הריגול בביתו של גנץ: הערה פיקודית בלבד לשני מנהלים בשב"כ - 0404
הריגול בביתו של גנץ: הערה פיקודית בלבד לשני מנהלים בשב תומר ניוברג, פלאש 90

הריגול בביתו של גנץ: הערה פיקודית בלבד לשני מנהלים בשב"כ

בשבועות האחרונים ביצע שירות הביטחון הכללי שרשרת של תחקירים אשר עסקו בכשל שעלה מפרשת הריגול בביתו של שר הביטחון, בני גנץ, וכן בתהליכים רחבים יותר בתחום אבטחת האישים.

ראש השב"כ רונן בר מינה ועדת בדיקה חיצונית שהורכבה משלושה בכירי שב"כ בדימוס – שני ראשי אגפים לשעבר וראש חטיבה לשעבר מתחום האבטחה וההתאמה הביטחונית אשר הגישה לראש השירות את מסקנותיה, זאת לצד ממצאי התחקירים שבוצעו בתוך השירות על ידי גורמי המקצוע.

ממצאי התחקיר והלקחים האופרטיביים הוצגו לראש השירות אשר הנחה על שורה של צעדים בהתאם.

בשב"כ פרסמו הערב (שלישי) את עיקרי הממצאים הניתנים לפרסום.

מהממצאים עולה כי התגלו כשלים מקצועיים בהליך האבחון הביטחוני של עומרי גורן, ששימש כעובד ניקיון בביתו של גנץ, זאת בשל פערים מקצועיים ופערים בתהליכי העבודה. כמו כן, התגלו ליקויים בתהליכי הבקרה שאמורים היו לאתר את הטעות לאחר מעשה.

פער בתהליך העבודה המסנכרן דרך קבע את כלל הגורמים העוסקים באבטחת השר וסביבתו – יחידת האבחון ויחידת האבטחה בשב"כ והממונים על האבטחה מטעם משרד רה"מ ומשרד הביטחון.

בשב"כ מסרו כי במסגרת הפקת לקחים מיידית ובהנחיית ראש השירות, בוצעה בדיקת רוחב מול כלל האישים המאובטחים – בפועל, הוחמרו נהלי הבדיקה והאבחון של המעגלים הקרובים לאישים המאובטחים. בנוסף, חודדו ורועננו הממשקים ותחומי האחריות שבין היחידה לאבטחת אישים לבין הקב"טים במשרדי הממשלה שאחראים על בתי האישים.

ראש השב"כ הנחה על הוספת שכבות הגנה מודיעיניות ומבצעיות במעטפת האבטחתית של האישים המאובטחים על ידי השירות. כמו כן שונו תהליכי עבודה ונוספו גורמי בקרה על תהליך האבחון הביטחוני של בעלי מקצוע ואחרים הנמצאים בסביבת האישים.

לצד הכשל במניעת העסקתו של עומרי גורן בבית השר, ראש השירות ציין לשבח את פעולת הסיכול המקצועית והמהירה שאפשרה לאתר באופן מידי ולעצור את החשוד תוך 48 שעות מרגע יצירת הקשר עם הגורם העוין.

ממצאי התחקיר ומסקנות ועדה הבדיקה החיצונית, הגדירו את האירוע כתקלה מקצועית. ראש השירות ציין את הערכתו לאופן לקיחת האחריות והיישום המהיר של הלקחים לשיפור וקבע כי ל-2 מנהלים תינתן הערה פיקודית.

ראש שירות הביטחון הכללי, רונן בר: "למרות הצלחה בסיכול, כשלנו במניעה. בתהליך תקין אדם כזה לא היה אמור לעבוד בסביבת אישיות מאובטחת. התקלה שהתרחשה באירוע נקודתי זה, אפשרה לנו בחינת עומק שתביא לשיפור תהליכים ומנגנוני בקרה בכל הנוגע לסוגיית בעלי התפקידים בסביבת האישים המאובטחים. התחקיר היווה הזדמנות לבחון באופן נרחב תהליכי עבודה מקצועיים השגורים בשירות. מסקנות ועדת הבדיקה החיצונית, לצד הפקת לקחים מעמיקה ויסודית של יחידות השירות, תורגמו כבר לפעולות בשטח שיצמצמו באופן משמעותי את הסיכוי להישנות מקרים מסוג זה".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]