‎פרסום ראשון | המג״ד החליט לחלל שבת ולבצע מטווחים. קצין: ״אימונים בשבת לא מתקיימים מאז קום המדינה״ - 0404
‎פרסום ראשון | המג״ד החליט לחלל שבת ולבצע מטווחים. קצין: ״אימונים בשבת לא מתקיימים מאז קום המדינה״ דובר צה"ל

‎פרסום ראשון | המג״ד החליט לחלל שבת ולבצע מטווחים. קצין: ״אימונים בשבת לא מתקיימים מאז קום המדינה״

‎מפקד גדוד תצפיות וקלעים החליט, על דעת עצמו ובניגוד לפקודות צה"ל האוסרות על אימונים בשבת שלא לצורך 'פיקוח נפש' ומחייבות מנוחת חיילים, לערוך מטווחים בעיצומו של יום שבת.

‎חיילים וקצינים מדווחים כי מפקד גדוד האיסוף 636 המשוייך לאוגדת איו"ש, 'נלחץ' יתר על המידה ככל הנראה מהוראות הפתיחה באש של הפרקליטות הצבאית המחייבות ירי מתחת לברך בלבד, והורה לאפס את כוונות הנשקים גם בשבת באמצעות ירי מטווחים.

‎כאמור, הדבר כרוך בחילול שבת שלא לצורך, מנוגד להוראות הצבא ולנוהג האימונים גם ביחידות קרביות יותר, בהם מאפסים את כלי הנשק לפני השבת ולאחר השבת.

‎גורמים ברבנות הצבאית מסרו לחדשות 0404 כי "אימונים בשבת קודש לא מתקיימים כלל מאז קום המדינה והדבר מעוגן בפקודות צה"ל. מטווחים בשבת מתקיימים רק במצבי קיצון של הכנה חפוזה ובלתי צפויה מראש למבצע, או גיוס לא מתוכנן של כוחות מילואים בזמן חירום״ והוסיפו: "המבצעיות וכשירות הכוחות, והיכולת לפגוע במחבלים באופן מדוייק ולחסלם הם ערך עליון על פי ההלכה היהודית, אך נראה כי כאן מדובר במפקד לחוץ מדי שמחלל שבת שלא לצורך, עובר על פקודות הצבא, וגם פוגע במנוחת החיילים. הדבר מעיד על בעיית הוראות הפתיחה באש והלחץ המשפטי שנגרם למפקדים בבחינת 'עבירה גוררת עבירה'. עריכת מטווחים בשבת קודש במצב כזה נחשבים בצה"ל דבר הזוי ושערורייתי״, אמרו ברבנות הצבאית.

‎עד כה, לא ברור לחיילי הגדוד, אשר רבים מהם שומרי שבת, היכן הרב הצבאי הראשי תא"ל אייל קרים באירוע ומדוע אינו מונע את חילול השבת.

עד לרגע זה, מדובר צה״ל לא נמסרה כל תגובה.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]