בעקבות מבצע 'שומר החומות': בצה"ל הוחלט על תכנון מחדש של גרף האימונים השנתי - 0404
בעקבות מבצע 'שומר החומות': בצה דובר צה"ל

בעקבות מבצע 'שומר החומות': בצה"ל הוחלט על תכנון מחדש של גרף האימונים השנתי

בעקבות מבצע ״שומר החומות״ ודחיית 'חודש המלחמה', הוחלט על תכנון מחדש של גרף האימונים השנתי בצה"ל  ונוספו תרגילים לשיפור כשירות הכוחות למלחמה בכלל הזירות. התרגילים בחנו את התוכניות האופרטיביות וכן את הטמעת ויישום הלקחים ממבצע ״שומר החומות״.

כחלק מכך, בוצעו שני תרגילים מטכ"ליים, תרגיל 'עורף לאומי', תרגיל סייבר, תרגילים אוגדתיים, תרגילי שיתופי פעולה בין-לאומיים ותשעה תרגילי חטיבות, בסדיר ובמילואים.

בחודש האחרון, נערכו מספר רב של תרגילים בין-לאומיים, שמהווים אבן דרך חשובה בחיזוק שיתוף הפעולה האסטרטגי–הבינלאומי בין ישראל למדינות המשתתפות. זהו הבסיס לשיתוף הפעולה שמייצר חזית אחידה אל מול האיומים המשותפים שהמדינות מתמודדות עמם. בין היתר, השתתפו כוחות זרוע הים בתרגיל של הצי החמישי של צבא ארה״ב וכוחות זרוע היבשה תרגלו יחד עם כוחות המארינס האמריקאים. כחלק מתרגיל "דגל כחול" התאמנו שמונה מדינות בשיתוף פעולה זו עם זו, במסגרת תרגיל אווירי בינלאומי, רחב היקף.

במסגרת התרגילים, נוסו מגוון שיטות לחימה, אמצעי לחימה וטכניקות קרביות חדשות, כחלק מהתקדמות התוכנית הרב-שנתית ׳תנופה׳. כחלק מכך, תורגלו לראשונה ׳צוותי סופה׳ בתרגיל אוגדתי. הצוותים הוקמו על מנת לייעל ולסנכרן את הפעלת כלל גורמי התקיפה, מרמת הסוללה הארטילרית ועד מטוס הקרב וכן על מנת לאפשר למפקדים להפעיל אש משמעותית בזמנים קצרים. כמו כן, תורגלו פלוגות ׳החשיפה – תקיפה׳, שהוקמו בשנה האחרונה.

במתאר הצפוני, התקיים בחודש האחרון "חודש הגברת המוכנות", בו נבחנה הכשירות והמוכנות של הכוחות להפעלה והתייצבות באירוע מתפרץ בגבול לבנון, ייעול תהליכי הגיוס בחירום וכן התמודדות עם האיומים בגזרה. החודש כלל אימונים, תרגילים אוגדתיים ומודלים שמדמים לחימה רב-זרועית, כל זאת על מנת לאפשר לכוחות צה"ל לשפר את הכושר ההגנתי וההתקפי אל מול איומי האויב באופן מיטבי.

במתאר הדרומי בוצעה שורת תרגילים להגברת המוכנות למערכה בעזה, תוך תרגול שיפור ההגנה במרחב הרצועה, התמודדות מול תרחישים התקפיים שונים, מימוש תוכניות האש ותפיסת התמרון העדכנית לרצועת עזה. כל זאת, תוך בחינה והטמעה של מימוש לקחי מבצע ׳שומר החומות׳.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]