"תתי אדם" | המערכת הפוליטית סוערת בעקבות התבטאות יאיר גולן | כל התגובות - 0404

"תתי אדם" | המערכת הפוליטית סוערת בעקבות התבטאות יאיר גולן | כל התגובות

יאיר גולן, המשמש כסגן שר בממשלת השמאל הקיצוני של נפתלי בנט, תקף היום במילים בוטות את מיישבי חומש: "אלו תתי אדם. קילקולו של העם היהודי, צריך להוריד אותם בכח מהמקום הזה".

דבריו הקשים של יאיר גולן עוררו סערה במערכת הפוליטית וזכו לגינויים גם מתוך הממשלה.

ראש הממשלה לשעבר נתניהו: "המתיישבים ביהודה ושומרון אינם ״תתי אדם״ כפי שכינה אותם היום סגן השר יאיר גולן, חבר ממשלת בנט. המתיישבים הם ציונים חלוצים שמיישבים את נחלת אבותינו. אחרי האמירה המבישה הזו, שלקוחה היישר מהטרמינולוגיה הנאצית נגד העם היהודי, בנט חייב לפטר את יאיר גולן עוד היום".

נפתלי בנט גינה את דברי סגן השר בממשלתו: "דבריו של יאיר גולן על המתיישבים בחומש מזעזעים, מכלילים וגובלים בעלילת דם. ההתיישבות ביהודה ושומרון היא החלוציות של ימינו".

ממועצת יש"ע נמסר: "נראה שהאיש הזה איבד כל רסן וצל של שפיות. סגן השר יאיר גולן שכבר ידוע כגזען אפל וחשוך, שוב מתגלה ככזה.
ראש הממשלה נפתלי בנט, לגנות את דבריו של סגן השר זה לא מספיק, אנחנו מבקשים ממך לפעול נגד ההסתה הפרועה שקוראת בממשלה הזו על תושבי יהודה ושומרון. לא ניתן שתושבי יהודה ושומרון, והחלוצים של חומש יהפכו לשק החבטות של נבחרי הציבור".

איילת שקד: "דבריו של יאיר גולן מחפירים ומביישים את עברו. מתיישבי חומש הם חלוצים, מיישבי הארץ ואוהביה. הישיבה בחומש מפיצה תורה ואור, שמגרש מעט מן החושך הזה. יאיר גולן ימשיך לברבר עצמו לדעת והחלוצים הנפלאים האלה ימשיכו ליישב את הארץ".

ח"כ מאי גולן: "‏עוד אמירה אנטישמית ובזויה מבית היוצר של מזהה התהליכים יאיר גולן. האיש שצריך לעמוד לדין בבית המשפט על דבריו, מסתתר מאחורי החסינות שלו כמו אחרון הפחדנים והנאלחים.

המתיישבים ביהודה ושומרון הם מלח הארץ, ציוניים אמיתיים בכל המובנים ולא יעלה על הדעת שחבר בממשלת ישראל יעיז להתבטא כך כפי שעשה גולן".

ח״כ אלי כהן: ״בנט ושקד יאיר גולן זה רק בזכותכם! ממשלת השמאל הרדיקלית ביותר מקום המדינה, בנט תתפטר״.

ח"כ איתמר בן גביר: "השותף המטורלל של נפתלי בנט ואיילת שקד מכנה הבוקר את תלמידי ישיבת חומש "תתי אדם". האיש שזיהה תהליכים של שנות ה30 משתמש בטרמינולוגיה של הנאצים כלפי יהודים. איזו חרפה. הבעיה המרכזית היא לא באומר – שמזמן הוציא את עצמו מהחברה הישראלית ועבר לצדד באויב – אלא במי שמינה אותו להיות סגן שר בממשלת ישראל".

בועז גולן, מייסד חדשות 0404, כתב: "אל תתבלבלו. ״תתי אדם״ כלפי המתיישבים הגיע מבנט, שקד וחבורת שמאלה של ״ימינה״ שהצביעה אמש נגד ההתיישבות הצעירה, בטענה שלא מגיע לבני אדם מים וחשמל. במילים אחרות: בנט, שקד, כהנא, אורבך, קארה וסילמן מתנהגים לאזרחים יהודים כחיות – תתי אדם. יאיר גולן רק ציטט אותם".

ח"כ מיכל וולדיגר: "‏תת אדם. אני שומעת את מילותיו של יאיר גולן ומזדעזעת. האם לכך פיללו שורדי התופת? לסגן שר, וסגן רמטכ"ל לשעבר שמשתמש באותם מילים של מבצעי התופת – כנגד יהודים בארצם? אני מתביישת בך יאיר גולן, מתביישת בכל מה שאתה מייצג. אתה לא ראוי".

ח"כ ניר ברקת: "הדברים של סגן השר יאיר גולן נגד המתיישבים גובלים באנטישמיות. עצוב שכך בוחר להתבטא נציג רשמי של ממשלת ישראל, נגד המתיישבים שהם החלוצים של ימינו. זכותו של יהודי לגור בכל מקום בעולם, ובמיוחד בכל חבלי ארץ ישראל שהיא נחלת אבותינו. הדבר היחיד שצריך להוריד זה את הממשלה הרעה הזאת".

ח"כ מיקי זוהר: "מי שמתחיל באמירה כמו: ״זיהוי תהליכים״, בסוף גם מגיע לכנות יהודים ״תתי אדם״. יאיר גולן צריך היה להיות מוקע היום ע״י כל יהודי ציוני, זו בושה שהאיש הזה עדיין יושב בכנסת ישראל".

ח"כ קטי שטרית: "מעולם לא הייתה פה ממשלה שעשתה כל כך הרבה דה לגיטמציה והעלילה עלילות דם כלפי המתיישבים החלוציים כמו הממשלה הזאת. יאיר גולן מזהה התהליכים הוא איש מסוכן ומסית ואני מצפה מנפתלי בנט שלא ישאיר אותו על הכיסא עוד יום אחד נוסף".

ח"כ לשעבר, מיכאל בן ארי מעוצמה יהודית, מסר: "יאיר גולן בכנסת, ואותי הארורים פסלו. זה כל הסיפור".

ארגון תורת לחימה: "סא"ל דביר דאימונד, מג"ד 101, בוגר ישיבת חומש. איבד עין במבצע צוק איתן. לפי יאיר גולן – תת אדם".

(בתמונה: סא"ל דביר דאימונד, בוגר ישיבת חומש)

ח"כ יולי אדלשטיין: "סגן השר, סגן הרמטכ"ל. סגן אדם. יאיר, על אפך וחמתך, חומש תקום מחדש ואנשיה הנפלאים יובילו את חידוש ותנופת ההתיישבות בצפון השומרון ובכלל".

ח"כ שירלי פינטו: "ההתבטאות הבוקר של ח״כ יאיר גולן היא מעבר למביישת – היא הזויה ואנטי ציונית. בתור מי שכיהן כסגן רמטכ"ל, כנראה שכח שמתיישבי ההר הם השכפץ הבטחוני של תושבי גוש דן וישראל כולה. לא אהדהד את ביטויו האומללים. יאיר, חזור בך על כלל דבריך, אל תסביר, אל תתרץ, והפעם, כדאי מוקדם מאשר מאוחר מידי".

ח"כ אורית סטרוק: "קראתי את תגובותיהם של נפתלי בנט, איילת שקד, ומתן כהנא לדברי הבלע של יאיר גולן. תגובות מנוסחות היטב. אבל ממשלה נמדדת במעשים, לא בדיבורים. נפתלי, איילת, מתן: הסדירו את הישיבה בחומש. אל תתנו לשותפים שלכם משמאל למחוק אותה. זה בידיים שלכם. תיבחנו במעשים".

ח"כ אורלי לוי אבקסיס: "בתור ״מזהה תהליכים״, האם יאיר גולן מזהה מאיפה נלקח הביטוי הנורא הזה? או שנזכיר לו מי השתמש במשפט ׳תתי אדם׳, וכלפי מי? זה מצמית ומעורר שאט נפש. אני מזועזעת, לא צריך לצפות להתנצלות מאדם שהיה מסוגל להוציא זאת מפיו. חרפה".

מתן פלג, יו"ר תנועת אם תרצו: "האחרונים שהשתמשו במילים 'תת אדם' כלפי יהודים היו הנאצים. מדובר באמירה נוראה ומחפירה. ההבדל בין מחלוקת לבין דה הומניזציה קיצונית כלפי יהודים ושלילת זכות הקיום שלהם היא מזעזעת.

אנו מזמינים את יאיר גולן לבקר ביד ושם ובמוזיאון לוחמי הגטאות כדי לרענן קצת את זיכרונו. בושה".

ארגון "בצלמו" קרא להקים מיידית את ועדת האתיקה ולהשעות את יאיר גולן לחצי שנה מהכנסת וכן לשלול את משכורתו. "בצלמו": הבוקר נרשם שיא גזעני חדש בתולדות הכנסת. סגן השרה יאיר גולן אמר על אזרחי מדינת ישראל שהם "תתי אדם". אין ספק שלו היה ח"כ ימני אומר כך על ערבים או כל אוכלוסייה אחרת המדינה כולה הייתה מזדעזעת ובצדק.

אנחנו דורשים מיו"ר הכנסת ומרכז האופוזיציה לפעול בהקדם לכינוס ועדת האתיקה באופן חד פעמי ולהשעות את יאיר גולן למשך חצי שנה מהכנסת. וכן לשלוח את שכרו.

לא ייתכן שכנסת ישראל תשתוק מול מופע הסתה שנאה וגזענות שכזו. ככל שהדבר איננו אפשרי אני קורא לכל חברי הכנסת להחרים את הופעותיו של גולן בכנסת ובכל פעם שיעלה לנאום שהם יקומו ויצאו כמו שנעשה בעבר לגזענים בכנסת. בשנת 2022 אין יותר מקום לשיח מפלג שיח שנאה והסתה. יאיר גולן תתנצל ומיד".

מתן כהנא: "תת-אדם (בגרמנית Untermensch), הוא ביטוי ידוע לשמצה בו השתמשו הנאצים כדי לתאר "אנשים נחותים" לפי האידאולוגיה הנאצית (ויקיפדיה). יאיר, כאדם שמזהה תהליכים, אתה האחרון שצריך לדבר כך".

ח"כ מירי רגב: "יאיר גולן עאלק הקצין הנאור, שהזהיר מההדרדרות של מדינת ישראל לגרמניה ערב עליית הנאציזם. משתמש בטרמינולוגיה שלהם כנגד מתיישבי חומש ומכנה אותם "תתי אדם". יאיר גולן נחשף כגזען שטוף שנאה וכ"תת אדם" בעצמו.

יאיר גולן צריך להיות מפוטר היום מתפקידו. זו חרפה גדולה בנט, שאלה הם האנשים שאיתם בחרת להקים את הממשלה הרעה הזאת".

בני גנץ: "אני מגנה בתוקף את אמירתו של סגן השר גולן. כמי שביקר את משפחת דימנטמן ופגש בחלק מהאנשים שנמצאים בחומש, אני קובע כי לצד העובדה שיש לנהוג לפי חוק, מדובר באנשים ערכיים שאוהבים את הארץ והמדינה לא פחות מאף אחד אחר. כנבחרי ציבור, מוטלת עלינו החובה לקדם שיח מאחד ולא שיח מפלג".

יאיר גולן תירץ, בציוץ בטוויטר, את דבריו הקשים: "התייחסתי בדברי למשחיתי קברים, תוקפי תמימים, הורסי רכוש לא להם. איך נכון להתייחס לאנשים כאלה, איך נכון לכנות אנשים שכאלה? הגיע הזמן לומר את האמת – זו לא היהדות שלנו".

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]