ח"כ מעוז חושף: זו הסיבה שהתנועה הרפורמית תומכת במתווה הכותל - 0404
צילום: אוליבר פיטוסי, פלאש 90

ח"כ מעוז חושף: זו הסיבה שהתנועה הרפורמית תומכת במתווה הכותל

יו"ר מפלגת נעם ח"כ אבי מעוז, הגיב לסרטון שפורסם היום (רביעי), בו נציגים של התנועה הרפורמית מסבירים מדוע הם תומכים במתווה הכותל אותו מקדמת ממשלת בנט.

ראשית ציטט מעוז את הדברים שנאמרו בסרטון. "מתווה הכותל שוב בכותרות, אבל את מי מעניין הכותל? הגעתן לשם פעם פעמיים בחיים לאיזה בר מצווה או טקס השבעה צבאית, אז למה שיעניין אתכן על מה כולם רבים? כי זה ממש לא רק הכותל. אי יישום מתווה הכותל מרחיק מכולנו גם את התחבורה הציבורית בשבת וגם את הנישואים האזרחיים. מה הקשר בין הדברים?", ציטט מעוז את הנאמר בסרטון, "שאלה טובה. המאבק על מתווה הכותל הוא מאבק סימבולי, כי הכותל, המקום הכי קדוש לעם היהודי, נתון לשליטה של חרדים קיצוניים שחושבים שהכותל שייך לאבא שלהם, ומתנהגים בבריונות כלפי כל מי שמתפלל או מתפללת אחרת. כי עכשיו יש הזדמנות שלא תחזור. יש לנו ממשלה ללא המפלגות החרדיות, כשראשי הסיעות שמרכיבות אותה כמו לפיד, מיכאלי וליברמן מחויבים ומחויבות למתווה הכותל".

לסיום פנה חבר הכנסת מעוז לחברי הכנסת עידית סילמן וניר אורבך ואמר להם: "זה מה שאומרת במפורש התנועה הרפורמית. התנועה הזאת, מסרסרת בכותל המערבי. המקום שהיום הוא הכי קדוש אליו אפשר לגשת לעם היהודי. את התנועה הרפורמית לא מעניין מתווה הכותל, מה שהם רוצים לעשות זה נישואין אזרחיים, תחבורה ציבורית בשבת, ובקיצור מדינה שמופרדת מהדת, מדינה בלי יהדות, מדינת כל אזרחיה. תתעוררו, תראו לאן הממשלה שלכם מובילה".

כזכור, בשבוע שעבר דחתה ועדת השרים את חוק הכותל שהציע מעוז. על פי ההצעה, הסמכות על הגדרת ’חילול המקום’ במקומות הקדושים תהיה באופן בלעדי של הרבנים הראשיים לישראל. תיקון החוק שמציע מעוז, הכרחי מכיוון שבשנים האחרונות בג"ץ החליט לתת פרשנות חדשה, אותה לא צפו המחוקקים לפיה יש לו את הכוח להגדיר מהו 'מנהג המקום' בכותל המערבי וממילא מהו 'חילול' המקום הקדוש, כפי שמופיע בחוק. בדרך זו מצא בג"ץ ציר עוקף לרבנות הראשית והתיר לרפורמים לנהוג על יד הכותל ככל העולה על רוחם.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]