מפקד פיקוד מרכז על תקרית הירי הקשה: "הכוחות לא היו מתואמים, לא יודע מי ירה ראשון" | כל הפרטים - 0404
מפקד פיקוד מרכז על תקרית הירי הקשה:

מפקד פיקוד מרכז על תקרית הירי הקשה: "הכוחות לא היו מתואמים, לא יודע מי ירה ראשון" | כל הפרטים

מפקד פיקוד מרכז, אלוף יהודה פוקס, חשף היום (חמישי) פרטים נוספים אודות תקרית הירי הקשה בה נהרגו הלילה מאש כוחותינו שני קציני צה"ל מיחידת אגוז.

אלוף יהודה פוקס: "איבדנו הלילה שני מפל"גים רצינים מאוד מיחידת אגוז. ניבו להם עוד עתיד גדול בהמשך. איתמר, שגדל בגדוד 51, השנה היה מתוכנן לצאת ל-3 שנות לימודים ואופק, שגדל באגוז, היה מתוכנן להתקדם בהמשך לתפקיד רס״ן בכיר או מפקד מגמה ביחידה או להיות סמג״ד בגולני. שני אנשים באמת הטובים ביותר שיש לנו".

מפקד פיקוד מרכז התייחס לממצאים הראשוניים שעלו מחקירת תקרית הירי, לדבריו: "יש קריית מטווחים על בסיס סוללות מטווחים בנבי מוסא. במהלך לילה שקדם לאירוע נגנב משם מכשיר לראיית לילה.

באירוע עצמו יצאו מהמאהל שתי כוחות לא מתואמים ביניהם. בכוח אחד היה מפקד הצוות ובמקביל אליו, בלי לדעת עליו, יצאו 4 מפקדים (3 מפל"גים וחייל) לעשות סיבוב במטווחים כדאי לחפש את מי שגנב את האמל״ר.

לאחר 200 מטר משם הרביעיה זיהתה דמות חשודה בקצה מטווח והחליטה לאגוף אותו. בקצה הסוללה הם טיפסו למעלה והמשיכו לזהות אותו במרחק של 200 מטרים. הם הלכו לכיוונו והיו בטווחים מאד קרובים אליו.

הקצין שיצא לבדו הלך במרחב שבו הוא ראה תנועות חשודות באזור וניסה למצוא גם הוא משהו שישפוך אור על גניבת האמל״ר. באותם רגעים הקצין חיפש ולא ראה שום דבר אך שמע רעש. הוא הלך למקום הרעש ולא ראה כלום והדריכות שלו ירדה. פתאום הוא שמע רעש – הסתובב לאחור וראה מולו החבורה של ארבעה אנשים. הקצין משוכנע שיש אויב מולו עם נשקים והם משוכנעים שהוא אויב ממש. מתחילה פתיחה באש ובטווחים קצרים מאוד. יש פה עניין של חקירת מצ"ח של מי פתח באש ראשון. 

היה ירי באוויר אך לא היה נוהל מעצר חשוד, היתה התקלות בטווח של עשרה מטרים ותחושה של סכנה. האירוע הזה מתבצע בתוך שניות ספורות ותוך כדי הצעקות – בשניות הללו הם מבינים שזה כוחותינו ומתחילים טיפול בנפגעים.

כנראה גם הקצינים יורים לעבר הקצין אך לא פוגעים בו. לא יודע לומר עדיין מי עשה ראשון. אני מעריך שהוא ירה ראשון ופגע. מיד אחרי זה התחילו לטפל בהם.
יש אנשים במאהל שידעו שהכוחות יצאו אבל הכוחות לא ידעו אחד על השני".

דובר צה"ל: "מדובר באירוע קשה ומורכב מאוד בו איבדנו שני מפקדים. מפקד פיקוד מרכז שהה כל הלילה בשטח וגם הרמטכ"ל ביקר היום, הכל קורה במקביל לחקירת מצ"ח.

בתחילת השבוע נעשה יום פורום עצור מטכ"לי על מנת לדון בכל האירועים ובסוגיות בטיחות באימונים. צוות מומחים יתחיל לעבוד באופן מיידי".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]