זעם ברבנות הצבאית על מינוי פוליטי של הרבצ"ר - 0404
זעם ברבנות הצבאית על מינוי פוליטי של הרבצ הרבנות הצבאית

זעם ברבנות הצבאית על מינוי פוליטי של הרבצ"ר

הרב הצבאי הראשי תא"ל אייל קרים מינה את מקורבו הרב אודי שוורץ לתפקיד בדרגת סגן אלוף, חרף העובדה שלא שירת מימיו בתפקיד רב יחידה צבאית ולא ביחידת שדה כפי שדורשים משאר הרבנים הצבאיים שנדרשים על ידי הרבצ"ר, לעבור מסלול של שנים רבות ביחידות קדמיות ברמת פעילות א' הרחק ממשפחותיהם.

זו לא פעם ראשונה שהרב קרים, שקולו לא נשמע בסוגיות רבות של פגיעה בדת בצה"ל ובחיילים דתיים ומסורתיים המתפרסמות בחדשות 0404, מקדם את מקורבו "מעל ראשם" של הרבנים הצבאיים וגם לפני מספר שנים קידם את שוורץ לדרגת רב-סרן הרבה לפני שאר הקצינים, למרות היותו "קצין משרדים", כלשון גורמים ברבנות הצבאית.

אחד הרבנים הצבאיים שמשרת בקבע, ביטא את תחושתו הקשה ותחושת חבריו ברבנות הצבאית: "והפליתי ביום ההוא"…

"אמש נפל דבר ברבנות הצבאית. אקזיט של ממש. מסלול הפיתוח של רב צבאי או קצין דת ברבנות הצבאית מעולם לא היה כל כך מיוחד – מינוי רב לדרגת סא"ל ללא יום אחד או שעה אחת בתפקיד מחוץ למטה.

הרב אודי שוורץ קיבל מתנה שאף אחד לא זכה לה ואין שום ריח טוב נודף ממנה.

במילים גלויות הרגשתינו כרבני שטח כי זו היא הפליה כל כך זועקת שכולם מתביישים לזעוק כי המלך ערום. במקרה דנן ערום מכל תפקיד שטח כל שהוא.
נקדים לומר, ידוע לנו כי הרב אודי יטען ש"יוצאים נגדו" כי הוא "גושניק" או מסיבות אחרות. אך האמת לאמיתה היא אחת – אין כאן שום עניין אישי אלא ענייני לגמרי.

א. בכל הזדמנות הן בעבר והן בשנים האחרונות הושם דגש על תפקידי ליבה ותפקידי שטח, לא יתכן שרע"ן הלכה לא נכח מעולם בשום תפקיד של רב צבאי תחת פיקודים שונים ומאתגרים, אם אין צורך בהכרת השטח מקרוב אז מיד תבוא השאלה הנוקבת הבאה- מדוע יש צורך בכלל בענף הלכה צבאי?? יש הרי פוסקים וגדולי ישראל וניתן לשאול אותם בכל דבר.. מה היתרון של בית מדרש צבאי שאינו צבאי חוץ מהמדים שהינו לובש??

ב. היכן אבדו הערכיות והמוסר? רבנים ששנים רבות היו בתפקידים קשים ובמסלול המוכר- רב באח, רב חטמ"ר, רב חטיבה, רב אוגדה… פשוט נדחים הצידה ויאלצו אף לפרוש ללא פנסיה, והקרוב ל"צלחת" הרבצ"ר מקבל הכל על מגש הכסף.

רבים הם הדיונים בכל דיון שיבוצים כגון אלו, תמיד הקצינים/נגדים יודעים לקבל בסופו של דבר את התוצאה בממלכתיות ולברך את מי שהוחלט לקידום. כאן המציאות פשוט כל כך קשה וכל כך מפלה לרעה שלא יהיה שקר יותר גדול מזה באם נברכו להצלחה בתפקידו. פינו וליבנו לא יהיו שווים.
כמי שגדלו בבתי מדרשות ושואפים בכל מציאות להגיע לאמת ולהפיץ טוב בעולם איננו יכולים לשתוק למציאות זו.

ידוע לנו כי גם בתוך המטה הבכיר והמורחב עלו טענות אלו ממספר קצינים, אך דבריהם הוזזו הצידה ונחשבו לחרס הנשבר וכדבר שאין בו ממש, וכאן הכאב מתעצם לו יותר ויותר- ידעתם, הכרתם, ובכל זאת הפלתם לרעה.

כבוד הרבצ"ר – איזו אמירה יש כאן ומהו המסר? היכן היא יראת השמים והרגישות לבעלי משפחות שמסרו נפש של ממש בתפקידים קשים למען הרבנות הצבאית?".

לנו עולה מילה אחת – בושה!.

מצה"ל נמסר בתגובה: הליך השיבוץ בצה״ל מתבצע באופן ענייני ומקצועי. ההחלטות בנושא מתקבלות לגופן, לאור מאפייני התפקיד וצורכי הצבא.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]