מספר 1 בשיטור עירוני: שוטרי קריית אתא זכו בהצטיינות מטעם המשרד לביטחון פנים - 0404
מספר 1 בשיטור עירוני: שוטרי קריית אתא זכו בהצטיינות מטעם המשרד לביטחון פנים שריה דיאמנט

מספר 1 בשיטור עירוני: שוטרי קריית אתא זכו בהצטיינות מטעם המשרד לביטחון פנים

אמש נערך טקס ארצי של המשרד לביטחון פנים לבחירת מודל שיטור עירוני מצטיין. במסגרת התחרות זכתה קריית אתא במקום הראשון עם הציון הגבוה ביותר מקרב הרשויות הבינוניות ותקבל פרס כספי בשווי 100,000 ₪ לשימוש מערך האכיפה העירוני.

מודל השיטור העירוני נבחר על ידי עמידה בקריטריונים מרכזיים המשפיעים על פעילותן של היחידות ביניהם: גיבוש מדיניות, עמידה ביעדים, שיתוף פעולה בין כוח השיטור ליחידת הפיקוח, ביצוע תרגילים לשעת חירום, קיום וועדות חודשיות ופיתוח מודלים ייחודים.

קריית אתא זכתה בציון הגבוה ביותר בקריטריונים הנ"ל והציגה מודלים ייחודיות לטיפול בתופעת הוונדליזם ובתופעת השימוש בנפצים כאשר המדידה מתבצעת על ידי מדדים כמותיים בהשוואה לשנה החולפת.  

מערך האכיפה העירוני הוא כוח משולב הכולל כוחות שיטור ופיקוח עירוני שמטרתו להרתיע, למנוע ולאכוף עבירות בתחומי איכות החיים, אלימות והתנהגות אנטי-חברתית. נקודת המוצא הינה כי הרשות המקומית היא יחידת השינוי המשמעותית, כאשר ראש הרשות מוביל וקובע את המדיניות וסדר העדיפות העירוני בתיאום עם המשטרה.

קריית אתא היתה בין הרשויות הראשונות שהפעילה מודל זה בעיר כאשר קיימת שותפות מלאה בין הרשות המקומית למשטרה והפעלת היחידות מתבצעת ע"פ יעדים וקווי מדיניות המוגדרים ע"י ראש העיר בשיתוף עם מפקדי תחנת המשטרה.

התוכנית הרב שנתית בקריית אתא כוללת איתור גורמי הסיכון, אבחון, טיפול ומניעה היוצרים אקלים עירוני מיטבי ויצירת שיפור דרמטי באיכות החיים. ע"פ נתוני המשטרה קיימת ירידה משמעותית בהיקף העבירות ובמדדי הפשיעה, כך למשל, קיימת ירידה של 50% בתלונות על ונדליזם ומפגעי רעש וירידה של 40% בתאונות הדרכים הקשות בעיר.

בנוסף, בסקר ארצי שביצע המשרד לביטחון פנים ברשויות המקומיות בכל הארץ בנושא השיטור העירוני נמצא כי רוב תושבי העיר (87%) הינם שבעי רצון מפעילות מערך השיטור העירוני בעיר.

מהמשרד לביטחון פנים נמסר: "ניכר כי במערך השיטור העירוני בקריית אתא משתלבים שלושת הקריטריונים שהופכים יחידה למצויינת: שיתוף פעולה הדוק בין הרשות למשטרה, הקפדה על תהליכי עבודה ומודל של שילוב עבודת השיטור והפיקוח".

מפקד תחנת זבולון, נצ"מ ניר יונה: "מודל השיטור העירוני מוכיח את עצמו בכל שנה מחדש ויצר מהפך אמיתי בעיר שהביא לעלייה בתחושת הביטחון האישי של התושבים. קריית אתא הינה רשות חזקה וקיימת בה תשתית איתנה בנושא האכיפה. הקשר ההדוק בין העירייה למשטרה המשלב כוחות, יוצר שיתוף פעולה איכותי ויוצא דופן המהווה דוגמא לשאר הרשויות בארץ".

ראש עיריית קריית אתא, יעקב פרץ: "עיריית קריית אתא משקיעה משאבים רבים בנושא הביטחון האישי של כל תושב. מדובר בתהליך המשלב את כל מחלקות העירייה באופן מקיף ,מתואם ובשותפות רחבה ככל שניתן, לצורך הגברת הביטחון האישי, צמצום אירועי האלימות ויצירת שיפור ניכר באיכות החיים".

שריה דיאמנט

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]