המשטרה תפצה פעילי ימין שנעצרו לשווא בדרכם להפגין נגד עצרת להט"ב בירושלים - 0404
המשטרה תפצה פעילי ימין שנעצרו לשווא בדרכם להפגין נגד עצרת להט

המשטרה תפצה פעילי ימין שנעצרו לשווא בדרכם להפגין נגד עצרת להט"ב בירושלים

בית משפט השלום בירושלים העניק תוקף של פסק דין להסכם פשרה שנחתם בין המדינה לבין קבוצת פעילי ימין שעוכבו ונעצרו על ידי משטרת ישראל על רקע כוונתם להפגין נגד עצרת להט"ב שהתקיימה בירושלים בשנת 2020, במסגרתו הסכימה המדינה לפצות את פעילי הימין בסכום כולל של 50,000 שקלים בגין עיכובם ומעצרם.

מדובר בשנה בה לא התקיים מצעד הלהט"ב במתכונתו המקורית בעקבות נגיף הקורונה, ובמקומו נערכה "עצרת גאווה" חלופית בגן העצמאות בירושלים, כאשר קבוצת פעילי להב"ה שעשתה את דרכה להפגנה נגד העצרת, עוכבה על ידי המשטרה והושארה במשך מספר שעות בתחנת המשטרה.

מבין התובעים, בולט סיפורו של התובע משה בן זיקרי. המשטרה עיכבה ועצרה את בן זיקרי בטרם החל קיומה של העצרת, וביקשה מבית משפט השלום להאריך את מעצרו. בית המשפט דחה את הבקשה והורה על שחרורו המיידי. המשטרה ערערה לבית המשפט המחוזי, שדחה את ערר המשטרה על הסף ולאור זאת נאלצה לשחרר את בן זיקרי. אולם לאחר זמן קצר עצרה אותו המשטרה בשנית, תוך שהיא מתעלמת מהחלטות שתי ערכאות בתי המשפט לפיהן אין עילה למעצרו.

פרקליטם של התובעים, עו"ד חנמאל דורפמן, מסר בתגובה: "אני מברך על כך שהמדינה הכירה בכך שעליה לפצות את התובעים. המשטרה חייבת להפנים שחופש ההפגנה, חופש המחאה וחופש הביטוי הן זכויות יסוד במדינה דמוקרטית שאינן שמורות למפגיני בלפור בלבד, אלא גם לפעילי ימין המבקשים להפגין נגד קיום מצעד הגאווה".

ח"כ איתמר בן גביר מסר בתגובה: "מצעד הגאווה בירושלים הפך ליום בו מסוכן לדתיים וחרדים להתסובב ברחובות מחשש שייעצרו. כעו"ד הגשתי מספר תביעות נגד המשטרה על רקע המדיניות הגזענית הזו ובית המשפט חייב אותה לפצות פעם אחר פעם את מי שהיא פגעה בזכויותיהם. אני שמח שגם במקרה זה ישולמו פיצויים משמעותיים ונמשיך לפעול גם בכנסת כדי להפסיק את ההתנהלות הזו".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]