סובלים מכאבי ברכיים? הטיפולים המתקדמים שיחסכו מכם ניתוח - 0404
סובלים מכאבי ברכיים? הטיפולים המתקדמים שיחסכו מכם ניתוח pixabay

סובלים מכאבי ברכיים? הטיפולים המתקדמים שיחסכו מכם ניתוח

בעיות וכאבי ברכיים הם נחלתם של מיליונים בעולם, הן בשל שחיקה מתמדת משימוש חוזר והן בשל חבלה, מחלה או הידרדרות בגילאים מבוגרים. טיפול חדשני ללא ניתוח מאפשר להחזיר את מפרק הברך למצבו הקודם.

בין שאתם ספורטאים ובין שהגעתם לגיל מבוגר, כאבי ברכיים יהיו ככל הנראה חלק בלתי נפרד מחייכם בתקופות מסוימות. מפרקי הברך נושאים את רוב משקל הגוף, והעומס המתמשך הזה – לצד שימוש יומיומי במשך עשרות- עושה את שלו. בנוסף בעיות ברכיים מופיעות גם בשל משקל עודף, דלקות מפרקים, קרעים במניסקוס (המשמש לריכוך תנועת המפרק) ועוד.

עד שנת 2030 כמעט 65 מיליון אמריקאים יסבלו מבעיות ברכיים כאלה או אחרות; בעיקר אלו המקושרות אוסטאוארטריטיס, דלקת מפרקים ניוונית – כך לפי רשת מכוני הפיזיותרפיה Medleader, בהתבסס על נתוני המרכזים הבריאותיים בארצות הברית. זהו גידול עתידי של כ-230 אחוזים בהשוואה לשנת 2009, אז דובר על 28 מיליון אמריקאים שסבלו מכאבי ברכיים. מעבר לכך, הנתונים מעידים שבכל שנה כ-700,000 אמריקאים עוברים ניתוחים להחלפת מפרקי הברכיים. זה אומר דרשני.

אין ספק שהרפואה המודרנית מציעה כיום טיפולים מעולים בהשוואה לימי קדם, ובעיקר טיפולים כירורגיים מתקדמים; אבל המענה הכירורגי נשמר בדרך כלל רק למקרים קיצוניים, לאחר שמוצו כל שאר האפשרויות השמרניות במטרה למנוע ניתוחים מיותרים. מעבר לכך זמן ההחלמה הממושך לאחר ניתוחים להחלפת מפרקים, ולעיתים הגבלת יכולת התנועה בהשוואה למצב הקודם – מניעים את החוקרים לחפש פתרונות חלופיים לאפשרויות הכירורגיות.

תיקון הברך ללא ניתוח

מחקרים שנעשו בשנים האחרונות מגלים שיטה חדשנית ולא פולשנית, המאפשרת לוותר במקרים רבים על ניתוח ובכל זאת להציל את מפרק הברך. באחד מהם נתגלו חומרים שיכולים לשמש כחומרי סיכוך חלופיים לאלו הקיימים בברך באופן טבעי. מחקר נוסף שבוצע על ידי ג'ואנה מנדנהול – פרופסור לכימיה בקולג' מורהאוס באטלנטה, ג'ורג'יה – נתגלתה שיטה לא פולשנית לתיקון הסחוס העוטף את מפרק הברך, לאחר שנבדקו הגישות הכירורגיות הקיימות כיום (EiR: Thermo-sensitive Therapeutic Laden Hydrogels to Induce Cartilage Tissue Regeneration).

כאן המקום לציין נקודה חשובה, שממנה נגזרות גם אפשרויות הטיפול הקיימות והעתידיות – המפרקים בגוף אינם מסוגלים לחדש את עצמם כמו שאר תאי הגוף, ולמעשה הם ייחודיים וחסרי תחליף. ברגע שאחד או יותר מהמפרקים נפגע, ותהיה סיבת הפגיעה אשר תהיה – מתחיל תהליך של הידרדרות. אם המפרק לא יטופל או יוחלף, הבעיה תחמיר. ניתוחים ושאר טיפולים מתקדמים, כגון הידרוג'לים המשמשים תחליף לסיכוך המפרקים – הם פתרונות זמניים שלא מאפשרים החלמה של המפרק וחידושו.

באמצעות שימוש ב"פיגומים" ביולוגיים, הכוללים ג'ל מסוג חדשני, חלבונים ורקמות המודפסות בתלת ממד – ניתן לבנות מחדש רקמות עצם ומפרק. השיטה החדשנית של פרופסור מנדנהול משתמשת בג'ל מתקדם, שמחדש את רקמת הסחוס של המפרק ובונה אותה מחדש הלכה למעשה. הג'ל הייחודי שפותח בשיתוף הקרן הלאומית למדעים בארצות הברית משמש פיגום לבניית הסחוס, ומכיל בתוכו גם את חומר הסיכוך הטבעי הקיים בין מפרקים וגם מולקולות בעלות אפקט מרפא.

 

איך בעצם זה עובד? פגיעה בברך יוצרת אזור נטול חמצן (היפוקסי), שלא מאפשר לתאי הגוף ליצור את החומרים הדרושים. פועל יוצא מכך הוא פגיעה ביציבות המכנית, לצד החמרה במצב הדלקתי וברמות הכאב. סביבה היפוקסית זו מעודדת גם יצירת רדיקלים חופשיים, שבהחלט לא תורמים למצב. שיטתה של פרופ' מנדנהול מצליחה לתקן את המצב הבעייתי, ואף להוסיף מולקולות מרפאות המשמשות כמעטה הגנה על תאי הגוף.

 

מעבר לגישות החדשניות שתוארו לעיל, חובה להמשיך ולהשתמש גם בטיפולים תומכים נוספים כגון פיזיותרפיה, שיקום ועוד. כל אלו יאיצו וישפרו את תהליך ההחלמה של הברך, ויאפשרו למטופלים לחזור לשגרת חיים במהירות רבה יותר, וכמובן ברמת יעילות גבוהה יותר בהשוואה לטיפולים קיימים.

 

*המידע במאמר אינו מהווה תחליף לייעוץ רפואי, ואינו מתיימר להוות חוות דעת רפואית.

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]