ממייסדי 'הפורום הדיגיטלי': "זהו דו"ח תקדימי בהיקפו ובנתוניו. לאור חריפות הממצאים, המבקר ביקש מאיתנו באופן אישי לעשות ככל שביכולתנו כדי להביא את הדברים לידיעת הציבור. יש כאן עבירות שיימינג, ושיימינג מיני, לרבות עלייה חדה בשימוש באפליקציות שמייצרות הכנסה מתכנים מיניים אצל ילדים ונוער. הורים ומורים חייבים לדרוש התמגנות טכנולוגית מקצועית כברירת מחדל אצל ילדים ונוער. זוהי מגיפה שקטה שמתרחבת לכל בקרב כל ילדי ישראל, בכל המגזרים ובכל הגילאים".

ממשטרת ישראל נמסר: "המטה הלאומי להגנה על קטינים ברשת, יחידה 105 בלהב 433 הוקם בשנת 2018, כמערך פורץ דרך, ייחודי בארץ ובעולם, לטיפול בפגיעות בקטינים ברשת. תפיסת העולם העומדת מאחורי המטה, הינה טיפול משולב – אכיפה לצד מניעה וטיפול בפגיעות מסוגים שונים בילדים ברשת.
המטה פועל בשיתוף פעולה עם משרדים ממשלתיים שונים (משרד החינוך, הרווחה, הבריאות והמשפטים – בהובלת המשרד לבט"פ), אשר עובדים לקידום האינטרס הלאומי של הגנה על ילדים ברשת. המערך מפעיל את מוקד 105 שנותן מענה לציבור 24/7, ומהקמתו טופלו למעלה מ-34,000 אירועים, ומדי שנה נענות עשרות אלפי שיחות ופניות.

בתקופה הקצרה בה פועל המטה, הוקמו יחידותיו השונות (משטרתיות ואזרחיות) וגובשה תפיסת הפעלה כוללנית, המבוססת על מענה משולב, משטרתי ואזרחי. כל פניה למוקד הנוגעת לפגיעה בילד, מטופלת באופן מיידי בהתאם לנסיבות הפניה, משטרתי או אזרחי (בתחומי החינוך, הרווחה או הבריאות) על ידי מיטב המומחים בכל תחום.

במהלך התקופה המוקד התעצם בכלים טכנולוגיים ואחרים, תוך התמקצעות של כלל המערכים והשמה של כח אדם מתאים הנדרש לתחומי הטיפול. המטה הינו גוף מקצועי במדינת ישראל שמספק כתובת מקצועית לגורמים רבים בתחום הפגיעות בקטינים ברשת, פעילות משרדי ממשלה רבים נשענים על הנתונים והתובנות המופקים במטה הלאומי – 105.

המטה ביסס קשרי עבודה משמעותיים ופורצי דרך עם פלטפורמות אינטרנטיות חברתיות מובילות וגובשה פעילות מגוונת ויצירתית, באפיקים של מניעה והסברה, בדגש על אוכלוסיית התלמידים וההורים ומגזרים נוספים של החברה הישראלית על כל גווניה.

בכל הנוגע להיכרות עם מוקד 105:
המטה הלאומי להגנה על ילדים ברשת, משקיע משאבים, תקציבים ופעולות בהיקף עצום על מנת להרחיב את מודעות ילדים והוריהם, וכלל האוכלוסיות הרלוונטיות לנושא הסכנות ברשת ולאפשרות לפניה למוקד 105. מטבע הדברים, הליכי הסברה, מודעות והטמעה לוקחים זמן ודורשים משאבים רבים. המטה עושה כל שביכולתו בתחומי ההסברה, הדוברות והחשיפה על מנת להביא לידיעת כלל ילדי ישראל, הוריהם ומוריהם את קיומו של מוקד 105 לצד הדרכות על פעילות בטוחה ברשת. פעילות זו כולל פעילות הדרכה לאלפי כיתות בבתי ספר, הרצאות להורים ולמורים, פרסומים בפלטפורמות אינטרנטיות של היחידה הפתוחות לציבור, קמפיינים באמצעי תקשורת שונים וכדומה.

בכל הנוגע לפנייה מקוונת למוקד 105:
ישנה כוונה ומבוצעות פעולות שונות על מנת להרחיב את הנגישות למוקד ולאפשר פניות למוקד גם באמצעות פניה כתובה (בדרכים מגוונות) ללא צורך בשיחה טלפונית".

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]