כבאות והצלה: "קוראים לציבור להימנע מהרפתקאות מיותרות" - 0404
כבאות והצלה: דוברות כבאות והצלה

כבאות והצלה: "קוראים לציבור להימנע מהרפתקאות מיותרות"

מפקד מחוז ירושלים כבאות והצלה קיים הערכת מצב לקראת מערכת מזג האוויר החורפית שצפויה להגיע לאזורינו בשעות הקרובות. כל תחנות המחוז תגברו כוחות באופן משמעותי. צוותי הכיבוי וההצלה נפרסו בפריסה רחבה יחד עם צוותים הנדסיים של עיריית ירושלים על מנת שיוכלו לתת מענה מהיר והולם כאשר השלג ילך ויערם ברחבי העיר.

צוותי היחידות לחילוצים מיוחדים העלו כוננות והכינו מבעוד מועד ציוד ייעודי, בדגש על ציוד המיועד לחילוץ ממים זורמים ומפגעי טבע אחרים. גם מרכז השליטה המחוזי תגבר את המשמרות בכוח אדם כדי לשמור על יכולות גבוהות של שליטה וקשב.

מפקד המחוז הוביל מערכת הכנות סדורה ומקצועית על רקע האירועים ביוון ובטורקיה ומתוך הבנה שמערכת הכנות יסודית משבשת את הפתעה: "אנו קוראים לציבור להימנע מהרפתקאות מיותרות. אין לנסוע בשלג שלא לצורך ממשי ודחוף. המלצה דומה גם בעניין טיולי שטח בנחלים השוצפים, המראה אמנם מרהיב אך הסכנות הצפויות לא משתלמות".

חשוב לזכור כי בימי החורף הקרים הסכנה האמתית נמצאת בתוך הבית פנימה. נכון שהשריפות הגדולות ביותר בארץ בכלל ובמחוז ירושלים בפרט פורצות בקיץ, אבל השריפות הקטלניות ביותר, אלה שעולות בחייהם של אזרחים פורצות בחורף.

בכל חורף פורצות כ-100 שריפות כתוצאה משימוש באמצעי חימום לא בטיחותיים, כגון: תנורי סלילים ומפזרי חום שהיו צמודים למיטה או לחומרים דליקים אחרים. רק בשבוע האחרון חמישה בני אדם ברחבי הארץ איבדו את חייהם כתוצאה משימוש לא נכון באמצעי חימום בדגש על תנורי סלילים.

במחוז ירושלים בלבד נשרפו בשבוע החולף חמישה בתים כתוצאה משימוש לא נכון באמצעי חימום או בשימוש באמצעי חימום מסוכנים. מנתוני מחלקת חקירות בכבאות והצלה לישראל עולה כי משנת 2016 ועד היום (ינו' 22) פרצו כ 500 שריפות ונספו 17 בני אדם כתוצאה משימוש באמצעי חימום לא תקניים ובטיחותיים.

מכבאות והצלה נמסר: "אנו ממליצים אם כן להשתמש באמצעי חימום בטוחים כמו רדיאטורים או מזגנים ולא בתנורים מקריני חום. הרחיקו את אמצעי החימום מחומרים דליקים כגון: וילונות, שמיכות, שטיחים או כל חומר דליק אחר. אין להניח בגדים או שמיכות על מפזר חום או רדיאטור, כבו את מכשיר החימום בזמן שאתם יוצאים מהחדר. התקינו גלאי עשן המתריע על שריפה עוד בתחילתה ומאפשר הימלטות מהירה".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]