הקמת ועדות הכנסת | זו הצעת האופוזיציה לקואליציה לפתרון המשבר - 0404
הקמת ועדות הכנסת | זו הצעת האופוזיציה לקואליציה לפתרון המשבר פלאש 90

הקמת ועדות הכנסת | זו הצעת האופוזיציה לקואליציה לפתרון המשבר

יו"ר סיעת הליכוד ומרכז האופוזיציה, ח"כ יריב לוין, העביר לפני זמן קצר להנהלת הקואליציה את הצעת האופוזיציה להסדר הוגן, המקובל על האופוזיציה, שיאפשר את חידוש עבודתן התקינה של ועדות הכנסת.

בכתבו לזאב אלקין ועידית סילמן, כתב לוין: "למן כינונה של הממשלה, פועלת הקואליציה הנוכחית באופן דורסני ובדרך שרומסת את הכללים והנוהג כפי שהיו קיימים בכנסת לאורך שנים ארוכות. פעולות אלה לא רק שיש בהן משום פגיעה קשה באופוזיציה וביכולת שלה למלא את תפקידה כמתחייב במדינה דמוקרטית, אלא יש בהן כדי לפגוע
פגיעה אנושה בכנסת, במעמדה, ובחובתה לפעול כרשות מבקרת של הרשות המבצעת וכרשות מחוקקת.

לשם דוגמא, סיעת הליכוד מונה 22 חברי כנסת, שהם כרבע מכלל חברי הכנסת. יחס מספרי זה חייב היה לבוא לידי ביטוי גם בהרכבן של הוועדות, כאשר סיעת הליכוד זכאית לכרבע מחברי כל אחת מהוועדות. בפועל, הקואליציה החליטה באופן חד צדדי לקצץ את הייצוג של סיעת הליכוד בחצי במספר ועדות חשובות, ובהן ועדת הכספים וועדת הכנסת. כמו כן, הגדילה הקואליציה באופן מלאכותי את מספר החברים שניתנו לסיעות המרכיבות אותה באופן שמעוות את הרכב הכנסת. כך, כל קול של בוחר שהצביע לסיעות הקואליציה בקלפי הפך לשווה יותר, לעיתים אפילו פי שניים, מקולו של בוחר שהצביע לאחת מסיעות האופוזיציה. כל זאת, בניגוד מוחלט לעקרון היסוד של ההליך הדמוקרטי לפיו לכל אדם קול אחד וכוח ההצבעה של כלל האזרחים שווה.

מצב הדברים כאמור, הביא לכך שההצבעות בוועדות הכנסת הפכו לחסרות משמעות, משעה שהרוב הקואליציוני המלאכותי שהקואליציה קבעה בהן, מנע כל שיקוף אמיתי של מגוון הדעות בכנסת ומשקלן בהתאם לתוצאות הבחירות. הדבר חמור במיוחד משעה שדיוני התקציב, לרבות אישור תקציב המדינה וחוק ההסדרים, נעשו באופן שבו כוחן האמיתי של סיעות האופוזיציה לא היה יכול לבוא לידי ביטוי בהצבעות השונות.

על אף העוול שכבר נגרם ושלא ניתן לתקנו בדיעבד, ועל אף התקדימים החמורים שנקבעו אשר ישמשו מכאן והלאה בכנסות עתידיות, אני סבור כי ראוי לעשות מאמץ נוסף לתקן את העיוותים הקיימים בעניין הוועדות והרכבן באופן שיינתן לאופוזיציה את המשקל המגיע לה בהתאם לתוצאות הבחירות.

זאת, על מנת שניתן יהיה לשוב להתנהלות תקינה בכנסת ולאייש את הוועדות השונות באופן מלא".

לוין הציע לקואליציה הסדר להקמת הוועדות, אליו תסכים האופוזיציה ותהיה מוכנה לשתף פעולה: "לעניין הרכבי הוועדות, ההרכב יתוקן כך שישקף נאמנה את הרכב הסיעות הכנסת ואת גודלן, באופן שהפער בין הקואליציה לאופוזיציה יעמוד על חבר אחד בכל ועדה, (לרבות בוועדת הכספים, בוועדת הכנסת ובוועדת חוק, חוקה ומשפט). בשתיים מהוועדות הסטטוטוריות, על פי בחירת הקואליציה, יוחרג הסדר זה ויינתן בהן רוב לאופוזיציה, באופן שמספר חברי כלל הוועדות שיינתנו לקואליציה
ולאופוזיציה יתאם את כוחן במליאת הכנסת.

ראשות אחת משלוש הוועדות החדשות שהוקמו על ידי הקואליציה (הוועדה לביטחון פנים, ועדת הבריאות, והוועדה למיזמי תשתית לאומיים מיוחדים ושירותי דת יהודיים) תינתן לאופוזיציה. כן תינתן לאופוזיציה ראשות ועדה אחת חדשה נוספת. זאת, בהתאם להסדר השוויוני שהיה נהוג בעבר לעניין הקמת ועדות חדשות.

הקואליציה תימנע מלהתערב במינוי יושבי ראש הוועדות מטעם האופוזיציה. יושבי הראש ימונו על פי החלטת כלל סיעות האופוזיציה בלבד, כפי שהיה נהוג בעבר.

לא יבוצעו שינויי תקנון ללא הידברות עם האופוזיציה וללא הסכמתה, כפי שהיה נהוג בעבר.

כמו כן, על מנת להשיב את האמון בין הקואליציה לאופוזיציה בשים לב למצב כפי שתואר, אבקש להציע כי תישקל האפשרות להעמיד בראש ועדת האתיקה נציג של האופוזיציה, אשר ימונה על ידי יו"ר הכנסת, וזאת על דעת כלל ראשי סיעות האופוזיציה. אציין כי כבר היה בעבר תקדים לפיו בראשות ועדת האתיקה עמד חבר כנסת שהשתייך לאחת מסיעות האופוזיציה".

לוין הדגיש כי "האמור לעיל, בא בנוסף לתפקידי יושבי ראש הוועדה לענייני ביקורת המדינה, ועדת העלייה, הקליטה והתפוצות, ועדת המדע והטכנולוגיה והוועדה לקידום מעמד האישה ולשוויון מגדרי, אשר מגיעים לאופוזיציה והוצעו לה על ידי הקואליציה".

לוין הביע תקווה כי הקואליציה תשקול את הצעתו, אשר, לדבריו "יש בה אך ורק כדי להשיב לאופוזיציה את הזכויות המגיעות לה
בהתאם לכוחה המספרי בכנסת".

"ככל שתקבלו הצעה זו, יפעלו סיעות האופוזיציה למינוי חבריהן בוועדות הכנסת השונות וכן לאיוש תפקידי יושבי ראש הוועדות המגיעים להן", סיכם ח"כ לוין.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]