המועמד לתפקיד היועמ"ש תמך בציון "יום הנכבה". אם תרצו: "בעל עמדות רדיקליות, לא ראוי לתפקיד" - 0404
המועמד לתפקיד היועמ מתוך דף הפייסבוק של האוניברסיטה העברית

המועמד לתפקיד היועמ"ש תמך בציון "יום הנכבה". אם תרצו: "בעל עמדות רדיקליות, לא ראוי לתפקיד"

המירוץ למציאת מחליף ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט נמשך. אחד המועמדים הוא פרופסור ברק מדינה. מדינה, לשעבר דיקן הפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית ומועמד לתפקיד שופט בית המשפט העליון, יזם יחד עם חבריו מתחום המשפט והאקדמיה עצומה בחודש מאי 2014 שנשלחה לנשיא אוניברסיטת חיפה בה הם: "מבקשים/ות להביע את הדאגה העמוקה שלנו מן הפגיעה הקשה בחופש הביטוי בקמפוס של אוניברסיטת חיפה. האיסור לקיים בקמפוס אירוע לציון האסון הלאומי שנגרם לעם הפלסטיני במלחמת העצמאות, הזמנת שוטרים אל הקמפוס כדי להפסיק פעילות לא-אלימה והרחקה מינהלית מן הקמפוס "עד תום ההליכים המשמעתיים" של סטודנטים שהיו מעורבים בניסיון לקיים את אירוע הזיכרון בקמפוס, משל היו מסוכנים לחברה, אינם עולים בקנה אחד עם ערכי היסוד שעליהם מושתתות האקדמיה והחברה הדמוקרטית בכללה".

פרופ' מדינה הכחיש שהוא יזם את העצומה, אך במייל שהגיע אז לידי תנועת "אם תרצו" נכתב שמי שמעוניין לחתום על העצומה יכול לפנות, בין היתר, גם לברק מדינה ובאותו מייל כתוב במפורש: "בעקבות אירועים חמורים של הגבלת חופש ביטוי באוניברסיטת חיפה בימים האחרונים, אנחנו (ברק מדינה, אילן סבן, גילה שטופלר, ואנוכי) מבקשים לשלוח לנשיא אוניברסיטת חיפה מכתב פומבי, מעין עצומה".

בעקבות כך, פנתה תנועת "אם תרצו" לשרת המשפטים דאז, ציפי לבני, ולחברי הכנסת החברים בוועדה למינוי שופטים בבקשה לפסול את מועמדותו של ברק מדינה לתפקיד בית המשפט העליון.

מינויו של ברק מדינה לעליון לא התממש בסופו של דבר אך כעת עולה שוב מעמדותו של מי שמחזיק בדיעות רדיקליות נגד מדינת ישראל ובעד נרטיב ערבי של "יום הנכבה" ביום בו הוכרזה מדינת ישראל.

ניתן לראות במייל בבירור כי ברק מדינה הוא ממרכזי העצומה ונדרשים לפנות אליו אם רוצים להצטרף אל העצומה. למעשה, מי שהיה המועמד לעליון וקף את אוניברסיטת חיפה על כך שהיא אינה מאפשרת לקיים את טקס ציון יום "הנכבה" באוניברסיטה. זוהי כמובן עמדת שמאל קיצונית ועבירה על חוק "הנכבה".

אלון שוורצר, ראש אגף מחקר ומדיניות בתנועת, אם תרצו: "אדם שתומך בקיום טקס יום "נכבה" לא יכול לשמש בתפקיד היועץ המשפטי לממשלת ישראל. טקס ה"נכבה" מבקש לשלול את קיומה של ישראל כמדינה יהודית. אנו פונים לשר המשפטים לפעול לביטול מועמדותו של פרופ' מדינה לתפקיד היועמ"ש. לא ראוי שאדם בעל עמדות רדיקליות, שאינן עולות בקנה אחד עם אופייה היהודי, הציוני והדמוקרטי של מדינת ישראל, ישמש כיועץ המשפטי של מדינת ישראל".

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]