בנט מתרץ מדוע משפחתו טסה לחו"ל בניגוד להמלצה שנתן רק בשישי האחרון: "למדנו יותר על הזן" - 0404
בנט מתרץ מדוע משפחתו טסה לחו אבשלום ששוני, פלאש 90

בנט מתרץ מדוע משפחתו טסה לחו"ל בניגוד להמלצה שנתן רק בשישי האחרון: "למדנו יותר על הזן"

לאחר שעורר סערה, בנט מתרץ מדוע משפחתו טסה לחו"ל בניגוד להמלצה שנתן רק בשישי האחרון והסביר מאז למדנו יותר על הזן.

נפתלי בנט: "קיבלנו הרבה פניות ושאלות רבות בימים האחרונים בנושא וריאנט האומיקרון. הנה התשובות שלי לשאלות שלכם. מוזמנים לקרוא. למה אתם לא סוגרים את נתב"ג? במהלך גל הדלתא הקמנו תשתית מתקדמת לניהול התחלואה. בין השאר סגרנו את פירצת נתב"ג ו-100% מהנוחתים נבדקים.

אנחנו בין המדינות הראשונות שהחליפו את כל הבדיקות לכאלה שמזהות את הנגיף החדש (PCR+). כרגע 100% מהנכנסים נבדקים ספציפית לוריאנט אומיקרון.

פעלנו במהירות ובנחישות ונקטנו בצעדים על מנת להקטין את מספר הנכנסים ולבודד כל מי שנכנס עד לבדיקה. בשלב זה זה מספיק ואין צורך לסגור לחלוטין את נתב"ג. עם שיתוף פעולה מצדכם, האזרחים – נצליח.

מה אנחנו יודעים על הוריאנט החדש? עדיין לא מספיק. אנחנו יודעים שהוא ככל הנראה מדבק הרבה יותר. ככל הנראה אדם שמחוסן בשלוש מנות החיסון המלאות – מוגן מפני תחלואה קשה בצורה טובה בהרבה מבלתי מחוסנים או ממחוסנים חלקית. אנחנו יודעים שהוא כבר קיים בישראל ואנחנו במרדף אחריו לבודד אותו. מלבד זאת – ניאלץ לחכות למידע נוסף עוד כמה ימים.
מה ההבדל בין מחוסנים ללא מחוסנים מבחינת הגבלות? מבחינת טיסות – מחוסנים עם חיסון מלא בתוקף ישהו 3 ימים בבידוד מכל יעד ממנו יגיעו וביום השלישי יוכלו לצאת מבידוד לאחר בדיקת PCR שלילית. לא-מחוסנים או מחוסנים שאינם בתוקף – אותו הדבר רק למשך 7 ימים. אנחנו מהדקים אכיפה על התו הירוק בימים אלה.
 
על מנת להיות זכאים לתו ירוק (שמקנה יכולת כניסה למופעי תרבות גדולים, מסעדות, ג'ימבורי, חדרי כושר ועוד) אתם צריכים להיות מחוסנים בחיסון מלא בתוקף.

מי שלא מחוסן כנדרש, יצטרך להיבדק בבדיקה מהירה באחת ממאות נקודות הבדיקות המהירות הפרוסות ברחבי הארץ, ובדיקה שלילית תקנה לכם תו ירוק ל-24 שעות.

למה גם מחוסנים בבוסטר מחוייבים בבידוד? החיסון מפחית משמעותית הידבקות והדבקה וכמובן תחלואה קשה ולכן עד כה יכולנו, בניהול הסיכונים, להקל משמעותית על מחוסנים. הוריאנט החדש הוא תעלומה. עד שלא נבין בדיוק האם מחוסנים נדבקים ומדביקים ובאיזו מידה – עדיף "ללכת על בטוח". לאילו מדינות אסור לטוס?
 
כל המדינות האדומות – כל מדינות אפריקה למעט מדינות צפון אפריקה. מלבד זאת, נוסעים שעוברים או שוהים בדובאי, טורקיה ופרנקפורט, ערים שעוברות דרכן הרבה מאד טיסות קונקשן מאפריקה – מתבקשים להיבדק באופן וולנטרי גם מספר ימים לאחר הנחיתה, בנוסף לבדיקה בנתב"ג. רק כדי להיות אקסטרה זהירים.
איך זה שהמשפחה שלך טסה למרות שאמרת ביום שישי שאתה לא ממליץ לטוס? משפחת בנט כפופה בדיוק לאותם כללים שחלים על כלל אזרחי ישראל. אני מבין את הביקורת, אבל מאז יום שישי למדנו יותר על הוריאנט ובאילו מדינות הוא מפושט, וקבינט הקורונה קיבל החלטות לאילו מדינות מותר לנסוע ובאילו תנאים.
משפחתי (בלעדיי, אני נשאר איתכם…) הייתה אמורה לנסוע לנופש במהלך חופשת חנוכה במדינה שהתבררה כאדומה. הנופש בוטל מיד, ולאחר שהתבררו הכללים החדשים, הם הזמינו נופש למדינה שמותר לצאת אליה. כולם יוצאים על פי כל ההגבלות וכמובן ישהו בבידוד כנדרש.
 
אזרחי ישראל חשובים לי בדיוק כמו ילדיי. אם הייתי חושב שהמצב מצריך סגירה הרמטית של השמיים – היינו עושים זאת. אולם מצב התחלואה המשופר של ישראל, היכולות שלנו בריצוף והתגובה המהירה בבדיקות ה PCR+ – כל אלה מאפשרים לנו, בשלב הזה, להמשיך את החיים במינימום הפרעה, ולהתנהל מתוך איזונים נכונים על המגבלות, שכוללות בידוד ובדיקה נוספת בחזרה.
 

אגב, כרגע 100% מהנכנסים נבדקים ספציפית לוריאנט אומיקרון. כמו כן, כל הבדיקות במדינה כבר הומרו לכאלה. למה אני צריכה להתחסן עכשיו אם לא ברורה השפעת החיסון על הוריאנט החדש? אנחנו מעריכים שהחיסון ימנע תחלואה קשה ותסמינים גם במקרה של הוריאנט החדש.

בכל מקרה, וריאנט חדש או וריאנט ישן, אם תידבקו בקורונה עדיף לכם להיות מוגנים בחיסון תקף. הוא כבר הציל חיים רבים בישראל ובעולם, מפחית משמעותית תחלואה ותחלואה קשה והוא מומלץ על ידי כל גופי הרפואה והמחקר המובילים בעולם. אם טרם השלמתם את החיסון השלישי או טרם חיסנתם את ילדיכם – זה הזמן. אל תמתינו.
האם צפוי סגר בקרוב? כרגע לא ומטרתי לעשות הכל כדי להימנע מכך. אבל למדנו כבר שעם הקורונה צריכים להיות עם יד על הדופק ובמקרים חריגים מאד להגיב מהר ובנחישות כדי להציל חיים. אם כולנו נתחסן במהירות ונשמור על ההנחיות כמו מסיכות בחללים סגורים ואוורור – נימנע מסגרים ומגבלות".

ח"כ ישראל כ"ץ לא התרשם מההסברים של בנט ומסר: "ההסבר של בנט לנסיעת משפחתו לחו״ל,בניגוד לאזהרות שנתן לציבור, גרוע מהמעשה עצמו . ״מיום שישי למדנו יותר על הווריאנט״.אז למה לא עדכנת את הציבור ולא שינית את ההמלצה ? 0 אמינות".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]