מי מנסה להכשיר את יהודה ושומרון לחצר האחורית של המחצבות? - 0404
מי מנסה להכשיר את יהודה ושומרון לחצר האחורית של המחצבות?

מי מנסה להכשיר את יהודה ושומרון לחצר האחורית של המחצבות?

וועדת חוץ וביטחון התכנסה הבוקר (רביעי) לדיון חירום על תכנית המנהל לקדם 14 אלף דונם למחצבות ענק בכל רחבי יהודה ושומרון שיפגעו באופן ישיר בבריאות תושבי האזור, בנוף, בטבע ובאתרי ארכיאולוגיה.

יגאל דילמוני, מנכ״ל מועצת יש״ע: "התכנית מדברת לכאורה על חציבת אבן נסורה אולם בפועל התכנית מסווה שימוש למחצבות אגרגטים שפוגעות באופן ישיר באיכות חיי האזרחים ודורסת את כל הנהלים המקובלים בחוק להסדרת מחצבות. הוסרו כמעט כל הליכי הפיקוח והבקרה, ללא הגשת תב"ע. השאלה היא מי מנסה להפוך את יהודה ושומרון לחצר האחורית של מדינת ישראל בתחום החציבה? מי הגורמים הפרטיים שהולכים להרוויח הרבה כסף מהתכנית הזו?!

אנחנו לא נגד נתינת מענה למחצבות, אנחנו נגד פגיעה באזרחים, אנחנו נגד פגיעה בלתי הפיכה בחבל ארץ יפיפה זה. מועצת יש״ע יחד עם עשרות הארגונים, נמשיך לפעול עד שנקבל את כל התשובות לפערים שיש בתכנית זו ונעצור את הפגיעה בשטח ובתושבים. לא ניתן שתושבי יהודה ושומרון יופקרו בידי חוסר צדק".

גלעד אך, יו"ר הפורום לישראל ירוקה שארגונו חושף את מפגעי הסביבה בארץ אמר כי: "תופעת ריבוי המחצבות הפיראטיות ביהודה ושומרון פוגעת באזור היסטורי מהחשובים בעולם. היעדר פיקוח של המנהל האזרחי על המחצבות מאפשר חציבה לא חוקית בהיקפים עצומים. תוכנית התמ"א שמקדם המינהל האזרחי הינה אבסורד אשר מכשירה ונותנת פרס לעבריינים להמשיך ולחצוב בכלל השטח באיו"ש ללא שום סטנדרט בסיסי. יש לעצור את התמ"א הרעה הזאת ולקדם הסדרה המשווה את הסטנדרטים הנדרשים ממחצבות ביו"ש לדרישות הקיימות בישראל".

יו"ר הוועדה ח"כ רם בן ברק סיכם: "אני מבקש לעצור את תהליך תמ"א 52 ולייצר סביבו חשיבה מחודשת. אני דורש שהסטנדרט במחצבות בשטחי C יהיה זהה למה שקורה בשטחי ישראל. אני מבקש שהמנהל האזרחי ידווח לוועדה בעוד 30 יום מה קורה עם התכנית. אין מנוס מלהיכנס לרגולציה. מדובר בנזקים בלתי הפיכים".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]