אושר לקריאה ראשונה: דמי אבטלה מלאים למשתתפי הכשרה מקצועית - 0404
אושר לקריאה ראשונה: דמי אבטלה מלאים למשתתפי הכשרה מקצועית יוסי מיר, פלאש 90

אושר לקריאה ראשונה: דמי אבטלה מלאים למשתתפי הכשרה מקצועית

וועדת העבודה והרווחה אישרה היום (שני) לקריאה ראשונה את הוראת-השעה כי דמי אבטלה ישולמו במלואם למי שמשתתפים בהכשרה מקצועית, ולא יקוזזו, כבעבר, 30% מדמי האבטלה. יו"ר הוועדה, אפרת רייטן-מרום (העבודה), קראה למשרד הכלכלה בדוק היטב ולהכין מחקר בנושא – ואם יובטח מעמדם של ההכשרות המקצועיות, לקבוע את החוק באופן קבוע.

הצעת החוק משותפת בנוסף ליו"ר הוועדה, גם לחברי הכנסת אתי עטיה (הליכוד) איתן גינזבורג (כחול לבן), ניר אורבך (ימינה) וולדימיר בליאק (יש עתיד).

לדברי אתי עטיה, החוק החדש יעודד תעסוקה ויציאה לעבודה והוא צודק ומוסרי, ולדימיר בליאק התריע כי ההכשרות המקצועיות טרם מיצו את יכולתם, והמובטלים הרבים שיצאו לחל"ת – טרם שבו לעבודה. איתן גינזבורג הזהיר כי חלק מההכשרות אינה מותאמת למאה ה-21, וחלה במהלך השנים ירידה חדה במספר המשתתפים בהן.

נועה שוקרון, נציגת אגף התקציבים, הסבירה כי המשק התאושש מהסגרים הקודמים, וכך מראים שיעורי האבטלה, שכיום הם כ-5.9% כולל אלו שיצאו לחל"ת – ולכן החוק החדש מוצע כהוראת-שעה, לשנה בלבד, ולא כחוק קבוע. לדבריה, עלות החוק היא כ-5 מיליון שקלים לשנה.

חנן פוטרמן, מהלשכה המשפטית של הביטוח הלאומי, תמך בהצעה שאושרה בוועדת השרים לחקיקה, ולפיו עלות החוק היא כ-4.1 מיליון שקלים.

ד"ר רינת כהן, מנהלת האגף להכשרה מקצועית במשרד הכלכלה, ציינה כי בשנה האחרונה השתתפו 3,700 בהכשרות מקצועיות, 3,850 לומדים נוספים במסלול נוסף וכ-7,000 שוברים ששולמו להכשרות פרטיות. רוב ההכשרות בשיתוף עם המעסיקים – ולכן הן מותאמות למצב המשק ולדרישות המשתנות. לדבריה, 71% מהמשתתפים בהכשרות בעשור האחרון – הושמו בעבודה.  כהן תמכה בהצעות החוק ולפיהן, דמי האבטלה יעמדו על 100% בעת ההכשרה.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]