תקיפתו של חיים מזרחי | בן ארי: "בכל פגיעה באזרחים אני אביא אתכם לכאן לספק הסברים" - 0404

תקיפתו של חיים מזרחי | בן ארי: "בכל פגיעה באזרחים אני אביא אתכם לכאן לספק הסברים"

בעקבות תקיפתו הקשה של חיים מזרחי בירושלים, התקיים הבוקר דיון בוועדה לבטחון פנים בראשות ח"כ מירב בן ארי. הדיון התקיים ביוזמת ח"כ איתמר על חיים מזרחי שהוכה באכזריות על ידי שוטרים ונעצר, כאשר בית המשפט ביקר קשות את מעצרו.

חיים מזרחי, צעיר שהעיר לשוטרים שפגעו ברכב חונה, ובתגובה ספג מהם מכות ונעצר, העיד בפני הוועדה, בעדות מרגשת, תוך שהוא פורץ בבכי: "אני לא יכול להסתכל עליכם בעיניים. אתם רעים. אף אחד לא מרגיש מה שאני חווה, רק אמא שלי והרב שמדבר איתי ב-4 בבוקר. אני לא יכול לצאת לשיעור תורה, או לשיעור פסיכולוגיה. אני מפסיד שיעורים. זה לא מגיע לי. השוטרים שהרביצו לי צריכים לשים את המפתחות אצל מפכ"ל המשטרה. גם לא ביקשו סליחה. אני לא נרדם בלילה. אני לא צריך לפחד. אני בנאדם שעוזר. לא עשיתי להם כלום".

בתיה בן דוד, רמ"ח משמעת במשטרה: "כשנפתחת חקירה וחומי הראיות מועברים אלינו, אנו שוקלים מה לעשות בהיבט התפקודי – אולי להעביר את השוטר לתפקיד ללא מגע עם קהל, חופשה כפוייה, השעיה, פיטורין, כפוף לשימוע".

יו"ר הוועדה, ח"כ מירב בן ארי: "ארבעת השוטרים שראינו במצלמות מכים את חיים מזרחי הועברו מתפקידם?"

בתיה בן דוד: "הקצין הועבר לתפקיד ללא מגע עם קהל. שני האחרים הוחזרו לתפקיד בשלב זה".

יו"ר הוועדה ח"כ בן ארי: "גם מבחינה ציבורית הייתם צריכים את כולם להעביר למשרד, כמובן שיש להם זכות שימוע, אבל את כל החבורה המצולמת הזו אי אפשר להחזיר לרחוב. אני הראשונה שקוראת לחקירה פלילית. אירוע כזה מזעזע, אותה חבורה צריכה להיות בלי מגע עם אדם".

יו"ר הוועדה ביקשה לדעת כמה שוטרים פוטרו בשל אלימות לא מוצדקת בשנה האחרונה. בתיה בן דוד: "ב-2019 6 פוטרו בשל שימוש בכוח שלא כדין, ב2020 פוטרו 8, וב-2021 – 4".

ח"כ איתמר בן גביר: "אני מכיר את הדין המשמעתי. יש מקרים שאתם פועלים, אבל בדרך כלל בכפפות של משי. אני עד היום מחכה, עצרו אותי ל-4 ימי מעצר שווא, המשטרה פיצתה אותי ב-60,000 ש"ח פיצויים, ומה קרה לשוטרים? מה המסר שיוצא?"

ח"כ משה ארבל: "אפשר לתת אגרופים לאזרח שהעיר לשוטרים. השוטרת שריסקה אותו באגרופים, מה אתה?"

יו"ר הוועדה שאלה את חיים מזרחי אם ברצונו לומר משהו נוסף לוועדה, והוא השיב: "שיטפלו בהם. אני מפחד מהם. זה לא בסדר שאני עכשיו פוחד לצאת לבד. זה לא בסדר שלא מטפלים בהם, שאף אחד לא יקרה לא את זה, לא למישהו יהודי ולא לערבי, לא לחינולני ולא למוסלמי. מרביצים על כלום. האישה שדיברה פה, יש לה ילד בבית, שתחשוב אם היה לו כאב שלא עובר. נראה אתכם מישהו שיקח את הכאב שלי".

יו"ר הוועדה, ח"כ מירב בן ארי סיכמה את הדיון: "חיים, ריגשת אותי. יש לך אחריות כי ראו אותך והבינו שכך אי אפשר להמשיך. אתה דמות למופת ואנשים מכל הציבור מזדהים עם הכאב שלך ועם העוול שעשו לך. כל אירוע אלימות משטרתית יידון פה בוועדה, שתדרוש תשובות והסברים. אני רוצה לתת למשטרה כול, שתטפל בהפרות סדר, ואחרי שאמרתי את זה, בכל פגיעה באזרחים אני אביא אתכם לכאן. לא יקרה מצב. אני מצפה לתוצאות חקירת מח"ש תוך ימים ספורים. אני מביעה מורת רוח ששני השוטרים המעורבים שוב נמצאים בשטח. זו החלטה גרועה מאד".

בדיון מתח ח"כ בן גביר ביקורת על הזיכוי הבוקר של מפקד תחנת לב הבירה נצ״מ שימי מרציאנו בבית המשפט מאישומים של תקיפת מפגינים. בן גביר שייצג כעו"ד את המפגינים שהותקפו, מחה את החלטת השופטת ג'ויה שפירא שהגיעה מהפרקליטות: "השופטת נותנת הבוקר לשוטרים רשיון להמשיך להרביץ לחרדים!"

לדברי בן גביר: "פסק הדין בזיכוי השוטרים מתייחס להמשך העיסוק בדיון בוועדה ומדובר במדיניות לתת לשוטרים להרביץ לחרדים למרות שני סרטונים שמתעדים מכות רצח לקטינים חרדים, היא מזכה זיכוי מוחלט את קצין המשטרה שימי מרציאנו שמתועד בסרטונים נותן להם מכות רצח.

"אנחנו כמחוקקים לא נשתוק ולא נעבור על התנהלות המשטרה לסדר היום, כאשר האינטרס להוציא את העשבים השוטים, הוא גם של המשטרה".

בדיון השתתפו גם חברי הכנסת משה ארבל, אורי מקלב, גבי לסקי, מיכאל מלכיאלי, יצחק פינדרוס ועמיחי שיקלי.

ממשטרת ישראל נמסר:

אנו מצרים על תחושותיו הקשות של חיים בעקבות המקרה. נסיבות מעצרו ע״י כוח הבילוש שהוזעק לטיפול בהפרות הסדר נבדקות בימים אלו ע״י מח״ש. ככל שימצא כי מי מהבלשים שהיו במקום פעל שלא כדין – הרי שהנושא יטופל בהתאם.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]