צה"ל הוציא צו הריסה לבית הסייען בפיגוע הרצחני - אבל מה עם כל שאר הסייענים? | בדיקת 0404 - 0404
צה דובר צה״ל

צה"ל הוציא צו הריסה לבית הסייען בפיגוע הרצחני – אבל מה עם כל שאר הסייענים? | בדיקת 0404

לפני חודש וחצי נרצח יהודה דימטמן הי "ד בשובו מהישיבה בחומש בה למד. שני מחבלים ירו בו בסמוך לישיבה וברחו. המחבלים בפיגוע נעזרו בשלושה סייענים שסייעו בתצפיות וכן בבריחה.

מיד לאחר הפיגוע צה"ל החל בחיפושים אחר המחבלים וכבר בסוף השבוע בו אירע הפיגוע נתפסו שני המחבלים ושלושת הסייענים שעזרו לחולייה להימלט ולהתחמש.

בימים שלאחר תפיסת המחבלים, צה"ל מיפה את שני בתי המחבלים שרצחו את יהודה הי"ד, אך סירב למפות את שאר בתי המחבלים הסייענים.

תקנה 119 לתקנות ההגנה קובעות שכל מי שביצע פיגוע או סייע לפיגוע – ביתו ייהרס בהוראת אלוף פיקוד מרכז או מפקד פיקוד העורף (תלוי באיזור הגיאוגרפי ממנו מגיעים המחבלים).

בדקנו כיצד נהג צה"ל במקרים דומים של הריסת בתי מחבלים סייענים שסייעו לרצח יהודים בעבר. מהבדיקה עלה כי צה"ל הרס בתי סייענים באופן גורף עד לתקופה האחרונה. כך למשל במקרה של הרצח של איתם ונעמה הנקין בשנת 2015, נהרסו שבעה בתי מחבלים שרובם היו סייענים לפיגוע.

בני הזוג הנקין הי"ד

גם ברצח דביר שורק הי"ד, צה"ל ניסה להרוס את בתי המחבלים, כולל הסייענים אולם בג"ץ אסר להרוס בית של סייען אחד בזמן שבתיהם של שני מחבלים ושני סייענים נהרסו.

דביר שורק הי"ד

גם במקרה של רוצחי רינה שנרב במטען צד במעיין עין דני, צה"ל הרס בתי שני סייענים לפיגוע.

רנה שנרב הי"ד

כעת מתברר שבמקרה של יהודה דימנטמן הי"ד, צה"ל נמנע מלהשתמש באופן גורף בכלי ההרתעתי, בו נעשה שימוש עד כה ולא מנסה להרוס את כל בתי הסייעניים. 
בעקבות כך פנה מנכ"ל בצלמו, שי גליק, בשם בני משפחת דימטמן לאלוף פיקוד מרכז, יהודה פוקס, בדרישה להרוס גם את בתי הסייענים ששותפים לרצח.


יהודה דימנטמן הי"ד. ביתו של סייען אחד בלבד יהרס.

לאחר לחצים, הודיע דובר צה"ל בשבוע שעבר כי ביתו של אחד המחבלים הסעיינים שהיה שותף לרצח יהודה דימנטמן ז"ל ייהרס, אולם לא דרשו, נכון לרגע זה, בצה"ל את הריסת ביתם של שאר חברי החוליה.

הורדת הרגל של צה"ל מהגז של הריסת בתי מחבלים סייענים, לא מגיעה בחלל ריק והיא נובעת בין היתר מהנחיות הממשלה.

אך גם, ככל הנראה, בשל החשש מבג"ץ, שפסל בלא מעט מקרים בשנים האחרונות הריסת בתי מחבלים וסייענים.

כל למשל מנע בג"ץ את הריסת ביתו של המחבל שרצח את עמית בן יגאל הי"ד. כמו כן נפסלו בבג"ץ הריסת בתיהם של הסייענים לרצח אלכס לבלוביץ הי"ד בפיגוע אבנים בארמון הנציב ב-2015 וכן בית הסייען שסייע ברצח נחמיה לביא הי"ד ואהרן בניטה הי"ד.

עמית בן יגאל הי"ד. בג"ץ מנע הריסת בית המחבל שרצח אותו.

שי גליק, מנכ"ל בצלמו, מסר: "פיגוע לא מורכב רק מהרוצח אלא גם מכל המעגלים ולכן חובה לנקוט נגד השותפים במעגלים גם אם הם מעגל צד שני, עונש חמור והרתעה ולהרוס את הבתים. מצער שצה"ל ושר הביטחון גנץ מתמהמהים בעניין. נמשיך לפעול להרס בתי המחבלים בכל הכוח".

מדובר צה"ל נמסר: "צה"ל פועל להריסת בתי מחבלים, בהתאם להוראות הדין ולהלכות המשפטיות בנושא, ועל פי הנחיות הדרג המדיני".

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]